Blask żywicy

Na Tropie Środowisk / Katarzyna Lesiak / 09.12.2020

Na co dzień – przyjaciele, w hufcu – kadra i harcerscy wychowawcy, podczas służby – zgrana ekipa, która może na siebie liczyć. Poznajcie 28 Drużynę Wędrowniczą Żywica z Jarocina!

Mimo, że nie działają długo, mogą się już pochwalić udziałem w wielu akcjach, dwoma obozami wędrownymi, organizacją wydarzeń ekologicznych dla lokalnej społeczności oraz przede wszystkim pierwszą w Wielkopolsce Odznaką Skautów Świata! Te i więcej informacji na temat Żywicy zdradza drużynowa, pwd. Karolina Marcisz.

Jak długo działacie i jak powstała wasza drużyna?

Nie chciałam, żeby osoby wychodzące z wieku starszoharcerskiego miały wybór typu – funkcja instruktorska lub pożegnanie z harcerstwem

Zaczęliśmy działać dwa lata temu jako patrol wędrowniczy przy 28 DSH Desant im. Batalionu Wigry w Jarocinie. Nie było wówczas żadnej drużyny wędrowniczej w hufcu, a ja jako ówczesna drużynowa 28 DSH nie chciałam, żeby osoby wychodzące z wieku starszoharcerskiego miały wybór typu – funkcja instruktorska lub pożegnanie z harcerstwem. Od jakiegoś czasu myślałam o pracy z wędrownikami, a miałam już przybocznego gotowego do przejęcia funkcji, dlatego zdecydowałam się na udział w kursie drużynowych wędrowniczych, a następnie przekazanie harcerzy starszych w dobre ręce i otwarcie nowej drużyny.

W trakcie trwania mojego kursu patrol wędrowniczy działał coraz prężniej, zdobyliśmy znak służby dziecku, a za namową instruktora-opiekuna z mojego kursu drużynowych (pozdrawiam Kubę!), zorganizowaliśmy obóz wędrowny w Górach Wałbrzyskich. Na obóz pojechało wtedy zaledwie parę osób, ale mimo tego nie żałuję decyzji o jego organizacji.

Jak powstała nazwa waszej drużyny?

Chcieliśmy znaleźć oryginalną nazwę, która nie będzie pokrywała się z nazwami znajomych drużyn. Każdy z nas mógł podać swoją propozycję nazwy z krótkim uzasadnieniem, propozycją symboliki czy obrzędowości. I tak ostatecznie większością głosów wygrała Żywica. Wędrownicy są żywicą, którzy w momencie wyjścia z drużyny powinni być ukształtowanymi bursztynami, gotowymi do wyjścia w świat. Żywica kojarzy się też z lasem, a my jako harcerze i wędrownicy chcemy spędzać dużo czasu na łonie natury i umieć z nią żyć w zgodzie. I na dodatek żywica podtrzymuje ogień, jest więc pożyteczna – taka, jakimi my chcemy być.

Jak przebiega służba w Waszej drużynie? Jak ją realizujecie?

Dziewczynom z drużyny udało się zrealizować Odznakę Skautów Świata i dokonały tego jako pierwsze w Wielkopolsce!

Wiosną kilka dziewczyn z naszej drużyny zaangażowało się w hufcową akcję szycia maseczek, które były przekazywane do szpitala w Jarocinie i Krotoszynie. Pełniąc tą służbę trzem dziewczynom udało się zrealizować Odznakę Skautów Świata i dokonały tego jako pierwsze w Wielkopolsce! Ostatnio hufiec zorganizował zbiórkę wody dla szpitala, w której wzięliśmy udział. Pełnimy też służbę w ramach realizacji prób wędrowniczych, i tak na przykład wędrownicy biorą udział w akcji Szlachetna Paczka, sprzątania śmieci w najbliższym otoczeniu czy służbie wartowniczej podczas uroczystości państwowych.

Jakie akcje organizujecie dla środowiska i społeczności lokalnej?

W związku z tym, że w tym roku staramy się zgłębiać temat ekologii i wdrażać w życie ekologiczne zachowania, zachęcamy do tego też innych poprzez wydarzenie na Facebooku 28 EkoWyzwań z 28 DW. Na razie pojawiło się tam kilka postów, ale myślę, że się jeszcze rozkręcimy. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, to na pewno będzie dodatkowy zastrzyk motywacji dla nas do dalszego działania. W ostatnim czasie na naszym profilu na Facebooku pojawiały się też posty edukacyjne na temat krwiodawstwa, które powstały w ramach realizacji próby wędrowniczej przez Marcina.

Czym interesują się członkowie waszej drużyny? Co was łączy, jak ekipę harcerskich przyjaciół?

Wędrownicy interesujący się muzyką postanowili zrealizować znak służby kulturze

Jesteśmy dość liczną drużyną ze względu na to, że w hufcu oprócz nas, działa tylko jeszcze jedna drużyna wędrownicza, oddalona od Jarocina o około 20 kilometrów. Przy tworzeniu planu pracy drużyny i pisaniu naszej charakterystyki, trudno nam było znaleźć wspólne zainteresowania, ale na zbiórce jednego z zastępów okazało się, że praktycznie wszyscy jego członkowie interesują się muzyką – grają na jakimś instrumencie, śpiewają… Zastęp ten postanowił więc zrealizować znak służby kulturze, założyć zespół muzyczny, a także poznać kilkudziesięcioletnią historię Festiwalu Jarocińskiego, z którego słynie nasze miasto.

Jakie cele postawiliście sobie na rok harcerski 2020/21?

Razem z instruktorami i innymi wędrownikami z hufca, jesteśmy organizatorami Wielkopolskiego wZlotu Wędrowników

W tym roku naszym celem jest stworzenie zastępów i ich usamodzielnienie się, a także poszerzanie wiedzy i świadomości ekologicznej, co realizujemy poprzez udział w propozycji programowej EkoDrużyna. W celach drużyny zapisaliśmy również, że przynajmniej połowa członków powinna wziąć udział w obozie drużyny. Jesteśmy też w tym roku, razem z instruktorami i innymi wędrownikami hufca, organizatorami Wielkopolskiego wZlotu Wędrowników, na który zapraszamy w czerwcu.

Koronawirus nieco pokrzyżował nam plany, ale i tak udaje nam się realizować postawione sobie cele. Na początku roku zorganizowaliśmy biwak drużyny, gdzie naładowaliśmy baterie po trudnej wiośnie. Zastępy powoli się organizują i wyznaczają cele na ten rok, a na zbiórkach drużyny sięgamy po inspiracje z wcześniej wspomnianej propozycji programowej EkoDrużyna. Ostatnio mogliśmy wziąć udział w webinarze na temat życia mrówek, który zorganizował mój przyboczny zajmujący się kiedyś hodowlą tych owadów. Teraz ja przygotowuję zbiórkę online, na której porozmawiamy o ochronie gatunkowej i podsumujemy wędrówki w patrolach, które odbyły się na początku miesiąca.

Myśląc o przyszłości, jakie są wasze marzenia jako drużyny na najbliższe kilka lat?

Przy pisaniu planu pracy na ten rok harcerski musieliśmy zrezygnować z kilku rzeczy, bo po prostu nie jest się w stanie zrealizować wszystkiego od razu. Zatem w kolejnym roku chcemy zorganizować stacjonarne Odkrycie SWA w Jarocinie lub okolicy i realizować Służbę na rzecz społeczeństwa lokalnego. Chcemy także w przyszłym roku przeprowadzić Kampanię Bohater. Marzy nam się zagraniczny obóz wędrowny, myślimy o kapitule wędrowniczej wewnątrz drużyny, mamy w planie wstawienie nowych regałów do harcówki, ale to ostatnie może uda się zrobić jeszcze w tym roku. Moim marzeniem jest doprowadzenie drużyny do takiego stanu, w którym wędrownicy sami będą podejmowali inicjatywę i organizowali działania, a drużynowy będzie od pilnowania metody harcerskiej, dokumentacji i motywacji.

 

Przeczytaj też:

Katarzyna Lesiak - w ZHP od 5 lat drużynowa 9 RDH „Włóczykije”. Studentka nauk politycznych. Ciekawi ją kultura Rosji i wschodu, inspiruje duchowość człowieka. Często szuka drugiego, a nawet trzeciego dna. Czyta wszystko, co wpadnie jej w ręce, ale nie zawsze do końca. Nic, co harcerskie, nie jest jej obce.