Jak to się robi po studencku?
Stajesz przed wyborem: czy brutalnie odciąć się od działań swojego środowiska, czy może działać w nim z doskoku, albo – jak powiedział ktoś na tegorocznej Tubie NT – „działać w rozkroku” między macierzystym hufcem a jednostką harcerską w mieście, w którym się studiuje. No i można też wstąpić do kręgu akademickiego.
„Oj, za dzień matura, za godzinę…”
Wyprasowana biała bluzka, kilka długopisów (na wszelki wypadek), spocone ręce, stres. Chwilę potem jest już po strachu. Wyniki matury w ręce. Chwila oddechu. Ale zaraz kolejny zastrzyk adrenaliny, bo terminy składania dokumentów na studia gonią…Gdy wszystko się powiedzie, wylecisz na dobre z rodzinnego gniazdka i zaczniesz oddychać tą wytęsknioną wolnością. Bo przecież marzy o tym chyba każdy uczeń ogólniaka. Nie obejdzie się jednak bez nowych obowiązków oraz imprez w studenckim gronie, od których raczej nie będziesz stronić. Nazbiera się wielu znajomych na Naszej Klasie, takich przyjaciół od serca też przybędzie. Szeroko pojęta kultura będzie Cię oplatać swoimi mackami na każdym rogu nowopoznanego studenckiego miasta. I w końcu padnie pytanie – o ile nie pojawiło się ono już kilka miesięcy wcześniej: co z moim życiem harcerskim? Opcji jest kilka. Ważne jest, by zdecydować się na nie więcej niż dwie możliwości – tak, aby powzięte działania nie traciły na jakości.
Stajesz przed wyborem: czy brutalnie odciąć się od działań swojego środowiska, czy może działać w nim z doskoku, albo – jak powiedział ktoś na tegorocznej Tubie NT – „działać w rozkroku” między macierzystym hufcem a jednostką harcerską w mieście, w którym się studiuje. No i można też wstąpić do kręgu akademickiego. Ta ostatnia propozycja na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawa. A ja daję słowo harcerki, że na drugi rzut oka jest już zupełnie ekscytująca! Niestety, wiedza wędrowników na temat specyfiki i działań kręgów akademickich jest wciąż zbyt mała. Dlatego znajdziecie tu kilka „reklamówek” najbardziej aktywnych kręgów. Wielu członków kręgów akademickich twierdzi, że harcerstwo akademickie jest ratunkiem dla życia harcerskiego. Jeśli nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na pytanie „co dalej?”, a czujesz w sobie chęć dalszego przeżywania harcerskiej przygody, to przyjrzyj się bliżej temu małemu informatorowi.
Harcerski Krąg Akademicki HAK ZHP
Hakowicze, Haczyki, ZaHaczeni albo nawet Hakerzy… W każdym z tych słów ukryty jest inny potencjał, inne znaczenie, z każdym z nich łączą się inne skojarzenia. I tacy właśnie jesteśmy.
Pochodzimy z różnych środowisk, z różnych miejsc Polski, studiujemy na różnych uczelniach, mamy różne doświadczenia. Wiążą nas przygoda, pragnienie przyjaźni i harcerskie poszukiwania. Reprezentujemy różne organizacje harcerskie, ale łączy nas jeden Krąg. Nie brakuje tu również ludzi niezrzeszonych, którym harcerstwo jest bliskie lub które postanowiły mu się bliżej przyjrzeć. Pracujemy metodą wędrowniczą, ale szukamy nowych rozwiązań odpowiednich dla naszych zainteresowań, wieku oraz faktu, że jesteśmy studentami. Chcemy się rozwijać i pomagać w tym innym. Chcemy umieć odnaleźć się w dzisiejszym świecie. Dlatego się zaHaczyliśmy. Harcerstwo. Akcja. Klimat. HAK. Po prostu my.
Lubelski Harcerski Krąg Akademicki „Żywioły”
Działamy od 2006 roku w Hufcu ZHP Lublin oraz dodatkowo od 2007 roku przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Na KUL-u funkcjonujemy w ramach Harcerskiego Koła Akademickiego „Żywioły”, w którym równolegle istnieje Krąg Harcerstwa Starszego „Żywioły” ZHR, z którym współdziałamy. Zrzeszamy harcerzy-studentów, którzy opuszczając swoje macierzyste środowiska, wyjechali na studia do Lublina. Część z nas nadal kontynuuje działalność w swoich drużynach, szczepach czy hufcach, jednocześnie będąc w kręgu akademickim. Są wśród nas studenci z różnych uczelni i różnych kierunków studiów, co pozwala stworzyć wspaniałą mieszankę niezwykłych osobowości o różnych zainteresowaniach. Tym, co nas łączy, jest oczywiście HARCERSTWO i chęć dalszego rozwoju na tej płaszczyźnie.
Tak jak różne są żywioły, tak różni są ludzie należący do kręgu; każdy z nas ma różne potrzeby, cechy charakteru, zainteresowania, marzenia, każdy z nas pochodzi z innego środowiska. Jednak jak cztery żywioły tworzą całość, tak i my – mimo różnic i odmienności – współdziałamy, mając wspólną pasję, która nas łączy, co pozwala nam realizować zadania na miarę wyczynu.
Harcerski Krąg Akademicki SKIPP
To wesoła ekipa harcerzy, którzy rozpoczęli studia w Poznaniu z myślą, że nie chcą kończyć swojej przygody w duchu harcerskiego klimatu i stylu oraz harcerskich wartości.
Jacy jesteśmy, czyli fakty o SKIPPie: krąg ma 41 lat, a właściwie 76, jak odkrył Marceli. Jesteśmy ekipą z 10 województw i 7 uczelni. Mimo wyburzenia ściany, w harcówce wciąż brakuje miejsca. Mamy własny zwierzyniec: Bączek, Łania, Misiek, Wiewiórka, Słoń i Ropuch. Na zbiórkach obowiązuje konstytucyjny, akademicki kwadrans na spóźnianie się. Najstarszy Skippol pamięta erę węgla bagiennego. Podobno widziano kogoś ze SKIPP-u na Księżycu. Wyglądał na zdezorientowanego.
Spotykamy się w każdy poniedziałek o godz. 20 w naszej harcówce w piwnicy DS nr 2 przy ul. Jana Pawła II. Ponadto niemal każdego dnia tygodnia odbywa się spotkanie jednej z sekcji tematycznych lub grup zadaniowych.
Studencki Krąg Instruktorski im. Tony’ego Halika przy UMK w Toruniu
Studiujesz w Toruniu?
Szukasz sióstr i braci harcerzy?
Chcesz cukierka?
Zapraszamy do nas!
Studencki Krąg Instruktorski im. Tony’ego Halika (SKI) działa od ponad 30 lat i jest związany zarówno z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, jak i z Hufcem ZHP Toruń.
Jesteśmy prężną grupą instruktorów i wędrowników z różnych części Polski studiujących na UMK. Naszą dewizą jest aktywność; działamy na rzecz środowiska lokalnego oraz współpracujemy z innymi kręgami akademickimi z całego kraju. W planie pracy kręgu uwzględniamy zainteresowania naszych członków – obecnie w naszym składzie działają trzy sekcje: fantastyki, fotograficzna oraz dyskusyjna sekcja filmowa. Posiadamy własną Kapitułę Stopni Wędrowniczych.
Organizujemy kilka dużych, cyklicznych imprez. Dzięki nam od 2004 roku, zawsze w kwietniu, odbywa się Koncert Pamięci Jacka Kaczmarskiego, wybitnego poety i pieśniarza. Naszą inicjatywą jest również Konkurs Fotografii „Flesz”, kierowany do toruńskich studentów i harcerzy. Natomiast dla wędrowników z całej Polski organizujemy w listopadzie Biwak Integracyjny Bardzo Atrakcyjny (B.I.B.A.), imprezę z wciągającą fabułą (był już PRL, kryminał, szpiedzy i średniowieczny Toruń) oraz barwnymi postaciami.
Harcerski Krąg Akademicki „Czogori”
Piłeś kiedyś herbatę na K2? Nam zdarza się to raz w miesiącu! Harcerski Krąg Akademicki „Czogori” działa przy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej i
m. Grunwaldu w Olsztynie. Skupiamy zarówno instruktorów, wędrowników, jak i przyjaciół harcerstwa. Zapraszamy!
Krąg Akademicki HAKI im. Bohaterów spod Monte Cassino działa przy Uniwersytecie Opolskim
Jesteśmy jednym z najstarszych Kręgów Akademickich w Polsce – mamy 49 lat! Mimo podeszłego wieku, trzymamy się całkiem dobrze i w żadnym wypadku nie zamierzamy udać się na wcześniejszą emeryturę. Haki są młode duchem i pełne energii.
Od 13 lat organizujemy ogólnopolski rajd pieszy „Setka z Hakiem”, który można określić jako ekstremalny ultramaraton. Niezmiennie umożliwiamy jego uczestnikom zmierzenie się z sobą i swoimi słabościami. Lubimy śpiewać, chociaż rzadko się nam to zdarza, a jeśli nawet… to różnie wychodzi. Ale lubimy jeszcze całe mnóstwo innych rzeczy! W najbliższych dwóch latach będzie się u nas działo. Trzeba się wyszaleć przed 50!
Wśród naszych członków są studenci i absolwenci m.in. Uniwersytetu Szczecińskiego i Politechniki Szczecińskiej. Za cel stawiamy sobie poznawanie i utrzymywanie kontaktów ze środowiskami akademickimi z całej Polski oraz uczestnictwo w ogólnopolskich imprezach harcerskich.
Wodno-Górski Krąg Akademicki „Carpe Noctum”
Wodno-Górski Krąg Akademicki „Carpe Noctum” to szalony krąg harcerzy-akademików, którzy – zamiast podziwiać warszawską architekturę – wolą się spotkać, bo mają za daleko do swoich macierzystych hufców lub szukają czegoś nowego, co pozwoli im wybić się z rutyny harcerskich zajęć.
Nasz krąg reprezentuje przekrój kraju, jeśli chodzi o miasta. Od Szczecina do Sanoka, od Gołdapi do Zielonej Góry. To fascynujące połączenie tak wielu różnych kultur, przyzwyczajeń i doświadczeń życiowych sprawia, że WGKA to grupa przyjaciół, którzy nigdy by się nie spotkali.
5-letnia działalność kręgu sprawiła, że jesteśmy już znani zarówno w Warszawie, jak i w kraju. Harcerze z całej Polski mają okazję spotkać nas co roku na Watrze, a w 2007 roku na Zlocie ZHP w Kielcach prowadziliśmy zajęcia w ramach patrolu akademickiego. Poza tym jesteśmy jedynym kręgiem akademickim w Polsce, który ma w swoich szeregach harcerzy wodnych i „lądowych”.
Podejmujemy służbę na wielu płaszczyznach: od pracy na rzecz hufca poprzez poszczególne chorągwie na pracy na rzecz Związku skończywszy. Nie opiszemy wszystkich możliwości działania w naszym kręgu – których jest tak wiele! – więc żeby nie tracić czasu, nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić wszystkich chętnych do odwiedzenia nas na naszych zbiórkach. W chwili obecnej naszym komendantem jest pwd. Maciej „Śpiewak” Kubik HO, który swym śpiewem porywa nas do działalności.
Veni, vidi i zostańcie z nami.
Krakowski Harcerski Krąg Akademicki „Diablak”
Jesteśmy studentami krakowskich uczelni, wywodzimy się z różnych środowisk, więc stawiamy na indywidualność członków kręgu. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy i pomysły. Nasze działania ukierunkowane są na pracę w zespole i integrację. „Diablak” kultywuje tradycję organizowania imprez, które już dawno stały się wizytówką Kręgu. Ogólnopolski Zlot Harcerzy Akademików „Diablak” odbywający się w listopadzie cieszy się dużą popularnością, natomiast nasze wewnętrzne wyjazdy – z okazji Dnia Kobiet (marzec), Diabelskie Roztopy (maj), a także nasze urodziny (listopad) – to również doskonała okazja, by poznać się nawzajem, czegoś się od siebie nauczyć oraz dobrze się bawić w harcerskim gronie, odrywając się od codziennych obowiązków. Naszym znakiem rozpoznawczym są czarno-złote barwy. Oprócz tego na naszych mundurach można zauważyć znaczek kręgu.
Wszelkich informacji na temat Ruchu Akademickiego szukaj na stronie akademicy.zhp.pl . Tam również znajdziesz kontakty e-mailowe do komendantów kręgów akademickich z całej Polski!
Aleksandra Cieślak - Studencki Krąg Instruktorski im. Tony’ego Halika, K.I. „Cień”, studentka II roku filologii polskiej o spec. logopedycznej na UMK w Toruniu.