Sprawdzian dla nas wszystkich

Martyna Kowacka / 12.04.2020

Czy potrafimy sobie bezinteresownie pomagać? Czy potrafimy robić to bezpiecznie i odpowiedzialnie? Dla harcerek i harcerzy służba jest czymś naturalnym – również w tym trudnym czasie.

11 marca Główna Kwatera ZHP, aby przyczynić się do spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, postanowiła zawiesić organizację zbiórek i spotkań harcerskich. Naturalne więc było, że pierwszym polem służby stało się organizowanie zbiórek on-line – z pozoru prosta, ale też bardzo ważna sprawa.

Część działań podejmowanych jest tylko przez pełnoletnie osoby

To był moment, kiedy harcerki, harcerze, instruktorki i instruktorzy w całej Polsce znaleźli inne pola służby. W końcu harcerze są zawsze tam, gdzie są potrzebni. Część działań podejmowanych jest tylko przez pełnoletnie osoby, aby zachować jak największe bezpieczeństwo. Ale są też takie pola służby, w które z powodzeniem angażują się też osoby niepełnoletnie.

Zbiórki on-line

W tym trudnym i niecodziennym czasie bardzo ważne jest zapewnienie młodym ludziom choć odrobiny stabilności. Elementem tej zdrowej rutyny są między innymi zbiórki. Mimo że odbywają się teraz trochę w innej formie, to dzięki nim nadal wspólnie możemy budować harcerską wspólnotę. Razem, ale zdalnie.

W wielu jednostkach plan pracy, po lekkich modyfikacjach, realizowany jest dalej. W internecie można zobaczyć wiele przykładów, jak działać z drużyną w tych trudnych chwilach.

Pomoc seniorom

To kolejny obszar służby, w który angażują się pełnoletni członkowie ZHP. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie osoby starsze są w grupie największego ryzyka. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zostały one w domu. Można się ku temu przyczynić właśnie m.in. poprzez robienie zakupów, aby osoba starsza nie musiała wychodzić i narażać się na niebezpieczeństwo.

Trzeba przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa

Oczywiście podczas takiej pomocy trzeba przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy więc o tym, aby zakupy zostawiać pod drzwiami. Gdy senior zaprasza nas na herbatę po zakupach, stanowczo odmawiać. Równocześnie miejmy na uwadze to, że często te osoby mieszkają same i potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, więc, jeśli to konieczne, zadzwońmy w wolnej chwili do tej osoby.

Więcej zasad bezpieczeństwa znajdziecie w informacji na stronie internetowej ZHP.

Szycie maseczek

Pamiętać trzeba o tym, z czego robione są maseczki, żeby były przydatne

Harcerki i harcerze w całej Polsce uszyli już ponad 100 000 maseczek – to naprawdę imponująca liczba, ale zapotrzebowanie stale rośnie. Do wielu jednostek zgłaszają się placówki z prośbą o pomoc. Przy podejmowaniu się tej służby, pamiętać trzeba o tym, aby ustalić, z czego robione mają być maseczki, tak aby były one przydatne i mogły być wykorzystane.

W akcje włączają się rodziny, współlokatorzy, przyjaciele i wiele firm. Każdy pomaga jak może: jedni tną materiał, inni szyją, a jeszcze inni zawożą gotowe maseczki tam, gdzie są potrzebne. Wspaniale jest obserwować tę solidarność – gdy tylko pojawi się post, że brakuje materiału, nici czy tasiemek już po chwili pojawia się osoba, która może potrzebne materiały przekazać.

Korepetycje on-line

Nie każdy rodzic jest mistrzem z matematyki, polskiego, chemii i angielskiego jednocześnie. Dlatego tak ważne jest wsparcie ich w tym czasie, gdy lekcje odbywają się on-line i to oni głównie pomagają swoim dzieciom w nauce. W wielu hufcach instruktorzy ZHP rozpoczęli akcję korepetycji on-line – to kolejne pole służby, którą wspierają rodziców, a przede wszystkim dzieci dla których obecna sytuacja wcale nie jest łatwa i komfortowa. Odrabiają z nimi lekcje, tłumaczą trudniejsze zagadnienia, równocześnie odciążając rodziców, aby ci mogli skupić się na swojej pracy.

Oddawanie krwi

Oddawanie krwi jest nadal bezpieczne

W tym trudnym czasie dzielimy się też tym, co mamy najcenniejszego – naszą krwią. Zapotrzebowanie jest naprawdę duże, a niestety część osób nie może oddawać krwi. Centra Krwiodawstwa wdrożyły dodatkowe procedury, dzięki którym oddawanie krwi jest nadal bezpieczne! To kolejny przykład naszej harcerskiej służby! O szczegółach i dodatkowych procedurach można przeczytać w jednym z tekstów na stronie ZHP.

Edukacja

Jak korzystać z rękawiczek, jak korzystać z maseczek, jak zdrowo się odżywiać, praca z kadrą w czasie pandemii, emocje  w tym trudnym czasie – to tylko niektóre z edukacyjnych treści, jakie publikujemy na centralnych kanałach komunikacji ZHP. Edukacja w tematach związanych z pandemią jest niezwykle ważną częścią naszej służby.

Komunikacja i informowanie

W dobie fake newsów niezwykle ważne jest, abyśmy przekazywali tylko sprawdzone i rzetelne informacje. Jako organizacja wychowawcza możemy dotrzeć z komunikatem do wielu młodych ludzi, więc dbajmy o to, aby były to tylko najważniejsze i autentyczne informacje. To także nasza służba!

To wspaniałe uczucie, kiedy widzę, ile osób włącza się służbę

Jestem przekonana, że nie zdołałam wypisać tu wszystkich pól służby, w którą angażują się członkinie i członkowie ZHP. To naprawdę wspaniałe uczucie, kiedy każdego dnia widzę, ile osób włącza się w tę bezinteresowną, a jak ważną w tym czasie służbę.

Proszę was tylko, żebyście  pamiętali, aby nasza służba była przemyślana, zaplanowana i bezpieczna! Pomagajcie innym, ale przede wszystkim dbajcie o siebie. No i myjcie ręce!

 

Przeczytaj też:

Martyna Kowacka - Ślązaczka mieszkająca w Warszawie. Wywodzi się z Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej, gdzie pełniła wiele różnych funkcji — była m.in. jego komendantką i dwukrotnie drużynową. Obecnie jest kierowniczką Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP i rzeczniczką prasową ZHP. Uważa, że w życiu nie ma przypadków — prowadzone jednostki przekazała Oldze i Oli, a teraz jej zastępczynie w wydziale również noszą te imiona.