Centralny Bank Pomysłów

Jestem w Związku / Piotr Górniak / 13.09.2014

Odpalasz laptopa. Włączasz Worda. Zaczynasz myśleć nad zbiórką. I co? Pustka. Brak jakichkolwiek pomysłów. Właśnie z pomocą dla tych, którzy znaleźli się kiedyś w takiej sytuacji, powstał Centralny Bank Pomysłów ZHP.

Stworzenie Centralnego Banku Pomysłów było jednym z najważniejszych zadań Wydziału Inspiracji i Poradnictwa Głównej Kwatery. Stało przed nimi duże wyzwanie. Instruktorzy Wydziału mieli stworzyć miejsce, w którym każdy, niezależnie od miejsca zajmowanego w strukturach ZHP, będzie mógł tworzyć ogólnozwiązkową bazę wiedzy instruktorskiej.

Platforma ma na celu przede wszystkim inspirowanie kadry, więc znajdziemy na niej masę różnych materiałów, takich jak:

Konspekty

Plany pojedynczych zajęć, do przeprowadzenia w ramach zbiórki bądź kursu (zastępowych, przewodnikowskiego itp.), wraz ze wszystkimi załącznikami i zalecaną liczbą uczestników.

Przykład: Wędrorozwój – gra strategiczna przedstawiająca System Instrumentów Metodycznych.

Plany biwaków, rajdów, kursów itp.

Opis kilku dni wypełnionych zajęciami, grami itp.

Przykład: program kursu kadr drużyn „Brązowa Akademia Filmowa” – dwa biwaki osadzone w obrzędowości filmowej.

Propozycje programowe

Znacznie obszerniejsza forma, składająca się z konspektów kilku zbiórek i innych przydatnych pomysłów. To nie tylko te powstałe w Głównej Kwaterze, ale też opracowane przez hufcowych czy szczepowych programowców.

Przykład: Kierunek przyszłość – propozycja wspólnych działań ujętych w trzech obszarach: „Akcja rekrutacja”, „Moje miejsce na rynku pracy” i „Mój obszar”.

Poradniki

Nie tylko te metodyczne dla drużynowych, ale także dotyczące szeroko pojętego tematu technik, wiedzy i rzeczy praktycznych w stylu organizacji kursów.

Przykład: Niemała sztuka – poradnik dla kadry wędrowniczej.

Prace naukowe na temat harcerstwa

Prace licencjackie, magisterskie (a kiedyś może i doktoraty?) oraz pozostałe naukowe podejścia do tematu.

Artykuły

Wszystko, co pojawiło się w harcerskiej i nieharcerskiej prasie, poczynając od hufcowej gazetki dla instruktorów, na „Na Tropie” kończąc.

Przykład: Jak wprowadzić system zastępowy w drużynie harcerskiej?

Poruszanie się po portalu znacznie ułatwia pogrupowanie materiałów według dużej liczby różnorodnych kryteriów. Są to między innymi metodyki (także z uwzględnieniem Nieprzetartego Szlaku), wszystkie kierunki programowe, cele wychowawcze, adresaci danego materiału (np. zastępowi, drużynowi) czy formy kształcenia, do których dostosowane są dane materiały.

Każdy członek ZHP może mieć swój wkład w tworzenie tej platformy. To nie tylko praca ludzi ze skórzanym sznurem na mundurze. To zbiór doświadczeń, pomysłów i inspiracji instruktorów z każdego stopnia struktury Związku, od drużynowego po komendanta chorągwi.

Aby móc dodawać nowe materiały, konieczne jest posiadanie do nich praw autorskich bądź zgody ich autora. Niezbędna będzie też współpraca z redakcją serwisu, w celu doszlifowania publikowanych treści. Bo główną ideą CBP jest „Jakość ponad ilość”. Tutaj nie ma miejsca na rzeczy wymyślane na poczekaniu. Szczegółowy poradnik dotyczący dodawania treści do serwisu znajduje się TUTAJ.

Strona Centralnego Banku Pomysłów ZHP: www.cbp.zhp.pl

Piotr Górniak - przyboczny 335 KDSH Niewidzialni oraz zastępca szefa hufcowego Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Uczeń liceum, humanista wśród biolchemów i biolchem wśród humanistów. Wielki miłośnik poezji Zbigniewa Herberta, żelków, historii oraz ratownictwa medycznego.