Świąteczny Top Ten
Zbliżają się święta, dlatego też i ten odcinek niech będzie świąteczny. A raczej świąteczno zimowy, bo prócz kolęd i pastorałek, zawiera piosenki utrzymane w śnieżnych klimatach.
1. "Kolęda ludzi dobrej woli" – Pospieszalscy
Rodzina Pospieszalskich znana jest z wielu projektów muzycznych. Jednym z nich są coroczne koncerty, jakie wykonują, śpiewając z inną umuzykalnioną rodziną – Steczkowskich.. Wśród nich nie może nigdy zabraknąć i tej:
http://www.muzyka.bosko.pl/mp3/download.php?id=223
2. "Wigilia na Syberii" – Jacek Kaczmarski
„Zasyczał w zimnej ciszy samowar, ukrop nalewam w szklanki, przy wigilijnym stole, bez słowa, świętują polscy zesłańcy”.
Tak zaczyna się jedna z najpiękniejszych piosenek związanych ze świętami Bożego Narodzenia jakie znam. Pochodzi ona z programu "Muzeum" i stanowi wierny opis jednego z obrazów Jacka Malczewskiego. Smutek sybiraków, wpisany w tęsknotę za ojczyzną, poruszy serce każdego słuchacza.
http://pl.youtube.com/watch?v=uVIPp6LJ7MU
3. "Betlejem Polskie" – Anna Szałapak
Mój redakcyjny kolega g00rek, szydził zawsze z mojego uwielbienia dla "Piwnicy pod Baranami". Istotnie, klimat krakowskiej bohemy, zawsze był mi bliski. Faktem jest, że przez wiele lat swego istnienia piwnica wydała artystów tej miary co Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, czy wreszcie Anna Szałapak. Ona właśnie wykonuje jedną z najsmutniejszych polskich kolęd "Betlejem Polskie". Warto wsłuchać się w jej słowa. Muzykę skomponował oczywiście Zbigniew Preisner.
http://kornfanhead.wrzuta.pl/audio/hANvZpB5zQ/betlejem_polskie
4. "Psalm stojących w kolejce" – Krystyna Prońko
Pod koniec lat siedemdziesiątych Katarzyna Gertner komponowała utwory, które jak mało które oddają ducha tamtych czasów. Wchodzą one w skład musicalu „Kolędanocka”. Autorom udało się doskonale połączyć kilka odmiennych konwencji. Przekładając narodzenie Jezusa, na szarą PRL-owską rzeczywistość.
Matka Boska rodzi Syna na klatce schodowej wysokiego betonowego bloku, gdyż nie ma własnego mieszkania. "Siedem lat czekamy na nie" – śpiewa. Kolędnicy snują się pomiędzy blokami z wielkiej płyty. Wreszcie Krystyna Prońko która proroczo wyśpiewuję „..kiedyś te kamienie runą”
http://pl.youtube.com/watch?v=aU-3t8Wav7U
5. "Ilu nas w ciszy" – Jacek Kaczmarski
I znów Jacek Kaczmarski. W 1994 r. dokonał rzeczy bezprecedensowej, nawet jak niego. Stworzył program "Szukamy stajenki" składający się z samych kolęd i pastorałek utrzymanych w różnorakiej stylistyce, od refleksyjnych po radosne. I to takich, które brzmią, jakby od wielu lat funkcjonowały w naszej świadomości.
http://www.wrzuta.pl/audio/4DebwSCNMn/
6. ”Zimowa Nadzieja” – EKT Gdynia
EKT Gdynia zawsze kojarzyło mi się z piosenkami radosnymi i pełnymi ciepła. Bezpretensjonalny, knajpiano-barowy klimat. Takim kawałkiem jest również ten utwór.
http://www.wrzuta.pl/audio/bTwXKDFB7p/
7. ”Zapiszę śniegiem w kominie” – Robert Kasprzycki
Jak świat daleki, od Vancouver po Nowosybirsk wszyscy nasi emigranci śpiewają „A jeśli nie znajdę w swej głowie rozumu, to paszport odnajdę w szufladzie”. Tymi słowami Robert Kasprzycki przewidział wielki exodus Polaków do Irlandii i Wielkiej Brytanii. W tym miejscu warto zadedykować tą piosenkę naszemu redakcyjnemu koledze g00rkowi, przebywającemu aktualnie w Szwajcarii.
http://www.wrzuta.pl/audio/yvalXWzvcT/zapisze_sniegiem_w_kominie
8. „Śniegowice” – Tomasz Wachnowski
W odróżnieniu od poprzedniego utworu, ta piosenka jest hymnem wszystkich tych, którzy pozostali w naszym kraju. No, bo co mnie tu trzyma? Tylko zima i święta, Tylko zima”
http://pl.youtube.com/watch?v=rCN9IllCu5E
9. ”Między nami tyle śniegu” – Stare Dobre Małżeństwo
Piosenka ta co roku zyskuje na aktualności. Tak jak co roku zima zaskakuje drogowców. I stada wściekłych kierowców mogą nucić przez zaciśnięte zęby jej refren.
http://czeslawwm.wrzuta.pl/audio/mLBGoUR976/sdm_-_miedzy_nami_tyle_sniegu
10. ”Kolęda żeglarska” – Zejman i Garkumpel
Nie mogło zabraknąć również piosenki dla naszej żeglarskiej braci. Jak wiadomo w sezonie od października do kwietnia nie mają oni nic do roboty. Może poza szlifowaniem łódek i śpiewaniem. Stąd też wzięła się ta kolęda.
Bonus:
”Wigilijna Pastorałka” – Wołosatki
Klasyka nurtu harco-polo. O prawa do wykonywania starali się Sting i Robbie Williams. Na szczęście Włosatki były pierwsze. I dlatego i my możemy cieszyć się tym wykonaniem.
Grafika:http://www.thecreativenut.co.uk/acatalog/LT120%20Dancing%20Santa.jpg
Rafał Suchocki – były współpracownik Wydziału Wędrowniczego GK. z-ca komendantki Szczepu, członek KSI Hufca Warszawa Praga Północ. Właściciel firmy eventowej. |