Jesteśmy różni

Archiwum / 22. Skarżyska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku / 30.06.2012

Poznasz nas po uśmiechach na twarzy i iskierkach w oczach – 22. Skarżyska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku Hufiec Końskie

Powstaliśmy we wrześniu 1996 roku dzięki druhnie Ani, która założyła Gromadę Zuchową – Dobre Duchy (działającą do dziś tyle, że prowadzi ją teraz druhna Iza). W miarę jak przybywało nam lat powstała 22. Skarżyska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku i od początku do dnia dzisiejszego prowadzi ją druhna Dorota.

Jesteśmy drużyną, bo potrafimy wspólnie się bawić, uczyć, dobrze się znamy i spędzać razem świetne chwile.

Najfajniejszy był obóz na Głodówce, gdzie – mimo naszych problemów z przemieszczaniem się, przeszliśmy setki kilometrów pod górę.

Jesteśmy wyjątkowi, bo jesteśmy różni – są wśród na dzieciaki niepełnosprawne ruchowo, upośledzone umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym, z wadami słuchu i wzroku, zaburzeniami utrudniającymi nam funkcjonowanie społeczne. Potrafimy sobie wzajemnie pomagać, jak marudzimy to wszyscy naraz.

Wyczyn dla nas to zdobycie kolejnego szczytu i jeśli nie daje się tego zrobić na kołach naszych wózków to liczymy na mocne ręce kolegów, rodziców i przyjaciół. Szczyt to nie zawsze góra – czasami schody w Zamku Królewskim na Wawelu, trasa wędrówki po leśnej drodze, dla niektórych z nas wiadomość z zadaniem do przeczytania na rajdzie, przekazanie informacji, kiedy nikt dookoła oprócz nas nie umie migać.

Nasi weterani obecnie rozpoczęli dorosłe życie, ale wciąż o nas pamiętają i wracają do nas gdy tylko mają wolny czas.

Nie możemy sobie poradzić z ciągłymi problemami finansowymi, dobre pomysły do realizacji wymagają wsparcia sponsorów. Naszych rodziców często nie stać na zakup munduru, opłatę wpisowego na rajd, zlot czy obóz. Druhny najczęściej ostatecznie sobie z tym jakoś radzą, a to znaczy, że ciągle mamy przyjaciół. Dziwi nas także ciągły brak akceptacji dla naszej aktywności.

Smak sukcesu poczuliśmy po raz pierwszy – gdy zdobyliśmy nominację do Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, po raz drugi – gdy zdobyliśmy Złotą Jodłę – odznakę chorągwianą dla drużyn, po raz trzeci – gdy zostaliśmy zaproszeni do Sejmu na podsumowanie warsztatów „Cztery pory roku”, a na wystawie w Sali Kolumnowej odnaleźliśmy swoje prace. Najbardziej dumni jesteśmy z wywiadu, którego udzielaliśmy podczas spotkania na Głodówce przy przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju

Rodzice mówią o nas, że dzięki pracy w drużynie potrafimy radzić sobie z rozwiązywaniem codziennych trudności.

Powiedzonko, które tylko my rozumiemy – Druhna Dyrektorka – nasza drużynowa jest dyrektorem szkoły

Największy oryginał w drużynie to Radek – wszystko chce robić a później nic mu się nie podoba.

Znają nas z tego, że umiemy ładnie śpiewać, robimy dużo zamieszania i staramy się być obowiązkowi.

Najważniejszy wyjazd w roku to wyjazd do Zakopanego w grudniu po Betlejemskie Światło Pokoju. Od 10 lat dwunastu wyróżniających się w ciągu roku harcerzy i harcerek naszej drużyny wyjeżdża na warsztaty i przekazanie Światełka. Wszyscy chcą jechać, pierwszą listę sporządzamy już w październiku, ale w związku z naszym zachowaniem ulega ona wielu zmianom do grudnia.

Nie wyobrażamy sobie drużyny bez naszej drużynowej – ponieważ ciągle ma nowe pomysły, energię i siły do ich realizacji.

Najczęściej opowiadana anegdota… jest ich tyle, że trudno zapamiętać.

Nasze miejsce jest w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej.

Jesteśmy świetni w pokonywaniu własnych słabości.

Poznasz nas po uśmiechach na twarzy i iskierkach w oczach a jeśli nas nie widać to wózki stoją przed namiotem/pokojem.

22. Skarżyska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku