Ambasadorzy Światła

Na Tropie Środowisk / Radosław Rosiejka / 14.12.2016

W tym roku wybrano dziewięć drużyn na Ambasadorów Światła. Jak co roku za pośrednictwem harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju trafi na świąteczne stoły i do różnych instytucji państwowych jako symbol pokoju i pojednania na świecie.

Betlejemskie Światło Pokoju w niedzielę trafiło do Polski. Przekazali je polskim harcerzom słowaccy skauci w Svicie pod Popradem. Stamtąd już Polacy rozwieźli je do kościołów, a po mszach rozdali wszystkim chętnym.

Dlaczego to jest takie niezwykłe? Świeczka w lampionie od słowackich skautów? Bo to nie jest zwykła świeczka, tak samo jak nie jest zwykły jej płomień. Od 29 lat każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. A później płomień trafia do Austrii, gdzie narodziła się idea Betlejemskiego Światła Pokoju.

Od 1987 roku zawsze światło dociera do Wiednia na ekumeniczne nabożeństwo.

Austriaccy skauci postanowili w okresie świąt rozdawać symbol pokoju i pojednania na świecie. Co ciekawe, mimo że o Izraelu i Autonomii Palestyńskiej nie można powiedzieć, że panuje tam spokój i pojednanie między narodami, to od 1987 roku zawsze światło dociera do Wiednia na ekumeniczne nabożeństwo.

W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju pojawia się w 1991 roku. Wtedy to po raz pierwszy słowaccy skauci przekazali nam płomień. Jest to pewnego rodzaju sztafeta przekazywania sobie ognia z Groty Narodzenia Pańskiego. Słowacy mają go od Austriaków, a Polacy przekazują dalej, między innymi na Ukrainę i do Danii.

Betlejemskie Światło Pokoju trafi m.in. do Sejmu, Prezydenta Polski, szpitali, przeróżnych innych instytucji w całym kraju, ale przede wszystkim do zwykłych ludzi na ich świąteczne stoły. Przekazywaniem Światła instytucjom państwowym zajmują się Ambasadorzy Światła, czyli dziewięć drużyny specjalnie do tego wybranych.

Stwierdziliśmy, że to fajna inicjatywa

Jedną z nich jest 177 Poznańska Drużyna Harcerska, która postanowiła zostać Ambasadorem Światła. Stwierdziliśmy, że to fajna inicjatywa i dlatego bierzemy w tym udział. Jest to też okazja, żeby działać na skalę Polski, a nie tylko lokalnie i przy okazji pokazać naszą drużynę – stwierdza Marysia Ptak z 177 PDH.

Drużyna z Poznania 19 grudnia jedzie do Warszawy przekazywać Betlejemskie Światło Pokoju, a będą to Harcerze Starsi i Wędrownicy. Poza tym Ambasadorzy Światła nie mają innych zadań. W takim razie, jak to się stało, że wędrownicy z miasta o 300 km na zachód od Warszawy będą odwiedzać instytucje państwowe?

Był konkurs na Ambasadorów Światła. Należało nakręcić film pokazujący jak działa drużyna. Na podstawie filmów wybierano Ambasadorów – odpowiada Marysia. Ostatecznie wybrano dziewięć drużyn z różnych stron Polski.

Wśród Ambasadorów Światła są też: 6 PDH „Dzikie Buki” z Hufca Podhalańskiego, 6 LDHSG „Żubry” z Hufca Sokółka, 11 ADH „Polana” z Katowic, 46 ŁDH z Hufca Łódź-Polesie, 6 WDH z Topczewa, 14 DH „Odkrywcy” z Hufca Golub-Dorzyń, 16 DH z Czyżowic i 49 DH „Delta Diraca” z Hufca Wołomin.

Radosław Rosiejka - przez dwa lata drużynowy 159 Poznańskiej Drużyny Wędrowniczej. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.