Dzień Myśli Braterskiej od podszewki
Obchodzimy go co roku 22 lutego, wstawiając zdjęcie profilowe w mundurze, publikując podziękowania, czy organizując uroczyste apele. Dzień Myśli Braterskiej, bo to o nim mowa, nie wziął się jednak znikąd. Kto po raz pierwszy zorganizował to święto?
Dzień Myśli Braterskiej znany jest każdemu harcerzowi i skautowi na całym świecie. Co roku w lutym, zakładamy mundury i uroczyście podkreślamy fakt naszej służby. Naszą refleksję o sposobach świętowania wyraziliśmy m.in. tutaj. Dzisiaj chcielibyśmy się skupić na historii tego święta.
DMB ma już 98 lat!
W 1926 roku odbyła się IV Światowa Konferencja Skautek i Przewodniczek. Podczas niej skautki z całego świata, zjednoczone ideą braterstwa, postanowiły ustanowić święto. Ten wyjątkowy dzień miał być podziękowaniem i uznaniem dla działań międzynarodowego ruchu skautowego. Na święto wybrano 22 lutego – dzień urodzin Naczelnego Skauta Świata Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell.
Ten dzień miał być podziękowaniem i uznaniem dla działań międzynarodowego ruchu skautowego
Już 6 lat później, w Polsce (!), a konkretniej w Buczu, podczas VII Światowej Konferencji jeden z belgijskich delegatów zauważył, że urodziny wiążą się z prezentami. Tym samym powołano specjalny międzynarodowy fundusz, poprzez który skautki mogły wspierać działania ruchu wpłacając darowizny. Olave Baden-Powell napisała specjalny list, zachęcający do wpłat (można go przeczytać tutaj). Fundusz istnieje do dzisiaj i wspiera działania WAGGGS na każdym kontynencie. Na ich stronie można zapoznać się z rozliczeniami funduszu, a także wpłacić darowiznę, po której otrzymamy specjalny certyfikat.
Ostatnie wielkie wydarzenie związane z Dniem Myśli Braterskiej miało miejsce w 1999 roku. Wtedy, na 30. Światowej Konferencji w Dublinie, zadecydowano o dodaniu do nazwy święta słowa “Światowy”, aby lepiej podkreślić jego międzynarodowe aspekty.
Co roku inna propozycja
Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) co roku publikuje propozycję programową w Dzień Myśli Braterskiej. Jej zadania i koncepcje skupiają się na ważnych społecznie tematach. Od 2022 roku realizowany jest cykl “Our world, our (…) future”, który proponuje rozwiązania, mające na celu wyrównanie nierówności. W tym roku temat propozycji programowej skupia się na środowisku i globalnym ubóstwie.
Co ciekawe, Wydział Zagraniczny GK ZHP co roku tłumaczy propozycje na język polski i przystosowuje ją pod kątem Systemu Instrumentów Metodycznych ZHP i naszych metod pracy. Propozycje można znaleźć na stronie Centralnego Banku Pomysłów. Realizacja propozycji to też świetna okazja do podjęcia współpracy międzynarodowej. Wydział Zagraniczny GK ZHP co roku organizuje akcję łączenia drużyn. Po wypełnieniu krótkiego formularza drużyna lub gromada zostanie połączona z odpowiadającą jej jednostką z zagranicy, aby wspólnie realizować zadania propozycji programowej. O popularności akcji niech świadczą liczby – w 2023 roku wzięło w niej udział ponad 3000 skautów i skautek z całego świata, w tym 80 drużyn ze wszystkich chorągwi naszej organizacji. Tegoroczna akcja już się zakończyła, jednak może warto zgłosić się za rok?
Wyjdź w świat!
W ramach Dnia Myśli Braterskiej istnieje możliwość nawiązania kontaktu z innymi drużynami poprzez kartki pocztowe. Najprościej skontaktować się z pełnomocnikiem komendanta chorągwi ds. zagranicznych, który pokieruje was dalej. Możecie też spróbować poszukać kontaktów na własną rękę np. poprzez Facebooka. Dzień Myśli Braterskiej to także doskonała okazja do spotkania się z przedstawicielami innych organizacji skautowych w Polsce. Tak naprawdę ogranicza nas w tym zakresie jedynie nasza wyobraźnia. Wyjdź w świat – ta część dewizy wędrowniczej zdaje się w pełni wyrażać ideę tego święta. Ważne jednak, aby nie były to jednorazowe inicjatywy, a wieloletnia, długofalowa służba.
Przeczytaj też:
Marta Włodarczyk-Rybacka - nauczycielka historii, archiwistka, bibliotekarka. W Hufcu ZHP Poznań – Wilda jest przewodniczącą Komisji Historycznej, ponadto działa w wielu komisjach zajmujących się pracą z bohaterem. Fanatyczka tego tematu. W wolnym czasie dusza artystyczna i książkoholiczka. Niepoprawna idealistka.