IV Spotkanie Rady Naczelnej

Jestem w Związku / Piotr Górniak / 31.10.2014

W weekend 10-12 października odbyło się czwarte spotkanie aktualnej Rady Naczelnej ZHP. Poruszonych zostało kilka ważnych kwestii oraz rozpoczęto podsumowywanie pierwszego roku pracy Rady.

Było to spotkanie w pewien sposób wyjątkowe. 15 stycznia 2015 roku minie dokładnie rok, od kiedy Rada Naczelna rozpoczęła pracę w nowym, pozjazdowym składzie. Choć dzieli nas od tego jeszcze kilka miesięcy, członkowie RN już zaczynają miniony rok podsumowywać. Konferencje instruktorskie na temat Prawa Harcerskiego czy fanpage „W kręgu rady” na Facebooku to tylko niektóre ze świetnych pomysłów, które zasługują na pochwałę.

Wróćmy do posiedzenia Rady. Jednym z tematów była Ogólnopolska Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę. Zapadła decyzja o udzieleniu temu przedsięwzięciu wsparcia oraz nawiązaniu przez RN współpracy z organizatorem – Hufcem Częstochowa. Ponadto, patrząc na sukces konferencji dotyczących Prawa Harcerskiego, podczas pielgrzymki planowana jest kolejna konferencja instruktorska, tym razem poświęcona roli Boga w harcerskim wychowaniu. Poruszono też kwestię porozumienia z Kościołem Katolickim i zmiany na funkcji naczelnego kapelana ZHP.

Podczas obrad odrzucono też wniosek hm. Piotra Laskowskiego o unieważnienie Zjazdu Chorągwi Opolskiej oraz przyjęto kierunki działania Głównej Kwatery na 2015 rok. Poświęcono też chwilę na dyskusję o konferencji Komisji ds. Pracy z Kadrą, dotyczącej zmiany podejścia do starszyzny. Dokładniejszych informacji na ten temat można wypatrywać w najbliższym czasie na fanpage’u „W kręgu rady”, ponieważ Komisja chce w swojej pracy zapoznać się ze zdaniem instruktorów z całej Polski. Zapoznać się z tematem i wypowiedzieć się o nim będzie można do 15 listopada.

Po raz kolejny Rada spotka się w dniach 16-18 stycznia, kiedy minie dokładnie 366 dni od rozpoczęcia pierwszego zebrania.

Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH Niewidzialni oraz zastępca szefa hufcowego Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Uczeń II klasy liceum. Wielki miłośnik poezji Zbigniewa Herberta, żelków, historii i ratownictwa medycznego.