Duży plecak korzyści

Michał Łęgowski / 17.04.2013

Bycie wędrownikiem to niemała sztuka. Trzeba dokładnie wiedzieć, czego się chce, co się dostaje i co się daje. Jakie są korzyści z bycia w ZHP?

Moment, w którym znajdujesz się w wieku wędrowniczym, jest bardzo trudny. Życie stawia przed Tobą mnóstwo wyzwań. Pojawia się potrzeba ustalenia priorytetów i obrania swojego właściwego kierunku rozwoju. Nie jest już tak beztrosko w życiu codziennym i pojawia się wrażenie, że harcerskie „zabawy” nie mają już sensu.

Wielu wędrowników nie widzi siebie w harcerstwie. Sztuka bycia świetnym wędrownikiem nie polega tylko na wysiłku fizycznym i zabawie. Kwintesencją jest umiejętność wybrania swojej ścieżki rozwoju i ujrzenie otaczających perspektyw. Pytanie brzmi: gdzie znajdują się korzyści?

Ludzie z natury są egocentryczni. Świetnie, jeśli pod tym względem jesteś inny. Byłbym niesamowicie szczęśliwy mogąc Cię spotkać! To fakt, że tysiące osób robi coś bezinteresownie, ale zawsze jest w tym coś, co zabieramy dla siebie. Dlatego np. jeśli zbierasz pieniądze na jakiś szczytny cel, czujesz się o wiele lepiej, prawda? Gdy działasz aktywnie w harcerstwie, czujesz się spełniony. Zawsze związane są z tym jakieś benefity.

Dlatego pozwól, że wyłożę kawę na ławę i wymienię parę niezastąpionych korzyści z harcerstwa, o których dotychczas mogłeś nie mieć pojęcia. Może po przeczytaniu wydadzą się one oczywiste, ale nawet o takich rzeczach trzeba pisać, żeby było je wyraźnie widać. Być może jesteś doskonale zaangażowanym wędrownikiem lub instruktorem i tego nie potrzebujesz. Ale wierzę w to, że ten artykuł dotrze też do wielu innych osób, które nie do końca widzą w ZHP samego siebie.

  • Doświadczenie. Tak ogromne, że aż trudno je oszacować. Na co dzień można tego nie czuć, ale gdy wychowuję trzecie pokolenie swoich młodych harcerzy, doskonale widzę, jak się z czasem zmieniają. Doświadczenie wpływa na ich rozwój i dlatego niezaradni stają się obrotni, nieśmiali robią się odważni itd. Nie mówiąc już o setkach umiejętności wynoszonych z samego obozu! Wiem, że gdyby nie moje 11 lat w ZHP, nie byłbym tym, kim jestem dziś. No dobra, a co z doświadczeniem, które mnie nakarmi, kiedy będę dorosły? Uwielbiam to pytanie. Jeśli nauczysz się umiejętnie pokazywać to, czego nauczyłeś się w harcerstwie, zyskasz więcej, niż Ci się wydaje. Dzisiejsi pracodawcy bardzo cenią ludzi umiejących pracować w zespole, pracowników kreatywnych i zaradnych. A także tych, którzy wiedzą, co to poczucie misji i są zdolni do zaangażowania się w projekt. Nie zdajesz sobie sprawy, jak wielu Twoich potencjalnych pracodawców było harcerzami. Nie uwierzysz, jak profesjonalnie można opisać swoją pracę w drużynie czy w hufcu w CV. Żaden pracodawca nie przejdzie obok tego obojętnie.
  • Umiejętności. Ostatnio miałem okazję przeczytać listę rzeczy robioną przez internautów, które powinien umieć każdy człowiek. Zdziwiłem się, gdy do pełnej listy brakowało mi tylko trzech punktów. Harcerstwo naucza w każdej dziedzinie życia. Na pewno będąc harcerzem nauczyłeś się obsługiwać młotek albo szyć. Gdy jest się wędrownikiem – to wcale nie koniec. Można nauczyć się zarządzania ludźmi, nabrać zdolności przywódczych czy zdobywać mnóstwo umiejętności miękkich. Jeśli jesteś zainteresowany czymś innym, na przykład informatyką, możesz uczyć się od specjalistów IT w harcerstwie. To samo dotyczy umiejętności gotowania czy pracy biurowej. Spróbuj nauczyć się pisania wniosków o dofinansowania albo obsługi programów projektowych.
  • Możliwości. I to jakie! Gigantyczne! Naucz się wykorzystywać swoje szanse! W Internecie, w mailach czy w hufcu znajdziesz mnóstwo informacji na temat wyjazdów, zlotów, kursów, szkoleń, służb, warsztatów, pracy itp. Musisz tylko umieć je odszukać i działać. Marzysz o podróżach? Co roku z ramienia ZHP odbywają się jakieś wyjazdy zagraniczne, takie jak np. InterCamp, albo inne międzynarodowe zloty. Często są dofinansowane przez różne instytucje. Chciałbyś skoczyć ze spadochronu? ZHP oferuje drużyny specjalnościowe. To nie znaczy, że masz zmieniać drużynę. Na oficjalnym forum naszej organizacji te drużyny ogłaszają obozy szkoleniowe i inne atrakcje. To samo dotyczy wszystkich specjalności. Chciałbyś kiedyś być menadżerem? W takim razie przyjrzyj się kursom instruktorskim. Bajka. Wszystko znajdziesz na forum głównym ZHP albo w Internetowym Banku Szkoleń. Harcerstwo daje ogromne możliwości rozwoju. Wykorzystaj te szanse!
  • Przeżycia. Takie, jakich nigdzie indziej nie doświadczysz. Od wyjazdów z najlepszymi ludźmi na Ziemi po naprawdę wyjątkowe wrażenia. Nie do końca wierzysz? Jestem płetwonurkiem. Pierwszy raz zszedłem pod wodę na zlocie wędrowniczym Watra. Pierwszy raz jechałem na quadzie na obozie. Pierwszy raz budowałem fortecę z drewna albo uczyłem się survivalu na zlocie. Odkryłem swoją pasję do ratownictwa na kursie pierwszej pomocy. Zachwyciłem się po raz pierwszy air softem i paintballem na harcerskiej służbie. Czy widzisz, co łączy wszystkie te rzeczy? Działanie.
  • Wartości. Kiedyś nie wymieniłbym tego punktu, bo sam go nie rozumiałem. Jednak mając styczność z biznesem i pracodawcami, przekonałem się, jak bardzo cenne są wartości człowieka w dzisiejszym świecie. Są podstawą wszystkiego, podnóżem piramidy sukcesu, na której buduje się swoje życie. Oczywiście, że wartości wynosi się z domu, ale to, jak kształtuje się człowiek wśród rówieśników, jest równie ważne. Będąc dorosłym i jednocześnie harcerzem reprezentujesz siebie jako osobę uczciwą i pracowitą. Dbając o swój kraj poznajesz, czym jest patriotyzm i honor. Współpracując z innymi uczysz się pracy w grupie i empatii. Wykonując polecenia przełożonych uczysz się posłuszeństwa i dyscypliny. Jednym słowem Twoje wartości wyniesione z ZHP są bezcenne dla Ciebie samego, jak i dla innych.
  • Spełnienie. Gdybym miał dzisiaj zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, co w życiu dobrego zrobiłem bez harcerstwa… kiepsko. Oddałem harcerstwu swoje serce. To nie jest moja praca. To jest mój styl życia. I jestem spełniony w tym, co robię. Pomimo wielu codziennych przeszkód mam ok. 35-osobową drużynę, która jest dla mnie ważna jak rodzina. Jeśli jesteś prawdziwym harcerzem, dobrze wiesz, o czym piszę. Szukaj spełnienia w tym, co robisz.
  • Ludzie. Co jak co, ale to, ilu wartościowych ludzi spotkałem przez 11 lat w  harcerstwie, w głowie się nie mieści. A najlepsi są właśnie tacy, którzy najwięcej robią i działają. Oni dają i zyskują najwięcej. Po latach stają się tak wartościowymi ludźmi, że nie mają żadnych problemów w znalezieniu pracy czy nawiązywaniu znajomości. Mają mnóstwo przyjaciół, na których mogą liczyć.

A najlepsze dopiero przed Tobą. Ty sam decydujesz o swoim losie. Działaj, wykaż zaangażowanie. Nie siedź tylko wśród swojej ekipy, wyjdź w świat. Poznaj innych, szukaj inspiracji, rozwijaj się we wszystkich możliwych kierunkach. Zdaj sobie sprawę, że wiek wędrowniczy jest jednym z najlepszych okresów w życiu! Ja mógłbym długo wymieniać i pisać o tym wszystkim, co Ci właśnie przekazałem. Ale niestety mogę Ci tylko wskazać drogę, a już od Ciebie zależy, czy będziesz się bał wstąpić na szlak i ruszyć we własnym kierunku. Otwórz drzwi do życia pełną gębą i działaj. Powodzenia.

Michał Łęgowski - autor bloga www.legowski.info, drużynowy 2 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej „Komandorzy” – najstarszej drużyny w Wielkopolsce, która w tym roku obchodzi swoje stulecie.