Porozmawiajmy o prasie harcerskiej

Jestem w Związku / Piotr Górniak / 17.03.2015

Pod koniec marca czeka nas wydarzenie poświęcone wszystkiemu, co harcerskie i drukowane – konferencja „Współczesne wydawnictwa i prasa ruchu harcerskiego”.

konferencja

Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia we współpracy z Biblioteką Narodową organizuje wydarzenie, które ma za zadnie przybliżyć uczestnikom świat harcerskich gazet, czasopism i monografii. Konferencja odbędzie się 28 marca w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie przy al. Niepodległości 213, w godzinach 10:00 – 18:00.

Odbędą się cztery panele dyskusyjne:

  • Wydawnictwa o ruchu harcerskim (10:15 – 11:45)
  • Monografie środowisk harcerskich, biografie instruktorów (12:00 – 13:30)
  • Harcerskie wydawnictwa metodyczne (14:30 – 16:00)
  • Prasa harcerska i jej wpływ na działalność środowisk harcerskich (16:15 – 18:00)

W ostatnim panelu udział weźmie redaktor naczelna „Na Tropie”, pwd. Marta Tittenbrun. Podczas konferencji będzie też można posłuchać hm. Janusza Wojtycza, przewodniczącego komisji historycznej Chorągwi Krakowskiej, instruktorów działających w ZHR oraz redaktorów, pedagogów i osób związanych z harcerskimi opracowaniami historycznymi.

Konferencja ma na celu omówienie całokształtu wydawnictw harcerskich, nie tylko tych tworzonych w ZHP. Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi te dotyczące obecnego wyglądu prasy harcerskiej i jej faktycznego wpływu na wygląd pracy w drużynach. Uczestnicy omówią również współczesny i dawny wygląd wydawnictw metodycznych i to, jak zmieniły się one od czasu zmian w ZHP związanych z przemianami ustrojowymi w naszym kraju.

Uczestnicy mają zapewniony obiad oraz kawę, herbatę itp. Osoby zainteresowane są proszone o potwierdzenie przybycia do 18 marca mailem na adres [email protected]

Wszystkie informacje oraz dokładny program konferencji na stronie Fundacji Harcerstwa Drugiego Stulecia.

Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH „Niewidzialni” i zastępca szefa HKR „Puls” z hufca Kraków-Nowa Huta. Prywatnie uczeń drugiej klasy liceum. W wolnym czasie czyta, biega, filozofuje i snuje plany napisania książki.