#harcerskielato

Ważny Trop / Dorota Wieluńska / 15.07.2014

Od paru tygodni możemy się nawzajem harcersko podglądać. Jakie są nasze obozy? Jak biwakuje drużyna z południa Polski? Jak zuchy wybierają się na rajd? Jak sami siebie pokazujemy?

Od kilku miesięcy trwały przygotowania do Harcerskiej Akcji Letniej. Niektórzy już wyjechali i cieszą się świeżym powietrzem, inni już wrócili z wakacyjnych wojaży, część wciąż odlicza dni do najważniejszego dnia harcerskich wakacji – wyjazdu na obóz.

#hl 3

Być może zauważyliście, że część z Waszych znajomych posty na Facebooku oznacza tak zwanymi hasztagami*. Wśród postów, które wrzucają harcerze, ostatnio coraz częściej można zobaczyć #harcerskielato. Co to jest? Według oficjalnej strony www.haliz.zhp.pl to nowa oficjalna marka ZHP. Ma zbierać wszystkie nasze zdjęcia, wiadomości i informacje o letnich wyjazdach, obozach, rajdach, zlotach, ale także kursach czy działaniach na rzecz innych. Nasz cel – pokazać innym, że nie nudzimy się podczas wakacji. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy.

#hl 1

Do akcji może włączyć się każdy, wystarczy wrzucić na Facebooka zdjęcie i dopisać odpowiedni hasztag. Dodatkowo w lipcu i sierpniu odbędą się szczególne harcerskie wydarzenia: Rajd Grunwaldzki (już za nami), Festiwal – Kielce, a w sierpniu Zlot Zuchmistrzów, Światowa Konferencja Skautów, LAS, Zlot z okazji 70-lecia Powstania Warszawskiego i oczywiście Wędrownicza Watra. Już teraz można przeglądać zdjęcia z Rajdu Grunwaldzkiego. A warto, bo dzieje się dużo!

„Po raz pierwszy robimy zintegrowaną promocję naszych letnich działań, więc puszczajcie wici do swoich regionów – śmiało korzystajcie z tej marki! Obojętnie czy robicie wakacyjny obóz, duży rajd, czy jakieś zajęcia dla dzieciaków na miejscu, wrzucajcie to pod #harcerskielato”.

Jak znaleźć te wszystkie zdjęcia i wiadomości? Na Facebooku, Instagramie, Twiterze. A najprościej wejść na stronę www.tagboard.com/harcerskielato, gdzie pokazują się wszystkie oznaczone odpowiednim hasztagiem posty.

Logo #harcerskiegolata jest ogólnodostępne (o tutaj). Może z niego korzystać każda jednostka harcerska, która chce w ten sposób promować swoje działania. Ale ale! O jednym trzeba pamiętać – wykorzystywać, nie zmieniać. Aby logo jednoznacznie się kojarzyło, nie rozmywało na różnych plakatach i zdjęciach, było łatwo rozpoznawalne i czytelne, nie należy go ścieśniać, zmieniać kolorów, proporcji, kroju pisma etc.

Dodatkowo na stronie www.harcerskielato.zhp.pl można znaleźć pliki do pobrania i instrukcję korzystania z marki.

harcerskielato_negatywowe

#hl 2

„Podziel się z nami swoją letnią przygodą za pomocą facebooka, twittera lub instagrama i oznacz swój post hashtagiem #harcerskielato!”

* Hasztag – słowo lub hasło poprzedzone symbolem #; umożliwia grupowanie wiadomości na mikroblogach i serwisach społecznościowych – użytkownicy mogą wyszukiwać dany hasztag i zobaczyć wszystkie posty, które go zawierają.

Dorota Wieluńska - studentka Kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej, podharcmistrzyni, przyboczna harcerska i wędrownicza, miłośniczka gór, książek, fotografowania oraz łucznictwa sportowego. Dla znajomych Wydra.