Zostań tutorem SWA

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 05.01.2020

To najbardziej prestiżowe odznaczenie w WOSM, a jego zdobycie zależy od samych wędrowników. Jednak można im w tym pomóc, przez bycie tutorem. Oczywiście chodzi o Odznakę Skautów Świata.

Na razie w całej Polsce Oznakę Skautów Świata zdobyło 14 osób. Pierwszą z nich przyznano na zlocie ZHP w Gdańsku w 2018 roku Małgorzacie z Hufca Ziemi Sanockiej, która otrzymała odznakę od szefa komitetu WOSM Craiga Turpie. Kolejne SWA trafiły do wędrowników z Chorągwi Białostockiej w 2019 roku.

Zdobycie Odznaki Skautów Świata nie należy do najłatwiejszych

Wywiad z pierwszą w Polsce zdobywczynią SWA oraz artykuły o 21 Goniądzkiej Drużynie Wędrowniczej Ursus i 13 Monieckiej Drużynie Wędrowniczej Modus Vivendi znajdziecie w Na Tropie pod zielonymi linkami w tym akapicie.

Samo zdobycie Odznaki Skautów Świata nie należy do najłatwiejszych, a świadczy o tym fakt, że więcej osób zaczyna podchodzić do realizacji projektów, niż je kończy.

Co robi tutor i jak nim zostać?

Sukcesów w zdobywaniu SWA nie byłoby bez wsparcia tutorów. Uczestnicy mogą zwracać się do nich ze wszystkimi problemami i pytaniami dotyczącymi zdobycia Odznaki Skautów Świata. Sami wędrownicy przyznają, że taki tutor bywa nieocenionym wsparciem i pomocą w zrealizowaniu założonego projektu.

Tutor jest nieocenionym wsparciem i pomocą

Tutorem może zostać każdy instruktor ZHP. Tak się składa, że zapisy na szkolenie dla Tutorów Odznaki Skautów Świata trwają do 13 stycznia 2020 roku, czyli jeszcze przez 9 dni. Warsztaty dla tutorów odbywają się w Łodzi od piątku 24 stycznia do niedzieli 26 stycznia 2020 roku. Ich koszt to 50 zł. Zgłoszenia i dalsze szczegół otrzymacie po napisaniu do krajowego koordynatora ds. SWA hm. Macieja Czechowskiego ([email protected]).

Jak przekazał nam w mailu hm. Maciej Czechowski uczestnicy szkolenia na tutorów Odznaki Skautów Świata będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, których działalność związana jest z obszarami, jakimi zajmuje się program odznaki SWA.

Zadania na SWA

Tymi obszarami są pokój, rozwój i środowisko naturalne. Czego dokładnie będą dotyczyć projekty realizowane przez wędrowników zdobywających odznakę? To już zależy od nich samych. W pierwszym z tych obszarów mogą to być projekty związane z walką z uprzedzeniami, rasizmem czy promowaniem zrozumienia pomiędzy różnymi kulturami. Projekty z zakresu rozwoju mogą dotyczyć dbania o odpowiednie korzystanie z zasobów naturalnych, a te dotyczące środowiska naturalnego takich problemów, jak wzrost temperatury czy poziomu mórz, ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Odznakę Skautów Świata mogą zdobyć osoby w wieku 15-26 lat, czyli – w praktyce – wędrownicy i akademicy. Wiąże się to z trzema elementami. Pierwszy z nich to 20-godzinne szkolenie dotyczące problemów związanych przynajmniej z jednym z obszarów tematycznych SWA. Następnie należy zrealizować długoterminowy projekt społeczny trwający co najmniej 80 godzin. Jego celem jest przyczynienie się do rozwiązania problemów związanych z pokojem, rozwojem lub środowiskiem naturalnym. Trzecim elementem jest dołączenie do ogólnoświatowej sieci zdobywców Odznaki Skautów Świata, by wspierać i doradzać innym w jej zdobywaniu.

Więcej informacji o Odznace Skautów Świata znajduje się w Centralnym Banku Pomysłów.

 

Przeczytaj też:

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.