Dlaczego TED to świetna inicjatywa?

Na Tropie Kultury / Tomasz Detlaf / 14.09.2016

TEDy gromadzą ogromną internetową widownię, której pozazdrościłoby wielu youtuberów i grono mówców z najlepszych uczelni i wielkich korporacji. Jak to się stało, że mała konferencja szybko się rozrosła i osiągnęła taki sukces?

Od 1984 roku organizowane są konferencje, na których w formie krótkich wystąpień przedstawia się wartościowe idee. Wystąpienia te są nagrywane i na samych oficjalnych kanałach na YouTube obejrzano je prawie dwa miliardy razy. Znajduje się tam niezliczona ilość cennych myśli, pomysłów i idei. Mowa o konferencjach TED. Wielu je zna, a dla tych, którzy jeszcze ich nie znają nadszedł właśnie moment na zapoznanie się z jednym z najbardziej twórczych, inspirujących i motywujących przedsięwzięć naszych czasów.

Konferencje TED to coroczne wydarzenia, podczas których prezentowane są krótkie, maksimum 18-minutowe, wystąpienia na temat idei wartych rozpowszechniania – zgodnie z hasłem konferencji „ideas worth spreading”. Poza nimi organizowane są dodatkowe, tematyczne i lokalne konferencje TED, niezależne wydarzenia będące konferencjami TED na mniejszą skalę. Nazywa się je TEDx.

Początkowo konferencje dotyczyły zagadnień technologii, rozrywki i projektowania (angielski sktót TED oznacza właśnie Technology, Entertainment and Design), jednak wraz ze wzrostem swojej popularności wyewoluowały one w stronę stanowienia platformy wymiany i prezentacji różnych wartościowych idei.

Dobrze dobrany czas trwania wystąpień pozwala na zapoznanie słuchaczy z niezbędnym minimum potrzebnym do docenienia danej koncepcji

Popularności TEDów sprzyja szereg cech związanych z kwestiami niemerytorycznymi. Pierwszą z nich jest krótki czas trwania przemówień, bo kilkunastominutowe nagranie łatwo obejrzeć w wolnej chwili – podczas podróży, czy nawet podczas przerwy w pracy lub szkole. Dobrze dobrany czas trwania wystąpień pozwala na zapoznanie słuchaczy z niezbędnym minimum potrzebnym do docenienia danej koncepcji i, co moim zdaniem najistotniejsze, wystarczy na zasianie ziarna motywacji i inspiracji do konkretnego działania oraz do zdobywania wiedzy na dany temat. Mowy zapewniają inspirację do dalszych działań, zamiast pełnić rolę szczegółowych wykładów, co jest jednym z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za ich popularność.

Nagrania wystąpień są powszechnie dostępne w Internecie – na oficjalnej stronie TED.com oraz na youtube’owym kanale TED Talks. Również organizatorzy konferencji TEDx są zobowiązani do umieszczenia nagrań na kanałach poszczególnych TEDxów lub kanale TEDx Talks. Powszechność dostępu nagrań w Internecie jest dodatkowo wspierana przez otwarty system tłumaczeń. Organizatorzy TED zapewniają platformę i zachęcają internautów to oddolnego tworzenia napisów do poszczególnych wystąpień. Obecnie nagrania są dostępne w 113 językach, w tym po… śląsku, który jest 103. językiem na stronie TED.com. Wygłoszono w nim prelekcję w Katowicach i przełożono na niego jedno z wystąpień oficjalnej konferencji TED. Przeglądając stronę TED.com można filtrować filmy wedle dostępnej wersji językowej napisów i przeglądać zbiór prelekcji dostępnych dla nas nawet bez znajomości języka angielskiego.

Twórcy wspierają organizowanie TEDxów w krajach rozwijających się poprzez specjalne zestawy zawierające sprzęt potrzebny do zorganizowania TEDxa

Choć Internet jest głównym medium rozpowszechniającym konferencje TED, to lokalne wydarzenia też odgrywają wielką rolę. Niezależne konferencje TEDx mogą być organizowane przez każdego, co ma miejsce na całym świecie. Aby legalnie zorganizować TEDx wystarczy zapoznać się z instrukcjami zamieszczonymi na TED.com, wypełnić formularz i zabrać się do roboty. Na stronach konferencji znajdziemy liczne materiały, wskazówki i sugestie mające pomóc w organizacji wydarzenia. Właściwie wystarczy krok po kroku podążać za kolejnymi punktami przewodnika. Do tego twórcy wspierają organizowanie TEDxów w krajach rozwijających się poprzez inicjatywę nazwaną „TEDx in a Box”. Zapewnia ona specjalne zestawy zawierające sprzęt potrzebny do zorganizowania TEDxa oraz wyświetlania nagrań w miejscach, gdzie jest to niemożliwe z powodów ekonomicznych.

Sprawy techniczne, nawet gdy są na najwyższym poziomie, nie mogą zapewnić pełnego sukcesu, bo stanowią pustą formę bez treści. Ale na szczęście treść TEDów również jest pierwszej klasy. O ich randze i różnorodności niech świadczy skromna część grona prelegentów konferencji, w której znajdziemy wiele znanych osobistości. Od ateistów takich jak Richard Dawkins i Daniel Dennet, po słynnego ewangelistę Billyego Grahama. Od polityków takich jak David Cameron i Bill Clinton po aktywistów takich jak Naomi Klein i Edward Snowden. Od artystów takich jak Sting i James Cameron po naukowców takich jak Stephen Hawking i Philip Zimbardo. Wśród naukowców znajdziemy też niejednego noblistę takiego jak James Watson – członek zespołu, który odkrył strukturę DNA. Od twórcy Internetu Tima Bernersa-Lee po tych, którzy zawdzięczają swój sukces temu wynalazkowi jak Jeff Bezos i Elon Musk. Elitarne grono mówców stanowi o kolejnych dwóch czynnikach współodpowiedzialnych za sukces TEDów. Po pierwsze słynne nazwiska przyciągają kolejnych odbiorców, którzy gdyby nie dana osoba nie trafili na TEDy. Po drugie staranny dobór prelegentów jest gwarantem jakości konferencji. Osoba „z ulicy” nie może stanąć na scenie konferencji. Zapraszani mówcy posiadają uznany dorobek w swojej dziedzinie i o niej mówią. Badacze opowiadają o wadze odkryć i osiągnięć współczesnej nauki. Przedsiębiorcy przedstawiają zasady i metody, które pomogły im osiągnąć sukces. Artyści mówią o swoich inspiracjach i przebiegu procesu twórczego.

Wszyscy, którym bliskie jest dążenie do wiedzy i zmieniania świata na lepsze, oglądając kolejne wystąpienia, na pewno znajdą coś dla siebie

Chris Anderson, kurator konferencji TED, przedstawiając wartości stanowiące o jej istocie, wymieniał:„Prawda, ciekawość, różnorodność, żadnej sprzedaży ani korporacyjnych bzdur, żadnej walki o popularność, oportunizmu, szerzenia własnych poglądów. Po prostu pogoń za tym, co interesujące, gdziekolwiek jest, przez wszystkie dziedziny tu obecne”. Wszyscy, którym bliskie jest dążenie do wiedzy i zmieniania świata na lepsze, oglądając kolejne wystąpienia, na pewno znajdą coś dla siebie. Coś, co nie tylko będzie pokrywać się z ich wartościami, ale także pokaże, dlaczego są one istotne i na konkretnych przykładach przedstawi, jak je realizowano i jak je obecnie się realizuje.

TED stanowi platformę dla wymiany idei, a to właśnie one mają moc zmieniania świata. Bez idei nie ma kierunku zmian, a zmiany bez kierunku nie mogą zaistnieć. TEDy na udanych przykładach pokazują, albo co my możemy zrobić, albo jak nasze życie się dzięki czemuś zmienia. Dzięki temu bezpośrednio się do nas odnoszą. W ten sposób zapewniają nam dwa czynniki niezbędne do dokonania zmian: inspirację i motywację.

Mowy dotykają różnych ważnych dla ludzkości zagadnień – demokracja, kryzysy ekonomiczne, zmiany klimatu, sztuczna inteligencja, relacje międzyludzkie – to wszystko i wiele więcej stanowi zagadnienia poruszane podczas konfrencji TED.

Dlaczego należy przemyśleć kapitalizm? 

Jak mówić, żeby nas słuchali? 

Czy demokracja może istnieć bez zaufania? 

Czy nasz wszechświat to jedyny wszechświat? 

Jakie znaczenie ma odkrycie fal grawitacyjnych? 

Wszystkie te tematy są dla nas istotne w tym momencie – albo są związane z obecnym stanem nauki, albo z problemami przed którymi staje ludzkość w XXI wieku. Albo są ponadczasowe i nigdy nie stracą na aktualności. Sukces TEDów wzmacnia to, że łączą one elitarne grono mówców z powszechnym dostępem do ich przemówień. Dzięki temu wszystkiemu TEDy po prostu pomagają zostawić ten świat lepszym, niż go zastaliśmy.

 

Tomasz Detlaf - przyboczny w 27 Gdyńskiej Drużynie Harcerskiej "Pajęczaki", działa w hufcowym Zespole Wychowania Duchowego. Uczeń VI LO w Gdyni, w klasie o profilu mat-fiz-inf., ale jego największą pasją jest filozofia. Gdyby miał opisać to, co lubi najbardziej, to byłoby to zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi.