HALiZ po nowemu

Jestem w Związku / Piotr Górniak / 22.04.2015

Zmiany, zmiany, zmiany… Po konsultacjach z 130 jednostkami z całego ZHP powstała nowa instrukcja Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej.

Zmian jest kilka. Najważniejszą jest zastąpienie dwóch dotychczasowych instrukcji: finansowej i organizacyjnej jednym, spójnym dokumentem. Zawiera on wszystkie informacje potrzebne organizatorowi obozu, zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i finansowo-gospodarczych.

Nie oznacza to, że wszystko jest w jednym pliku. Do samej instrukcji trzeba doliczyć jeszcze kilkanaście różnych załączników niezbędnych przy załatwianiu spraw formalnych. Część z nich została przeredagowana, a nawet całkowicie z nich zrezygnowano. Taki los spotkał książkę pracy obozu, która została uznana za niepotrzebne powtarzanie treści zawartej w kuratoryjnych dzienniczkach. W zamian pojawia się książka komendanta, która zawierać będzie rozkazy, listę uczestników, zapis realizacji programu i wpisy z wizytacji i kontroli.

W oczy rzuca się jeszcze jeden fakt. W nowej instrukcji próżno szukać odnośników do prawa państwowego. Cała podstawa prawna, składająca się z kilkudziesięciu dokumentów, znajduje się na stronie haliz.zhp.pl w zakładce „Poradnictwo”.

Pojawił się też nowy zapis:

„11.2 Organizowanie form wypoczynku HALiZ jednocześnie dla członków ZHP oraz dzieci i młodzieży niezrzeszonej jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy udział osób niezrzeszonych w obozie harcerskim stanowi formę naboru do jednostek organizujących daną formę wypoczynku HALiZ”

W poprzedniej wersji regulaminu osoby spoza harcerstwa mogły brać udział jedynie w osobnych obozach, organizowanych co prawda przez ZHP, ale przeznaczonych tylko dla niefigurujących w ewidencji.

Instrukcja jest dostępna na stronie www.haliz.zhp.pl/nowa-instrukcja-haliz oraz na dokumenty.zhp.pl

Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH „Niewidzialni” i zastępca szefa HKR „Puls” z hufca Kraków-Nowa Huta. Prywatnie uczeń drugiej klasy liceum. W wolnym czasie czyta, biega, filozofuje i snuje plany napisania książki.