Skoro wiesz zacznij działać
ZHP ma problem. Być może o tym wiesz, bo starasz się być na bieżąco. A być może dowiadujesz się o tym po raz pierwszy. Tak czy owak przeczytaj uważnie, bo jesteś wędrownikiem – powinieneś wiedzieć. A możesz wiele zrobić, nie robiąc praktycznie nic nadzwyczajnego.
9 września w Bydgoszczy odbędzie się Zjazd Nadzwyczajny ZHP. Jego celem jest ponowne wybranie władz organizacji – i to zarówno Rady Naczelnej jak i naczelnika oraz przewodniczącego ZHP. Zamieszanie i niesmak jakie towarzyszyły decyzji zwołania tego zjazdu długo jeszcze nie znikną. Tak, jak długo nie umilkną spory co do formy i stylu w jakich zapadały decyzje w ZHP w ostatnich miesiącach. Ale to Cię pewnie nie interesuje. Co mogą obchodzić Cię jakieś przepychanki na górze skoro tu las, Kielce, deszcz i zajęcia…
Być może nie masz w sobie tyle pasji i zawziętości by śledzić harcerskie listy dyskusyjne i czytać harcerską prasę. Pewnie nie jesteś delegatem na ten zjazd, ba, może nawet nie znasz swojego delegata. Ale nadal możesz coś zrobić.
Może przygotować zbiórkę o samorządności, która dotąd w drużynie kulała.
– Ale co? – zapytasz. Co może zrobić „zwyczajny” wędrownik przy okazji Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP? Co mogę zrobić ja – drużynowy, co może zrobić mój drużynowy? Odpowiedź jest prosta: może zrobić to co jest najważniejsze. Może zebrać swoją drużynę i uchwalić konstytucję drużyny, jeśli ta jeszcze jej nie ma. Może przygotować zbiórkę o samorządności, która dotąd w drużynie kulała. Może wreszcie zachęcić wszystkich do tego by współdecydowali i brali współodpowiedzialność za to, co się wokół nich dzieje. Nie tylko w drużynie ale też w ich klasie, dzielnicy, mieście, regionie. Może wszystko.
To wszystko uchroni nas przed niesmakiem jaki wszyscy czujemy przed Zjazdem zaplanowanym na 9 września. To sprawi, że za 5 lat wędrownicy tacy jak Ty będą umieli głośno domagać się praworządności i poszanowania zasad demokracji w naszej organizacji. Że będą umieli głośno, świadomie i z klasą przeciwstawić się wszelkim próbom odstawienia demokracji na boczny tor. Tak, uchwalając konstytucję swojej drużyny możesz uchronić ZHP przed kolejnym kryzysem, który może nastąpić za kilka lat.
Pisaliśmy kiedyś w elektronicznym Na Tropie, że nasza (Wasza) gazeta jest po to, byście Wy wiedzieli co się dzieje w ZHP. I by inni wiedzieli, że Wy wiecie. Teraz, skoro już wiecie, zacznijcie działać.
Filip Springer - redaktor naczelny Na Tropie, szef zespołu promocji Wyprawy Wędrowniczej 2007, były drużynowy 79 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej „Wilki”. Dziennikarz i fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów FORUM i Głosu Wielkopolskiego.