Wędrownicy na zlocie

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 08.07.2018

Niecały miesiąc dzieli nas od Zlotu ZHP Gdańsk 2018. Organizatorzy chwalą się, że weźmie w nim udział aż 15 tys. osób, co czyni go największym wydarzeniem programowym w ZHP od 30 lat. Wśród uczestników nie zabraknie także wędrowników.

Tak się składa, że wraz z setną rocznicą powstania ZHP, świętujemy także setną rocznicę powstania ruchu wędrowniczego. Nawet na samym zlocie, 12 sierpnia, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Młodzieży, a to w skautowym świecie oznacza R-date, czyli święto wędrownictwa.

To tylko symbol, więc świętowanie też będzie symboliczne. W Wiosce Wędrowniczej na zlocie ZHP znajdzie się przestrzeń, w której każdy wędrownik będzie mógł pochwalić się tym, jakie wyzwania podejmuje. Będzie do tego służyć specjalna ściana. A wszyscy ci, którzy akurat na zlot nie dojadą, będą mogli pochwalić się swoimi wyczynami w internecie, używając hasztagów: #100latwyzwan i #ROVERS100.

Wioska Wędrownicza

Obszary nazwaliśmy: Metodyka, Umiejętności oraz Dyskusja

Co to takiego ta Wioska Wędrownicza? To strefa skierowana przede wszystkim do drużynowych i kadry wędrowniczej oraz wszystkich wędrowników. Również osoby, które dopiero wkraczają w wędrowniczy świat lub planują założenie własnej drużyny wędrowniczej, znajdą coś dla siebie.

W strefie dla wędrownika obywać się będą zajęcia z trzech obszarów. Umownie nazwaliśmy je: Metodyka, Umiejętności oraz Dyskusja. Informacje na temat Wioski Wędrowniczej znajdziecie na samym zlocie oraz na fanpejdżu Zlot ZHP Gdańsk 2018. 

Metodyka wędrownicza

Nie tylko drużynowi wędrowniczy powinni mieć wiedzę o metodyce

Członkowie Referatu Wędrowniczego Chorągwi Krakowskiej wprowadzą w świat kapituł na naramiennik i stopnie wędrownicze. Na warsztat wezmą też instrumenty metodyczne, w tym znaki służb. Nie zabraknie zajęć o obozie wędrownym, na który każdy wędrownik powinien choć raz w życiu pojechać. Będą zajęcia dla osób prowadzących drużyny wędrownicze lub planujące w najbliższym czasie to robić, podczas których instruktorzy referatu podejmą m.in. temat pracy z wędrownikami czy stylami prowadzenia drużyny wędrowniczej. Innymi słowy, wszystko to, co powinno przydać się dobrze funkcjonującej drużynie wędrowniczej. I umówmy się – nie tylko drużynowi wędrowniczy powinni mieć tę wiedzę.

Wypożycz metodyka

Jeśli na zajęciach związanych z metodyką wędrowniczą nie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania, będziecie mogli wypożyczyć sobie metodyka. Instruktorzy z Zespołu Wędrowniczego w Wydziale Wsparcia Metodycznego GK ZHP oraz członkowie Referatu Wędrowniczego Chorągwi Krakowskiej będą do waszej dyspozycji.

Umiejętności

Drugim obszarem Wioski Wędrowniczej są umiejętności, niekoniecznie związane z harcerstwem. Warsztaty przygotowuje Referat Wędrowniczy Chorągwi Białostockiej. W strefie dla wędrownika poruszymy temat służby poza ZHP. Przewidziane są też m.in. zajęcia ze składania UAZ-a czy warsztaty Jak się nie wstydzić i być mówcą.

Tuba Na Tropie i filmowe wieczory

Porozmawiamy o tym, jakim człowiekiem powinien być wędrownik

Wędrownik to osoba świadomie budująca swój system wartości. Dlatego w Wiosce Wędrowniczej znajdzie się także przestrzeń do rozmowy – tutaj swoje trzy grosze dołoży Na Tropie. Podczas Tuby Na Tropie porozmawiamy o tym, jakim człowiekiem powinien być wędrownik. Planujemy m.in. dyskusję o tym, kim powinien być drużynowy wędrowniczy oraz w jaki sposób stać się drużynowym.

Oczywiście nie będziemy rozmawiać tylko o sprawach związanych z metodyką, bo przecież nie tylko tym żyją wędrownicy. Już poza Tubą Na Tropie, do wieczornych dyskusji będą nas pobudzać filmy poruszające ważne problemy.

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.