Szara Drużyna – warsztaty liderów
Jakiś czas temu oddałeś drużynę wędrowniczą? Właśnie szykujesz się do jej przekazania? Szukasz swojego miejsca w ruchu wędrowniczym? Masz chrapkę na kolejne wyzwania? Chcesz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności? W takim razie nowa inicjatywa „Szarej Drużyny” skierowana jest właśnie do Ciebie.
Zespół Wędrowniczy WM GK ZHP serdecznie zaprasza na pilotażowe warsztaty "Szarej Drużyny" skierowane do wędrowniczej kadry instruktorskiej hufców i chorągwi – namiestników, członków referatów, instruktorów wspierających działania na szczeblu hufca i chorągwi.
Szara Drużyna to projekt mający na celu podnoszenie kompetencji kadry wędrowniczej tak, by efektywniej wspierała ona ruch wędrowniczy. Obecnie proponujemy trzy rodzaje warsztatów:
Warsztaty dla kadry wędrowniczej szczebla hufca i chorągwi (pierwszego stopnia);
Warsztaty dla kadry kształcącej przygotowujące do kształcenia kadry wędrowniczej (drugiego stopnia);
Warsztaty doskonalące dla instruktorów Szarej Drużyny (trzeciego stopnia).
Podczas wielu spotkań z instruktorami wędrowniczymi – szefami chorągwianych referatów, kadrą kształcącą, namiestnikami – ujawniał się problem braku wystarczającej ilości zmotywowanej, zaangażowanej i efektywnej kadry wędrowniczej działającej na szczeblu hufców i chorągwi: namiestników, członków referatów, instruktorów mogących wspierać pracę namiestnictwa czy w inny sposób angażującej się w działania na rzecz rozwoju ruchu wędrowniczego na poziomie hufca i chorągwi. Często instruktorzy oddający drużynę wędrowniczą nie dostrzegają możliwości dalszego rozwoju lub czują, że brak jest im odpowiednich kompetencji. Pozostawieni sami sobie rezygnują z dalszej działalności instruktorskiej – tracimy ich. Chcąc odpowiedzieć na sygnalizowane przez chorągwiane referaty wędrownicze potrzeby, proponujemy nową formę doskonalącą skierowaną do kadry wędrowniczej.
Organizator: Zespół Wędrowniczy GK ZHP
Miejsce: Kraków
Termin: 30 maja – 1 czerwca 2008
Koszt: 40 zł
Cele:
Rozwój ruchu wędrowniczego poprzez budowanie zaplecza kadrowego na szczeblu hufca i chorągwi.
Promocja systemu namiestnictw.
Pokazanie możliwych ścieżek rozwoju i działania na rzecz ruchu wędrowniczego po oddaniu drużyny.
Podniesienie kompetencji kadry wędrowniczej hufców i chorągwi w zakresie umiejętności liderskich.
Wyznaczenie indywidualnych ścieżek rozwoju i działania na rzecz ruchu wędrowniczego uczestników warsztatu.
Treści
Metodyka wędrownicza – wykorzystanie w działaniach na poziomie hufca.
Umiejętności liderskie – przywództwo sytuacyjne, proces grupowy i rola lidera, role grupowe (koncepcja Balbina).
Rozwój ruchu wędrowniczego – pola działania w ruchu wędrowniczym, prawa i obowiązki, ja – jako wolontariusz w organizacji.
Budowanie indywidualnej ścieżki rozwoju liderskiego.
Dla kogo?
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest:
– zgoda komendanta hufca/chorągwi;
– posiadanie stopnia przewodnika;
– doświadczenie w pracy z wędrownikami – warsztaty skierowane są do doświadczonych instruktorów wędrowniczych: drużynowych z kilkuletnim stażem; instruktorów, którzy przekazali drużynę lub planują zrobić to w najbliższym czasie, namiestników, instruktorów wspierających działalność wędrowniczych namiestnictw czy referatów chorągwianych.
W ramach wpisowego organizator zapewnia:
pełne wyżywienie wraz z przerwami kawowymi,
nocleg w warunkach turystycznych,
materiały programowe,
zajęcia prowadzone przez specjalistów – doświadczonych instruktorów wędrowniczych, instruktorów Szarej Drużyny.
Zgłoszenia przyjmowane są na formularzu aplikacyjnym dostępnym na stronie www.wedrownictwo.zhp.pl do dnia 30 kwietnia 2008. Wypełnioną ankietę należy przesłać równocześnie na adres mailowy [email protected] oraz wersję papierową na adres:
GK ZHP
Zespół Wędrowniczy Wydziału Metodycznego
ul. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa
lub faksem na numer
022 339 0606
Organizator zastrzega sobie prawo odwołania warsztatu w wypadku, gdy chęć udziału w warsztatach zadeklaruje mniej niż 10 osób. W wypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc na warsztatach (20) kryterium decydującym będą informacje zawarte w karcie kwalifikacyjnej. 7 maja osoby zakwalifikowane na warsztaty otrzymają drogą mailową potwierdzenie wraz ze szczegółami dotyczącymi miejsca zakwaterowania.
Wszelkich informacji udziela phm. Martyna Tochowicz pod adresem [email protected] lub telefonem 505 038 765.