Otwórz się w Krakowskiej!

Na Tropie Środowisk / Anna Mroczek / 09.05.2018

Już pod koniec maja odbędzie się 3. edycja Zlotu Drużyn Wędrowniczych Chorągwi Krakowskiej. To wydarzenie skierowane jest zarówno do wędrowników, jak i kadry wędrowniczej oraz instruktorów pracujących z innymi pionami metodycznymi.  

Hasła, które towarzyszyły nam w ubiegłych latach to: Odważ się!, Odnajdź się! Co zatem łączy poprzednie edycje zlotu z tegoroczną? Od razu rzuca się w oczy fakt, że wszystkie nasze motta zaczynają się na o (w tym roku – Otwórz się!), ale uwierzcie – to nie jest najważniejsze w tym wszystkim.

Zlot, mimo że ciągle ewoluuje i się rozwija, to wciąż pozostaje w podobnej konwencji, którą wypracowaliśmy na samym początku. Nieodłączną częścią każdej edycji są wędrówki, które odbywają się pierwszego dnia, służba, która zależy od miejsca naszego zlotu i jego najbliższego otoczenia. Na pierwszym zlocie pomagaliśmy leśniczemu, odnawialiśmy cmentarz, niektórzy pomagali w stadninie koni. Natomiast rok temu odnowiliśmy bazę harcerską, w której mieliśmy okazję przeżyć zlot.

Na zlocie był Andrzej Stasiuk

W tym roku odbywa się on w bazie harcerskiej Kostkowice, ale nie zdradzimy, co czeka uczestników. Spotkanie z ciekawą osobą to coś, czego nie może zabraknąć na żadnej edycji – 3 lata temu był z nami  Andrzej Stasiuk, następnego roku – Błażej Strzelczyk, który opowiedział nam na o prowadzonej przez siebie akcji Zupa na Plantach.

A do tego wszystkiego coś, co zapoczątkowaliśmy w zeszłym roku – sejmik wędrowniczy! To podczas niego referat wypracowuje z kadrą wędrowniczą wartościowe materiały i wskazówki do pracy na kolejne lata.

1_edycja

Zanim jednak dojdzie do zlotu, zawsze pojawia się zadanie przedzlotowe. Tym razem uatrakcyjnione zostało współpracą z innymi środowiskami wędrowniczymi naszej chorągwi. Drużyny chcące wziąć udział w zlocie dobierają się w patrole partnerskie z innymi drużynami i wspólnie realizują zadanie, jakim jest projekt społeczny. Są one przeróżne – od zbiórki ubrań dla potrzebujących, po warsztaty w miejskiej bibliotece dla mieszkańców. Więc w tym roku otwieramy się na całego!

Otwórz się na…

Współtworzymy ruch młodzieżowy zrzeszający ludzi wszystkich kultur i religii

No właśnie, o co chodzi z tegorocznym hasłem? Chcemy, by wędrownicy Chorągwi Krakowskiej zatrzymali się na chwilę i zrozumieli, że każdy z nas współtworzy nie tylko drużynę, harcerstwo, ale także Polskę, Europę i cały świat. Nasz wpływ na globalną rzeczywistość jest ogromny! Współtworzymy największy na świecie ruch młodzieżowy, zrzeszający dziesiątki milionów ludzi wszystkich kultur i religii. Im większa nasza świadomość i wiedza, tym więcej jesteśmy w stanie zaoferować światu. Zależy nam, by uczestnicy naszego zlotu otworzyli się nie tylko na nowe doświadczenia, poglądy, style życia czy sztukę, ale także na samych siebie.

Jako że do zlotu zostało jeszcze trochę czasu (31.05 – 3.06), nie zdradzimy wszystkich szczegółów. Natomiast uznaliśmy, że warto uchylić rąbka tajemnicy odnośnie niektórych kwestii. Tegoroczni uczestnicy będą mieli okazję otworzyć się między innymi podczas warsztatów kreatywnego pisania z Loesje lub nakarmić swoje wewnętrzne dziecko 1 czerwca! Wędrówki zapowiadają się ciekawie – to w nich zawrzemy motyw Szlaku Orlich Gniazd.

smok 2

Co więcej, z roku na rok przybywa nam partnerów, co nas bardzo cieszy i motywuje. Tym bardziej, że nie robią tego tylko lokalne firmy. W tym roku wsparło nas póki co 6 firm i 2 stowarzyszenia, które nie są związane tylko z harcerstwem.  Do tego także krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny. Pełną listę sponsorów znajdziecie na stronie zlotu.

Uczestnicy a referat

Celem tegorocznego zlotu jest otwarcie się na nowe doświadczenia, doznania i możliwości. Zachęcamy wędrowników województwa małopolskiego do poznania różnych sposobów na samorealizację, rozwój drużyny oraz do poszukiwań pól służby – mówi Wojtek Kubica, komendant tegorocznego zlotu.

Jego zdaniem motywacją dla uczestnika może być atrakcyjny program, współpraca ze specjalistami lub chęć poznania innych wędrowników i drużyn wędrowniczych Chorągwi Krakowskiej oraz ich zwyczajów i osiągnięć.

Nieodłączną częścią zlotu jest sejmik wędrowniczy

Motywacją referatu – kontynuuje – jest zdecydowanie współpraca z drużynami, współtworzenie wędrowniczej wspólnoty na terenie naszego województwa, budowanie poczucia pełnienia dobrej jakości potrzebnej służby oraz współpraca z namiestnikami wędrowniczymi, którzy razem z nami kreują tegoroczną edycję Zlotu Drużyn Wędrowniczych. Wspomina, że nieodłączną już częścią zlotu jest sejmik wędrowniczy! Tym razem odpowiedzialny za niego jest pwd. Mikołaj Dunikowski. Omówimy sytuację wędrownictwa w naszej chorągwi i wspólnie ustalimy strategię na najbliższe trzy lata. Jednym z omawianych problemów będą obozy – zbadamy, co wędrownicy robią podczas akcji letniej i porozmawiamy o obozach wędrownych.

2_edycja

 

Anna Mroczek - przewodniczka, drużynowa 4 DW „Olimp” im. Jana Bytnara, od niedawna członkini Referatu Wędrowniczego Chorągwi Krakowskiej. Pochodzi z Bochni, ale mieszka w Krakowie, gdzie studiuje Filologię Szwedzką na UJ. Kocha Skandynawię, górskie wędrówki, dobre książki i kino, a także podróże. Od niedawna pasjonatka lokalnej historii związanej z harcerstwem.