Lubelska jesień muzyczna

Archiwum / 06.11.2007

  

 

Każdy hufiec ma swoją sztandarową imprezę. Rajd, biwak, gra terenowa. Niektórzy mają nawet kilka form. W Hufcu Lublin jedną z takich form jest festiwal muzyczny. Co roku inny, choć już z wieloletnim stażem i rozpoznawalnym znakiem. XVII Jesienne Spotkania z Piosenką przebuja się w rymie rasta!

 

 
Co roku ta impreza przyciąga setkę z hakiem harcerzy Hufca Lublin. Już od 17 lat, co jesień, w lubelskich harcówkach da się usłyszeć próby muzyczne harcerskich zespołów, czysto amatorskich i śpiewających dla własnej przyjemności. Wszystko po to, aby spotkać się na wielkim festiwalu muzycznym, który co roku poświęcony jest innemu tematowi. Profesjonalne nagłośnienie, oświetlenie i scena. Organizatorzy zawsze dbają o poziom techniczny, ale także i o program. W tym roku temat bardzo nowatorski. Reggae po harcersku, czyli pozytywne wibracje w rytmie rasta! Tego jeszcze nie było. Już 24 listopada nad lubelskim światkiem harcerskim zaświeci zielono-żółto-czerwone słońce rasta!

Harcerskie wibracje ska!
– To było moje marzenie, zrobić harcerski festiwal reggae – mówi pwd. Katarzyna Radzikowska, szefowa XVII JSzP. – Uważam, że wartości, które niesie ta muzyka, są bardzo bliskie nam, harcerzom. Pozytywność, przyjaźń, braterstwo, pokój i radość z życia są cechami każdego rastamana, ale także i harcerza – tłumaczy Kasia. Nie dziwi więc fakt połączenia reaggae i harcerskiego śpiewania w całość. – Przy okazji liczymy na masę dobrej zabawy i po prostu wspólnego spędzenia sobotniego wieczoru w atmosferze pozytywności i służby – dodaje komendantka Jesiennych.

Harcerskie reaggae w służbie biednym
Poza dobrą zabawą w rytmie pozytywnej muzyki organizatorzy przewidują wiele atrakcji. Podczas festiwalu będzie można zakupić rastamańskie smakołyki w kawiarence (np. rasta galaretkę, wielopoziomowe ciasto, rasta sałatkę lub odpowiedniego koloru napój). Oprócz kawiarenki harcerze będą mogli zobaczyć, jak się robi rapsa w barwach drużyny lub rasta albo dać sobie pokolorować twarz. Planowane jest także bicie rekordu Guinessa w najdłuższym wrapsie (przedłużanie włosów kolorową muliną). Cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na organizację Wigilii dla ubogich, corocznie odbywającej się w Bractwie Miłosierdzia św. Brata Alberta w Lublinie. – Pozytywność to nie tylko wieczny uśmiech. To także chęć czynienia dobra. Harcerze mają ku temu idealną sposobność. Bawiąc się, będą mieli możliwość wsparcia działalności Bractwa, które służy biednym i bezdomnym bliźnim. Po zebraniu pieniędzy planujemy przekazać je na organizację wigilii dla ubogich, a także samemu wziąć w tych przygotowaniach udział. Wierzymy, że ta idea jest słuszna i przyniesie wymierne korzyści dla nas samych, jak i dla Bractwa – wyjaśnia Kasia.

Śpiewać każdy może, reggae też!
Uczestnicy podzieleni są na 2 grupy wiekowe – MiniRasta (zuchy i harcerze) oraz StaRasta (harcerze starsi i wędrownicy). Festiwal odbywa się na zasadzie konkursu. Nagrody w kategoriach wiekowych przyznaje jury, składające się z reprezentantów każdego szczepu. Dodatkowo przewidziana jest nagroda publiczności. Całość poprowadzi para konferansjerów, a na koniec festiwalu przewidziano występ Gościa Specjalnego, oczywiście reggae. – Nie jest najważniejsze, aby śpiewać idealnie. Oczywiście stawiamy na jakość wykonania, ale nie zapominajmy, że to nie „Idol”. Chodzi o dobrą zabawę i prezentację lubelskich drużyn. Każdy z nas tak naprawdę będąc harcerzem śpiewa lub gra na gitarze. Wystarczy tylko dłużej poćwiczyć piosenkę i już można się tym chwalić. Poza tym nie wierzę, że grając reggae, ktoś nie będzie czuł się dobrze, nie zacznie bujać się w rytmie. To muzyka sama porywa do tańca, a harcerze przecież lubią się bawić! – tłumaczy komendantka.

Oni nas wspierają
Nad XVII Jesiennymi Spotkaniami z Piosenką honorowy patronat objęła komendantka Hufca Lublin, phm. Katarzyna Piondło. Patronem medialnym jest Na Tropie, a partnerem – Bractwo Miłosierdzia im. Brata Alberta. Organizatorzy liczą na duży sukces tego przedsięwzięcia i być może w przyszłym roku otwarcie się na muzykujące środowiska spoza Lublina.

 
  
 
HO Olga Gumieniak – drużynowa 124 LDSh Feniks z Hufca Lublin, studentka pedagogiki animacyjnej Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, członek sztabu XVII JSzP ds. promocji.