GK ZHP szuka instruktorów
Szukasz nowego pola służby? Albo ciekawych wyzwań? Wygląda na to, że pomyślano o tobie w Głównej Kwaterze ZHP. Nabór do wydziałów i zespołów trwa do końca września.
Aktualnie aż 16 wydziałów lub zespołów szuka instruktorów, którzy wesprą w pracy istniejące lub dopiero powstające zespoły. Wśród nich jest Wydział Wędrowniczy Głównej Kwatery. To o tyle ważne, że jest to miejsce do działania na poziomie centralnym i dzielenia się swoją wiedzą, i doświadczeniem z metodykami wędrowniczymi w całej Polsce – zarówno tymi w referatach wędrowniczych, jak i poza nimi.
Przed wszystkimi instruktorami stoi niesamowicie ważne zadanie
Wydział Wędrowniczy ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję całego Ruchu Wędrowniczego w Polsce. Przed wszystkimi instruktorami stoi niesamowicie ważne zadanie, jakim jest praca ze zmienionym systemem instrumentów metodycznych. Dlatego też jednym z tworzonych właśnie zespołów wydziału jest Zespół ds. metodyki oraz SIM. Jak nie trudno się domyślić, będzie on odpowiadać za doskonalenie metodyki wędrowniczej oraz prowadzenia poradnictwa.
W wydziale tworzony jest też drugi nowy zespół – do spraw kształcenia. Jego zadaniem będzie podnoszenie jakości kształcenia metodycznego, popularyzowanie dobrych praktyk kształceniowych, a także budowanie wspólnoty kształceniowców wędrowniczych.
À propos wspólnoty to w Wydziale Wędrowniczym jest już Zespół ds. rozwoju wspólnot wędrowniczych, który wspiera działalność referatów wędrowniczych lub innych zespołów odpowiadających za pracę z kadrą wędrowniczą oraz na rzecz wędrowników. W ten sposób budowana jest wspólnota Ruchu.
Poszukiwani są też instruktorzy do Zespołu ds. służby, który zajmuje się Odznaką Skatów Świata (o której nie raz już pisaliśmy w Na Tropie) oraz popularyzowaniem służby w działalności wędrowniczej.
Nabór do wydziałów Głównej Kwatery ZHP
Poza Wydziałem Wędrowniczym nabór prowadzą też:
- Wydział Zuchowy,
- Wydział Harcerski,
- Wydział Starszoharcerski,
- Wydział Pracy z Kadrą,
- Wydział Zagraniczny,
- Wydział Wychowania Ekonomicznego,
- Wydział Komunikacji i Promocji,
- Wydział Inspiracji i Poradnictwa,
- Harcerski Instytut Badawczy,
- Wydział IT,
- Zespół ds. Tipi przy Wydziale IT,
- Zespół ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju,
- Muzeum Harcerstwa w Warszawie,
- Instytucja Certyfikująca ZHP,
- Wydział Wychowania Duchowego i Religijnego.
Opisy wszystkich wydziałów i zespołów, a także wymagania stawiane przed instruktorami chcącymi je współtworzyć dostępne są na stronie ZHP.pl.
Pierwszy etap naboru polega na wysłaniu ankiety rekrutacyjnej wraz z opinią komendanta swojej chorągwi. Czas na to jest do 30 września 2022 roku. Drugi etap naboru to rozmowa instruktorska prowadzona przez kierownika właściwego wydziału lub zespołu.
Dowiedzieliśmy się, że jeśli ktoś nie będzie czekał ze zgłoszeniem na ostatnią chwilę, to rozmowa instruktorska może odbyć się jeszcze we wrześniu. To czy kierownik wydziału będzie czekał do końca miesiąca, aż spłyną wszystkie ankiety, czy prowadził rozmowy na bieżąco, zależy tylko od niego.
Tak samo, jak tylko od ciebie zależy czy zgłosisz się do wydziału lub zespołu Głównej Kwatery ZHP, czy nie. Ankieta to pierwszy krok, ale bez niej nie ma szans na wyruszenie w dalszą drogę.
Przeczytaj też:
Radosław Rosiejka - instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.