Dziękuję, posprzątam

Instruktorski Trop / Agata Pruss / 02.02.2020

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim obozy oraz zlot Wędrowniczej Watry 2020. W wielu środowiskach przygotowania do tych wydarzeń już dawno się rozpoczęły. Nieważne jak doświadczeni jesteście w organizowaniu obozów, zawsze warto organizować obóz o możliwie najwyższej jakości i… możliwie najmniejszym śladzie ekologicznym.

W podjęciu tego wyzwania pomóc mogą zasady Leave No Trace i to właśnie w zgodzie z nimi będę organizować swój obóz.

W organizacji obozu pomóc mogą zasady Leave No Trace

Co mnie podkusiło do zostania komendantką obozu? Czasem myślę, że jestem już taka dorosła, ale wtedy zawsze robię coś, co pokazuje, że gdy rozdawano asertywność, to stałam w innej kolejce. Life-balance, nieprawdaż? Ale skoro powiedziałam A i zaoferowałam swoją komendanturę podczas obozu wędrownego mojego macierzystego środowiska, to muszę powiedzieć B i w końcu spotkać się z tymi żądnymi przygód wędrownikami. Służba i lecimy, a was zabieram w tę historię ze sobą!

Cieszę się, że przetrwałam naszą pierwszą obozową zbiórkę, bo źle znoszę niezadowolenie u innych ludzi, a nie spotkałam jeszcze nastolatka, który postawiony przed porządkowym wyzwaniem, podjąłby się go z ochotą.

Sama już nastoletnie lata mam za sobą i choć bałagan jeszcze nadal co jakiś czas próbuje towarzyszyć mi w życiu, to niestety jestem na niego uodporniona. Skubany okrutnie mnie drażni. Dlatego, gdy tylko weszłam do harcówki przed obozowym spotkaniem, to wiedziałam, że minie trochę czasu, nim zajmiemy się na dobre naszą Harcerską Akcją Letnią.

Miotły w dłoń

Ktoś mógłby powiedzieć, że: hej, sprzątać to można zawsze, a zebrać uczestników obozu w jednym miejscu to dopiero niemała sztuka i latanie na miotle czy mopowa joga są wtedy zwykłą stratą czasu. I nawet prawie bym się z tym zgodziła. Prawie…

Pierwsza zasada Leave No Trace głosi, że trzeba planować i odpowiednio się przygotowywać

Oszczędzę wam wykładu o tym, jak bardzo ważne jest bycie schludnym, że harcówka jest naszą wizytówką, że dajemy przykład młodszym harcerzom i tak dalej w duchu harcerskich wartości. Oczywiście to wszystko jest bardzo ważne, tak ważne, jak gospodarność, która to jako argument najbardziej do mnie przemawia. W końcu nie skorzystamy z narzędzi i materiałów, o których posiadaniu nie wiemy, bo mamy w harcówce czy magazynie bałagan.

Pierwsza zasada Leave No Trace głosi, że trzeba planować i przygotowywać się odpowiednio do spędzania czasu na łonie natury. Porządek w sprzęcie oraz w działaniu zdecydowanie to ułatwia. Gdy wiecie, jakie narzędzia drużyna ma na stanie, możecie lepiej zaplanować, z których będziecie korzystać podczas obozu, by zabrać je ze sobą. Mając porządek w sprawach organizacyjnych, nie tylko zwiększcie swoją sprawczość w działaniu (krótszy czas realizacji zadań i unikanie sytuacji kryzysowych), ale także otrzymujecie ogromny komfort psychiczny i spokojny sen w gratisie. Będę spełniona, jeśli choć jedna osoba po lekturze tego artykułu powie dziękuję, posprzątam.

Mając porządek w sprawach organizacyjnych otrzymujecie ogromny komfort psychiczny

Robimy obóz

Porządek w działaniach łączy się z podstawową sprawą dla każdej drużyny – z planowaniem pracy i stawianiem celów, także tych dotyczących obozu. Sama miałam ułatwione zadanie, bo takie materiały wędrownicy przygotowali już na początku roku.

Teraz trzeba było tylko wybrać narzędzie do pracy zdalnej i przeszkolić wędrowników z jego obsługi – nasz wybór padł na Teamsy z Office 365 i jest to aplikacja, którą szczerze polecam! Następnie wyznaczyliśmy obszary organizacyjne obozu (np. dokumenty, finanse czy trasa i noclegi), przeanalizowaliśmy potrzeby i możliwości całej grupy oraz podzieliliśmy się na sekcje zadaniowe z określonymi zakresami obowiązków, by później rozdzielić zadania. Więcej o obozach wędrownych przeczytacie na stronie dotyczącej ich organizacji.

O tym, jak to każdy z wędrowników chciał robić trasę, a nikogo nie interesowały dokumenty, będziecie mogli przeczytać w kolejnej części mojej historii.

A wam jak idą przygotowania do obozów? Pamiętajcie o stosowaniu zasad Leave No Trace, które w tym cyklu artykułów będę przytaczać, zaczynając od pierwszej.

Pierwsza zasady Leave No Trace

Planuj i przygotuj się odpowiednio:

  • Zapoznaj się z przepisami oraz uwarunkowaniami terenu, w jaki się wybierasz.
  • Przygotuj się na nagłe zmiany pogody, zagrożenia i sytuacje awaryjne.
  • Zaplanuj swoją wyprawę tak, by unikać okresów wzmożonego ruchu turystycznego.
  • Podróżuj w mniejszych grupach. Rozdziel duże grupy na mniejsze zespoły.
  • Przepakuj jedzenie, by zminimalizować ilość śmieci.
  • Używaj mapy i kompasu, by wyeliminować konieczność oznaczania trasy np. za pomocą farb czy flag.

Więcej o etyce środowiskowej przeczytacie w zakładce o specjalności ekologicznej na stronie ZHP.

Zbieżność sytuacji (nie) przypadkowa.

 

Przeczytaj też:

Agata Pruss - podharcmistrzyni, namiestniczka wędrownicza z Hufca Poznań – Nowe Miasto, członkini Referatu Wędrowniczego Chorągwi Wielkopolskiej oraz zastępczyni komendanta Wędrowniczej Watry 2020 „Odważ się!” ds. Programu. O etyce środowiskowej w kontekście organizacji obozów wędrownych pisze z jednej z duńskich wysp, gdzie wyjechała na Erasmusa.