Niezwyczajni po raz ósmy

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 28.11.2018

Trzy, dwa, jeden… i ruszyli! Stop! Jeszcze nie! Kandydatów na Niezwyczajnych 2018 można zgłaszać dopiero od poniedziałku 3 grudnia. Jednak już teraz wiadomo co nieco o ósmym plebiscycie instruktorów ZHP.

Już po raz ósmy w plebiscycie Niezwyczajni poznamy wyjątkowych instruktorów, którzy swoją codzienną pracą zmieniają świat na lepsze. Co ważne, wcale nie myślą o zaszczytach. Statuetka odbierana podczas Gali Dnia Myśli Braterskiej jest tylko i aż miłym wyróżnieniem.

W ZHP takich instruktorów mamy ponad 11 tysięcy. Do tego, doliczyć trzeba osoby pełniące funkcje instruktorskie, ale nie mające stopnia instruktorskiego. Jednak zanim poznamy tych kilku Niezwyczajnych, trzeba ich wybrać. A w tym roku będziemy też głosować na Niezwyczajne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Kandydatów i przedsięwzięcia można zgłaszać od poniedziałku 3 do 31 grudnia. Jeśli więc nie macie planów na Sylwestra, to rozważcie tę opcję.

Kandydaci na Niezwyczajnych 2018

Kandydatem w plebiscycie może być każdy instruktor ZHP oraz osoba pełniąca funkcję instruktorską. W tym roku Niezwyczajni będą wybierani w pięciu kategoriach. Pamiętajcie tylko, że zgłaszane osiągnięcia dotyczą okresu od 1 stycznia do 30 listopada 2018 roku.

W takim razie kto może dokonać zgłoszenia? Mamy tutaj do czynienia z długą listą, bo organizatorzy wymieniają drużyny harcerskie, inne jednostki organizacyjne ZHP, pojedynczych harcerzy i instruktorów, rodzice oraz przyjaciele i sympatycy harcerstwa.

Kategorie Niezwyczajnych 2018

Efektywne zarządzanie – kategoria, w której wyróżnieni mogą zostać komendanci hufców, skarbnicy, osoby pozyskujące środki, komendanci baz i ośrodków ZHP czy kwatermistrzowie. Są to osoby, bez których trudno byłoby chociażby wyjeżdżać na biwaki czy obozy. W zgłoszeniu należy opisać osiągnięcie z jednego z obszarów:

  •         pozyskiwanie środków i sprawne zarządzanie finansami organizacji na poziomie regionalnym lub lokalnym,
  •         działania ukierunkowane na rozwój bazy materialnej ZHP,
  •         zarządzanie jednostką,
  •         zorganizowanie zaplecza technicznego (logistyka) wydarzenia.

Harcerska służba – to kategoria dla instruktorów, których działanie miało realny wpływ na otaczające środowisko. Jak czytamy w regulaminie plebiscytu, jest to kategoria nie tylko dla inicjatorów służby, ale też instruktorów Nieprzetartego Szlaku. W zgłoszeniu należy  opisać jedno osiągnięcie z jednego z obszarów:

  •         zainicjowanie służby w swoim środowisku,
  •         projekty mające na celu upowszechnianie służby,
  •         służba na rzecz osób z niepełnosprawnością – działanie w jednostkach Nieprzetartego Szlaku.

Harcerski specjalista – osobami nominowanymi w tej kategorii mogą zostać specjaliści w swoich dziedzinach, czyli m.in. instruktorzy specjalności harcerskich czy specjaliści od komunikacji i promocji. Pamiętajcie, że dziedzin, w których można być specjalistą, jest znacznie więcej. W zgłoszeniu trzeba opisać osiągnięcie w jednym z obszarów:

  •         działania dążące do rozwoju harcerskich specjalności,
  •         organizacja specjalistycznych warsztatów, szkolenia związane z dziedziną swoich zainteresowań lub ze swoim wykształceniem,
  •         działania ukierunkowane na wzmacnianie wizerunku ZHP.

Komendant szczepu – to kategoria, której nie trzeba wyjaśniać. Nominowani mogą być tylko komendanci szczepów, którzy pełnią swoją funkcję co najmniej 2 lata. W zgłoszeniu należy opisać osiągnięcie kandydata w jednym z obszarów:

  •         innowacyjny projekt lub przedsięwzięcie zapewniające ciąg wychowawczy lub utrzymanie i rozwój kadry lub też mające wspierać działalność jednostek w szczepie,
  •         rozwój szczepu.

Młody lider – to kategoria przeznaczona dla instruktorów poniżej 23. roku życia, a ich „działania są godne uwagi i podziwu”. Tutaj też przy zgłoszeniu należy opisać osiągnięcie kandydata w jednym z obszarów:

  •         przewodzenie zespołem lub jednostką organizacyjną od minimum 3 lat,
  •         innowacyjny projekt,
  •         przedsięwzięcie programowe, kształceniowe lub wizerunkowe.

W ósmym plebiscycie Niezwyczajni będzie można wyjątkowo wybrać też przedsięwzięcie zorganizowane z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym przypadku przy zgłoszeniach należy opisać inicjatywę.

Co dalej?

Jak w zeszłym roku zauważył w swoim artykule Wojciech Sidorowicz, co roku procedura zgłaszania i wyłaniania nominowanych jest bardzo podobna. Na adres kapituły spływa kilkadziesiąt niesamowitych maili opisujących niezwykłą, choć codzienną pracę instruktorów ZHP, a następnie wybierani są kandydaci, na których od 4 do 17 lutego 2019 roku będzie można zagłosować.

Niezwyczajnych 2018 poznamy tradycyjnie już na Gali Dnia Myśli Braterskiej. Tym razem odbędzie się ona 23 lutego 2019 roku w Kopalni Guido w Zabrzu.

 

Przeczytaj też:

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie