Szlakiem Wieży Spadochronowej

Archiwum / Stanisław Lisiecki / 07.07.2013

Wieża Spadochronowa w Katowicach jest powszechnie znana wśród harcerzy nie tylko na Śląsku, ale także z całej Polski. Co w niej jest takiego szczególnego?

To właśnie tam 4 września 1939 roku grupa harcerzy miała bronić miasta przed wkraczającymi do Katowic Nazistami. Tam też co roku – już od 18 lat – odbywa się Ogólnopolski Rajd Szlakiem Wieży Spadochronowej. W tym największym i jednym z najważniejszych rajdów na Śląsku co roku bierze udział nawet 300 osób. Co w takim razie przyciąga tych wszystkich ludzi? Dlaczego to wydarzenie jest takie szczególne? Niewątpliwie sama w sobie Wieża Spadochronowa ma spore znaczenie. Będąc zarówno symbolem, jak i namacalnym pomnikiem tamtych wydarzeń, daje człowiekowi powód do zadumy oraz silne poczucie kontaktu z historią.

Ta ulokowana w samym centrum Śląska impreza jest też szczególną okazją do świetnej zabawy i nawiązywania nowych znajomości w sprzyjającej temu, pozytywnej atmosferze. Organizatorzy rajdu przygotowują dla uczestników liczne zadania i warsztaty tematyczne, tak więc na nudę raczej ciężko będzie narzekać. W tym roku przygotowali cztery trasy dla różnych poziomów metodycznych. Trasa wędrownicza, skupiająca się na tematyce podejmowania wyborów, jakkolwiek tajemniczo, zapowiada się bardzo interesująco. Rajd urozmaicą także koncerty oraz inscenizacje historyczne.

Termin: 6-8 września 2013 r.

Zgłoszenia do: 15 sierpnia

Wpisowe: 35zł

Więcej informacji: www.rajd.katowice.zhp.pl/

Stanisław Lisiecki - instruktor w poznańskim hufcu Siódemka. Podróżnik, bywalec zlotów, konwentów, festiwali. Miłośnik klasycznego science-fiction. W wolnym czasie amatorsko para się muzyką.