Cała masa umiejętności
Niby tylko bieganie i odbijanie punktów, a de facto cała masa innych umiejętności – orientacja w terenie, logiczne myślenie, strategiczne planowanie, ciągłe kontrolowanie, praca w zespole. 9. DW „Dziki” pokazała wszystkim chętnym, jak wygląda Opole zamienione na wielką trasę do Rowerowej Imprezy na Orientację – RINO.
Uczestnicy startowali w zespołach dwuosobowych. W czasie jazdy musieli skupić się nad odnalezieniem wsyzstkich punktów kontrolnych (PK). Każdy punkt był oznaczony typowymi dla imprez na orientację, biało-pomarańczowymi lampionami.
Tak samo typowe dla orienteeringu było to, że zawodnicy nie mieli narzuconej trasy, po której się poruszali. Każdy zespół mógł więc wybrać swój własny, autorski wiariant poruszania się – czy to długi asfalt, za to z pewną nawierzchnią, czy to krótsza leśna ścieżka, na której można czasem utonąć w błocie. Trochę strategii i trochę szczęścia – na pewno warto było wziąć ze sobą na RINO! Poza tym przydatne okazały się sprawne rowery i kompasy.
RINO to jednak nie tylko rajd rowerowy. Zawodnicy musieli zmierzyć się również z zadaniami specjalnymi: zjazd linowy (tyrolka), przeprawa przez rzekę, paintball, eksploracja bunkrów.
Zawiedli się ci, którzy chcieli wcześniej przygotować się do wyjazdu. Dobrą praktyką imprez na orientację, stosowaną również tutaj jest niepublikowanie map i rozstawienia punktów aż do momentu startu. Dzięki temu wszyscy mieli równe szanse, bo otrzymali mapy i opisy punktów dopiero na odprawie przed startem.
Taki rajd to jednak nie niedzielna wycieczka. Najważniejszym ograniczeniem całego RINO był czas. Na pokonanie całej trasy zespoły miały około 7 godzin. Trasa mierzona najkrótszą drogą miała ok. 40 km. Jednak najkrótsza nie zawsze oznaczała najszybszą…
RINO kosztowało uczestników i organizatorów wiele wysiłku. Ale warto było, bo przecież zgodnie z nazwą cyklu imprez, którego częścią był rajd, to nic innego jak Zdrowa Energia.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.rino.dziki.org
phm. Jakub Król – szef działów Wydarzenia NA TROPIE, koordynator projektu Tuba.NT, były drużynowy 144. PDH „SZANIEC” im. Alka Dawidowskiego, student edukacji medialnej i informatyki.