Kto zostanie komendantem Watry?

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 23.09.2020

Trwa konkurs na komendanta bądź komendantkę Wędrowniczej Watry 2021! Jakie wymagania stawiane są przed kandydatami? Co to oznacza dla samych wędrowników?

Poszukujecie nowego wyzwania? Macie pomysł na to, jak lepiej i skuteczniej zaplanować tę całoroczną inicjatywę dla wędrowników? Takie pytania znajdują się w tekście wprowadzającym do wymagań konkursu na komendanta/komendantkę Wędrowniczej Watry 2021 na stronie zhp.pl. Zwłaszcza to drugie pytanie jest kluczowe – nie tylko dla osób zaangażowanych w organizację, ale też samych uczestników.

Jednym z celów Watry jest umożliwienie strukturalnego wsparcia drużyn wędrowniczych

Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź jest prosta: jest to projekt całoroczny. Jednym z celów, jakie ma spełniać Wędrownicza Watra 2021, jest umożliwienie referatom wędrowniczym strukturalnego wspierania jednostek na terytorium ich działania (namiestnictw, drużyn, patroli) poprzez konsultacje i wsparcie ich całorocznej pracy. Kolejne cele to wspieranie jednostek w organizacji obozów wędrownych, a także ich upowszechnianie. Ważne jest też budowanie i tworzenie wspólnoty ruchu wędrowniczego oraz przekazywanie dobrych praktyk i szerzenie idei wędrowniczej.

Już po tych celach widać, że nie da się ich zrealizować skupiając się tylko na czterodniowym zlocie pod koniec sierpnia. Aby je osiągnąć, należy wspierać środowiska wędrownicze przez cały rok harcerski.

Równie ważne, co zlot, są obozy i służba

Jednocześnie drużynowi wraz ze swoimi drużynami mają prawo oczekiwać, że otrzymają wsparcie od kompetentnych osób. Zwłaszcza teraz, w tak niepewnych czasach, może być ono nieocenione. Zlot pod koniec sierpnia jest oczywiście ważny i dostarcza wielu wrażeń, inspiracji i harcerskich znajomości. Kto był kiedyś na Watrze, ten wie, jaką motywację do działania można zdobyć i ilu rzeczy się dowiedzieć. Ale równie ważne są obozy i to, co się na nich dzieje, a także służba. Te dwie rzeczy powinny znajdować się w planach pracy drużyn wędrowniczych nieważne czy biorą udział w Watrze, czy nie. Natomiast Wędrownicza Watra, jako projekt całoroczny, może bardzo pomóc zagościć im w działaniach drużyny.

Jak zgłosić się na komendanta Watry?

Konkurs na komendanta bądź komendantkę Wędrowniczej Watry to pewien standard. Daleko nie trzeba szukać – ogłaszano go w zeszłym roku i dwa lata temu.

Do wzięcia udziału w konkursie potrzebny jest stopień co najmniej podharcmistrza oraz doświadczenie w organizacji dużych przedsięwzięć programowych. Ważne jest też doświadczenie jako uczestnik lub członek kadry Wędrowniczej Watrze. Oczywiście również znaczenie ma posiadana wiedza w zakresie pracy z metodyką wędrowniczą, terminowość, sumienność i zdolności organizacyjne. Cała lista wymagań znajduje się na stronie zhp.pl, gdzie też znajduje się mail, na który należy przesłać swoje zgłoszenie.

Konkurs na komendanta bądź komendantkę Watry to też miejsce na przedstawienie swojej wizji, wstępnej koncepcji organizacyjnej i programowej, a także zaproponowanie co najmniej dwóch osób wchodzących w skład komendy. Czasu jest mało, bo zgłaszać się można jedynie do 30 września.

 

Przeczytaj też:

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP oraz Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.