Upuść krwi!

Na Tropie Środowisk / Magdalena Szczerbaciuk / 29.01.2015

Płyn ustrojowy, który krąży w Twoich naczyniach krwionośnych. Transportuje i komunikuje ze sobą poszczególne organy w Twoim ciele. Pomaga Ci żyć. Krew. Niektórym jej dramatycznie brakuje.

Poszukiwany, poszukiwana

W każdym zakątku na świecie znajdzie się osoba, której potrzebna jest pomoc. Niektórym potrzeba środków do życia, innym dobrego słowa. Dzisiaj jednak wspomnimy o tych, którym niezbędna do dalszego życia jest dodatkowa krew. A dokładniej o tym, co Ty możesz dla takich osób zrobić.

Harcerzu! Wędrowniku! Instruktorze! Jesteś poszukiwany w każdej chwili, w każdej sekundzie. JESTEŚ POTRZEBNY tym właśnie osobom. W wielu miejscach brakuje krwi. Być może to właśnie na Twoją czekają. Zobowiązałeś się do służby i ona w ten właśnie sposób Cię wzywa.

Był sobie pomysł

Wychodząc naprzeciw służbie i stawiając czoła wyzwaniom, pwd. Michał Dębski z Hufca ZHP „Podlasie” w Siedlcach w zeszłym roku wyszedł z inicjatywą zorganizowania ogólnoharcerskiej akcji oddawania krwi w celu popularyzowania idei krwiodawstwa. Od przebłysku przeszedł od razu do działania.

Był to pomysł szybki, więc należało się sprężać. Informacja na Facebooku, do znajomych, od znajomych do kolejnych znajomych. Ktoś coś usłyszał, ktoś czegoś się dowiedział. Ktoś się zapytał. Ktoś podrzucił grafikę. Wszystko działo się bardzo dynamicznie. Raz, dwa, telefon, wiadomość… Trzeba było szybko wypromować akcję i poinformować o niej jak największą liczbę osób!

Tym sposobem udało się przelać wspólnie ok. 27 litrów krwi. W akcji wzięły udział 74 osoby z różnych środowisk z całej Polski. Chociaż być może więcej, lecz woleli pozostać anonimowymi dawcami.

Tak powstała akcja: Kropla Krwi na Dzień Myśli Braterskiej.

Krew braterstwa

Jaki inny dzień na wspólne przelanie krwi w szczytnym celu będzie lepszy niż nasze harcerskie święto, Dzień Myśli Braterskiej? Otóż musimy sobie uświadomić, że nie jest to jedynie dzień wspomnień, miłych słów i ciepłych myśli o skautach z całego świata. To jest dzień, w którym w parze z wielkimi słowami o braterstwie powinny iść czyny.

Akcja „Kropla Krwi na DMB” jest ku temu doskonałą możliwością. Możemy dać cząstkę siebie, te 450 ml naszej krwi drugiemu człowiekowi. Nierzadko anonimowemu. Po prostu tli się we mnie myśl, że chcę pomóc i… zwyczajnie to robię! Tym większą sprawia mi to satysfakcję, że nie robię tego sama! Że wokół mnie są ludzie, którzy podzielają szlachetną ideę i jak ja chcą pomagać!

To jest prawdziwe braterstwo. Bezinteresowna chęć pomocy drugiemu człowiekowi pokazywana realnymi działaniami.

Tyk, tyk, tyk…

Zbliża się zaplanowany termin akcji. Na Facebooku powstało wydarzenie, do którego może dołączyć każdy z Was.

Oficjalnym terminem jest okres od 16 do 28 lutego. W tych dniach zachęcamy Was serdecznie, abyście wskoczyli w harcerskie mundury, zabrali swoje drużyny (przypominamy: krew oddawać mogą tylko pełnoletnie osoby) i wybrali się wspólnie do najbliższego punktu krwiodawstwa. Kiedy już tam dotrzecie – zróbcie sobie zdjęcie! Pokażcie swój uśmiech i determinację światu. Wyślijcie je do nas, lub wstawcie na tablicę wydarzenia z oznaczeniem #kroplakrwi #DMB.

Nie zwlekaj!

Jeżeli się boisz, tym bardziej zachęć kogoś, innych wędrowników lub instruktorów, aby poszli razem z Tobą. Ja też się boję. Dlatego nie pójdę tam sama. Pójdę w towarzystwie przyjaciół, którzy dodadzą mi otuchy i pomogą spełnić marzenie – wypełnić służbę Braterstwa Krwi, na którą niejeden człowiek czeka.

Liczymy na Ciebie. Do zobaczenia w punktach krwiodawstwa!

Magdalena Szczerbaciuk - – instruktorka Hufca ZHP "Podlasie", drużynowa 70 PDH NIENUDNI, studentka pierwszego roku europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od małego działaczka społeczna, zapalony wolontariusz. Stawia swoje pierwsze dziennikarskie kroki współpracując m.in. z młodzieżowym stowarzyszeniem Media i Młodzież.