Turniej Zastępów i Gromad
1 października ruszyła zupełnie nowa propozycja programowa. Tym razem inna niż wszystkie, bo stworzona specjalnie dla zastępów. Może to Wasz okaże się tym najlepszym w całym ZHP?
Baden-Powell powiedział, że gdyby mógł sobie wybrać w skautingu miejsce dla siebie, chciałby być zastępowym. Wszyscy wiemy, jak ważny w naszej strukturze wychowawczej jest system małych grup. Ułatwiają nam one pracę z większą liczbą podopiecznych, a naszym harcerzom pozwalają nawiązać przyjaźnie na całe życie i wykazać w roli zastępowego. Mając na uwadze wszystkie te atuty, twórcy propozycji – pod przewodnictwem druhny hm. Lucyny Czechowskiej – w oparciu o realizowaną w Chorągwi Mazowieckiej „Bitwę o Tytuł Elitarnego Zastępu Mistrzów” stworzyli coś, czego jeszcze nie było.
Zasady turnieju są bardzo proste. Polega on na zdobywaniu punktów za wykonywanie poszczególnych zadań, których spis znajduje się na stronie www.turniej.zhp.pl/zad. Są one podzielone według grup metodycznych oraz kierunków programowych ZHP, każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Wśród zadań znajdziemy między innymi:
„Dzieci wiedzą lepiej”
Zadanie polega na stworzeniu w harcówce studia nagrań i nakręceniu filmiku pt. „Zuchy wiedzą lepiej”. Drużynowy zadaje pytania odnośnie technologii przyszłości, ułożone przez rodziców zuchów, zaś mali futurolodzy na nie odpowiadają.
Grupa metodyczna: zuchy; Kierunek programowy: sprawności na całe życie
„Zawiszacy, Bojowe Szkoły, Grupy Szturmowe”
Celem jest zorganizowanie gry terenowej przybliżającej jedną z postaci związanych z Szarymi Szeregami. Szyfry, skradanie, maskowanie – właśnie o to w tym chodzi!
Grupa metodyczna: harcerze; Kierunek programowy: radosny patriotyzm
„Grunt to motywacja!”
Pamiętacie wszystkie „łańcuszki wyzwań” polegające na zrobieniu czegoś i zaproponowaniu tego kilku innym osobom? Nie musi się to ograniczać tylko do wylania na siebie wiadra wody czy jak najszybszym wypiciu niekoniecznie bezprocentowego napoju. Może równie dobrze polegać na wykonaniu jakiegoś rodzaju aktywności fizycznej, powiedzmy przejechaniu na rowerze 10 km. Jak daleko dotrze akurat Wasze wyzwanie?
Grupa metodyczna: harcerze starsi; Kierunek programowy: harcerstwo w ruchu
„Geocaching – a real world treasure hunting”
Geocaching to międzynarodowa gra w poszukiwanie skarbów. Po całym świecie rozsiane są tysiące tak zwanych „cachy”, niewielkich pudełeczek z ukrytym w środku notatniczkiem, do którego ma prawo wpisać się każdy znalazca. Chociaż to „cywilna” inicjatywa, stanowi świetny sposób odkrywania swojego najbliższego, jak i tego dalszego otoczenia.
Grupa metodyczna: wędrownicy; Kierunek programowy: ciekawość świata
„Kto jest dziennikarzem?”
Tak zwane „dziennikarstwo obywatelskie” stanowi obecnie ważną część świata mass mediów. Polega ono na wykorzystywaniu w prasie, telewizji i radiu opowieści ludzi, którzy nie będąc zawodowymi reporterami znaleźli się w miejscu, gdzie dzieje się coś ciekawego. Także harcerze, będąc przecież w wielu miejscach, gdzie dzieje się dużo, mogą zaangażować się w rozpowszechnianie tych informacji.
Grupa metodyczna: harcerze starsi; Kierunek programowy: aktywność społeczna
„Uśmiech proszę!”
Zdecydowanie za rzadko widujemy w obecnym, zabieganym świecie uśmiech na ulicy. Czas to zmienić! Zadanie polega na próbie nakłonienia ludzi, by choć na chwilę zatrzymali się i znaleźli czas na tak prostą, a jednocześnie wspaniałą rzecz, jaką jest uśmiech.
Grupa metodyczna: wędrownicy; Kierunek programowy: braterstwo
Jak widać, zróżnicowanie zadań każdemu pozwoli znaleźć coś, co uzna za odpowiednie akurat dla swojego zastępu. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, by – po lekkim zmodyfikowaniu – zadanie wykorzystać w pracy całej drużyny.
Olbrzymim atutem jest też sposób dokumentacji wykonanych zadań. Wystarczą zdjęcia, które większość i tak pewnie robi czy to w celach promocyjnych, czy do kroniki. Czasami wymagane są też inne formy dokumentacji, w zależności od formy zadania. Na przykład we wspomnianym wcześniej geocachingu należy dodatkowo wysłać Radzie Turnieju link do swojego profilu w serwisie geocaching.pl.
Turniej będzie trwał do 2018 roku, co roku wyłaniając najlepszy zastęp w każdej z chorągwi oraz w skali całego ZHP. Każda edycja, trwająca od początku do końca roku harcerskiego, składać się będzie z trzech etapów: jesiennego (od października do stycznia), zimowego (od stycznia do kwietnia) oraz wiosennego (od kwietnia do lipca). Możliwe jest dołączenie w ciągu roku, nie trzeba czekać na start kolejnej edycji. Jedynym deadlinem jest ostatni dzień pierwszego miesiąca danego etapu (czyli na przykład dla edycji jesiennej jest to 31 października).
Jak sama nazwa wskazuje, propozycja jest skierowana do zastępów wszystkich pionów i gromad zuchowych. Ponadto we współzawodnictwie uczestniczyć mogą także całe drużyny wędrownicze (pod warunkiem, że składają się z 9 do 12 członków) oraz ponadczteroosobowe zastępy zastępowych. Pierwsza, pilotażowa edycja jest skierowana wyłącznie do tych ostatnich, ale zamiast narzekać, trzeba tylko poczekać na 1 października przyszłego roku. W tym czasie można popracować nad rzeczą niezbędną do wzięcia udziału: obrzędowością. A przede wszystkim: stworzyć proporzec, na którym po każdym etapie pojawi się nowa naszywka!
Pełne informacje znajdują się na stronie www.turniej.zhp.pl.
Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH Niewidzialni oraz zastępca szefa hufcowego Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Uczeń drugiej klasy liceum. Wielki miłośnik poezji Zbigniewa Herberta, żelków, historii oraz ratownictwa medycznego.