Każdy chce być PRO

Jestem w Związku / Kamil Zdunek / 19.04.2015

Przygotować warsztaty to nic trudnego. Przygotować dobre warsztaty – to już sztuka. Niewątpliwie sztukę tę opanowali organizatorzy ogólnozwiązkowego wydarzenia z ubiegłego weekendu.

11074542_805909206145649_43126793_n

W dniach 10-12.04 w jednej z warszawskich szkół odbyły się warsztaty „Drużyna PRO”. Około 90 instruktorów, drużynowych i przybocznych miało okazję wziąć udział w jednym z ciekawszych wydarzeń harcerskich bieżącego roku. Już sam natłok zgłoszeń (na portalu Facebook chęć uczestnictwa wyraziło ponad 200 osób) świadczył o sporym zainteresowaniu imprezą. Ostatecznie zakwalifikowani mieli możliwość uczestnictwa w szeregu spotkań, zajęć ćwiczeniowych i dyskusji.

Organizatorzy w dyskretny i przyjemny dla odbiorcy sposób przekazywali wiedzę związaną z dziedzictwem kulturowym. W tym klimacie potoczyło się spotkanie integracyjne, a także zaraz po nim prelekcja „Skarby są wszędzie”, którą poprowadził hm. Maciej Młynarczyk.

Cechą wspólną warsztatów było doskonałe przygotowanie prowadzących

Sobotni poranek rozpoczęła gra questingowa po Starym Mieście, podczas której patrole mogły poznać stolicę, ale też jedną z nowych form pracy, jaką jest właśnie questing i geocaching. Po powrocie do szkoły rozpoczęły się kolejne zajęcia, które dotyczyły przede wszystkim umiejętności trenerskich i interpersonalnych. Omówiono zagadnienia takie jak: erystyka, style komunikacji w zespole, wystąpienia publiczne, komunikacja w sytuacjach konfliktowych, czy jak pisać o harcerstwie, aby inni chcieli to czytać. Odbyły się również szkolenia z nagrywania  filmów i pracy operatora, prawa w drużynie, przywództwa oraz pozyskiwania środków na działanie. Cechą wspólną warsztatów było doskonałe przygotowanie prowadzących – specjalistów z danych dziedzin oraz to, że uczestników traktowano jak partnerów, a nie przedszkolaków, co niestety często się zdarza podczas centralnych wydarzeń.

Niewątpliwym harcerskim hitem była dyskusja o Prawie Harcerskim i Przyrzeczeniu, którą prowadziła hm. Małgorzata Sinica. Własne wnioski ze spotkania z Naczelniczką każdy mógł przedstawić w ankiecie, która pomoże zastanowić się, czy warto dokonywać zmian i jeśli tak, to w którą stronę zmierzać ma nasz kodeks. Kolejne zajęcia przygotował zespół ds. „opcji zero”. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w debacie moderowanej przez członków wyżej przywołanej grupy, ponieważ kolejny raz w czasie tych weekendowych warsztatów widziałem, że ktoś bierze mnie, instruktora ZHP, na poważnie.

Nie sposób jest opisać całe warsztaty „Drużyna PRO”, ale mogę stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że wiedza, którą przekazano podczas zajęć zostanie przeze mnie wykorzystana w mojej harcerskiej pracy. Jest to chyba jest najlepsza rekomendacja, bo pokazuje, że organizatorzy przygotowali dla nas wartościowe spotkanie, a nie nudnawą pogawędkę. Druhny i Druhowie – oby więcej takich konferencji!

Kamil Zdunek - instruktor hufca Puławy. Od niespełna dwóch lat instruktor HSR, a od października student w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.