Harcbieg: Pobiegnij w świat!

Jestem w Związku / Piotr Górniak / 29.04.2015

2 maja harcerze (i nie tylko) z całej Polski po raz trzeci pobiegną, żeby robić „harcerstwo w ruchu”.

W parku, w mieście, w lesie, nad jeziorem… wszystko jedno gdzie, ważne żeby wyjść w świat i zacząć biec. A jak już się zacznie, to przebiec kilka albo kilkanaście kilometrów. Bo rozwój fizyczny to w harcerstwie bardzo ważna rzecz, prawda?

Zasady są proste: rejestrujesz się na stronie, wybierasz dystans, który chcesz przebiec lub przejechać na rolkach (do wyboru mamy 3 km, 5 km, 10 km, 15 km, 20 km i 40 km), wpłacasz wpisowe i biegniesz 2 maja pomiędzy 6:00 a 22:00. Proste? No, pewnie!

Po raz pierwszy istnieje możliwość zgłaszania zespołów. Drużyny powinny składać się z 4-10 osób, w tym co najmniej jednego pełnoletniego opiekuna. W biegu zespołowym mogą brać też udział zuchy na specjalnie dla nich przeznaczonym dystansie 1 km. Żeby drużyna uzyskała zaliczenie biegu, co najmniej trzech jej członków musi ukończyć swoje dystanse. Nie trzeba chyba mówić, że drużyna biegnie razem?

Wpisowe wynosi minimum 11 zł (chociaż można wpłacić więcej) i w całości jest ono przeznaczone na szczytny cel. Tym razem jest to pomoc Jasiowi Figurskiemu, chłopcu z poważną wadą genetyczną.

Chcesz pobiec, ale nie chcesz robić tego sam? Żaden problem! Na stronie Harcbiegu znajdziesz mapę z oznaczonymi punktami wspólnych startów. Możesz też sam puścić do innych informację, że chcesz z nimi pobiec. Wystarczy napisać do organizatorów, a oni dodadzą informację na biegową mapę.

Jako że bieg jest tym razem organizowany z okazji święta flagi, organizatorzy proponują założenie „flagowych akcentów”. Biało-czerwone stroje, kokardki wstążeczki – połączmy sport z radosnym patriotyzmem.

W dniu biegu na stronie zostanie udostępniony formularz, za pomocą którego można będzie przesłać informacje dotyczące czasu i trasy biegu. Jest to jedyne poświadczenie wymagane do uznania biegu za zaliczony, chociaż istnieje możliwość podpięcia też innych form potwierdzenia (Endomondo i inne aplikacje oczywiście dozwolone). Mile widziane są zdjęcia i inne formy dokumentacji.

Do III edycji Harcbiegu zgłaszać można się do czwartku 30 kwietnia do godziny 13:00. Jak do tej pory chęć wzięcia udziału wyraziło 188 osób, deklarując przebiegnięcie łącznie dystansu 1497 kilometrów (stan na 28 kwietnia).

Strona internetowa Harcbiegu: www.harcbieg.zhp.pl