HSR to…
Chyba jest tak, że można uznać, że przeciętny członek ZHP wie, co to jest Harcerska Szkoła Ratownictwa. Ale na wszelki wypadek od czasu do czasu informujemy o tym w różnych miejscach. Poprosiłam kilkanaście osób o to, by w jednym, może dwóch zdaniach odpowiedziały, co to ich zdaniem jest HSR, ewentualnie z czym im się HSR kojarzy. Taka smsowa sonda…
Poniżej przedstawiam jej wyniki i zachęcam wszystkich do wpisywania jednozdaniowych skojarzeń i wyjaśnień dotyczących Harcerskiej Szkoły Ratownictwa. Właśnie przygotowujemy drugi zeszyt Poradnika Pierwszej Pomocy i Ratownictwa a w nim, między innymi, będzie można przeczytać o tym, czym HSR jest a czym nie jest. Każdy z Was może stać się jego współautorem.
A może autorzy poniższych wypowiedzi, przez rok zmienili zdanie? Piszcie.
HSR to sposób na wolny czas, na harcerską służbę, krzewicielka pesymistycznej świadomości, że ty również możesz być ratowanym przyćmionej odkryciem oczywistej prawdy, że każdy z nas przy odrobinie dobrej woli może być ratownikiem.
Asia Maternik – Chorągiew Wielkopolska
Z jednej strony elita, ludzie z pasją, harcerstwo przez duże H, a z drugiej towarzystwo wzajemnej adoracji. Ciężko w jednym zdaniu.
Monika Kaszkowiak – Chorągiew Białostocka
Sekta, ale pożyteczna i nieźle zorganizowana.
Grzegorz Całek – Chorągiew Stołeczna
Służba, ludzie, praca nad sobą, chęć przekazania moich umiejętności i nauczenia się czegoś od innych… Możliwość pracy z ludźmi, którzy myślą podobnie do mnie.
Przemysław Barczentewicz – Chorągiew Podkarpacka
HSR to grupa ludzi, na których zawsze i w każdych warunkach można liczyć, dobre i rzetelne kształcenie, kawał dobrej roboty
Krzysztof Bogaczyk – Chorągiew Podkarpacka
Moim zdaniem HSR to jedyna sensownie działająca jednostka ZHP oparta na przemyślanej strukturze, udzielająca wsparcia instruktorom, szkolenia przynoszą uczestnikom wymierne korzyści. A kojarzy mi się z czerwonymi polarami, fantomem i nieprzespanymi nocami na kursach
Kasia Pawkowska – Chorągiew Stołeczna
Pasja i idea, która uskrzydla i uczłowiecza.
Monika Matusiak – Chorągiew Wielkopolska
Profesjonaliści. Cyrek w klapkach kuboty. Odpały na karetki itp. Fajni ludzie. Doroczny bal. Kasia Krawczyk.
Łukasz Czokajło – Chorągiew Białostocka
Dla mnie HSR to harcerskie pogotowie, którym działają ludzie z pasją, którzy mogą być wspaniałymi partnerami dla lekarzy. Podziwiam Was.
Ela Czapara – Chorągiew Wielkopolska
HSR to profesjonalna szkoła ratownictwa, prowadzona przez nieprofesjonalistów dla nieprofesjonalistów. Gdybym miała dać przykład, czym w metodzie harcerskiej jest stale doskonalony i nowoczesny program to bez wahania wskazałbym na działalność HSR
Rafał Klepacz – Chorągiew Mazowiecka
Harcerze są radośni. Horyzonty szerokie – rozległe. Historia się rozlicza. Hasło: służyć, ratować. Harcerstwo szybkiego reagowania.
Kasia Kwapińska – Chorągiew Lubelska
HSR to forma rozwijania się, robienia czegoś dobrego, poznawania nowych ludzi. Kojarzy mi się z młodymi ludźmi, którzy jeszcze nie wszystko robią za pieniądze.
Anna Kawalec- Chorągiew Podkarpacka
HSR to okazja do rozwijania swoich pasji i służby drugiemu człowiekowi. To jeden z większych sukcesów ZHP.
Piotrek Kowalski – Chorągiew Łódzka
HSR to już na zawsze ocalały kciuk mojego męża i lewe zajęcia mojej asystentki w godzinach pracy
Ania Poraj – Chorągiew Śląska
Przyjaciele, wyzwania, bezinteresowność.
Jakub Sieczko – Chorągiew Stołeczna
HSR to niekończąca się przygoda, wspaniali ludzie i ulubione pole służby instruktorskiej.
Gosia Sochacka – Chorągiew Stołeczna
HSR nauczy praktycznej pierwszej pomocy nawet tak opornych jak ja.
Ewa Gąsiorowska – Chorągiew Kujawsko-Pomorska
HSR to duża grupa instruktorów, którzy chcą i potrafią szkolić z pierwszej pomocy na profesjonalnym poziomie.
Asia Nestorowicz – Chorągiew Stołeczna
HSR: rzetelność, pomoc, promocja profesjonalizmu, uprawnienia państwowe, elita, fajni ludzie, grupa zamknięta, temperament, głośni, zaradni, wiedzą, chcą.
Jola Łaba- Chorągiew Stołeczna
HSR to swoista sztafeta pokoleń, dzięki której wszyscy mają szansę na szeroko pojmowany rozwój.
Łukasz Gocek – Chorągiew Podkarpacka
HSR to ciągle postępujący proces, ukazujący paradoksalnie swoim działaniem słabość i cieniznę ZHP jako organizacji pozarządowej.
O HSR pytała:
hm. Katarzyna Krawczyk – szef Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, członkini Rady Naczelnej ZHP, członkini zespołu kadry kształcącej i komisji stopni instruktorskich hufca Radom – Miasto. Filolog polski i białoruski. Jest uczestniczką Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego w ośrodku Intra w Warszawie. Pracuje w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.