Co nowego w Nowym Roku

Archiwum / 01.01.2007

Wybrany obrazNa Tropie rusza do akcji. Wraz z Nowym Rokiem w piśmie  sporo nowości. Mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu i dzięki nim gazeta stanie się dla Was jeszcze lepszym kompanem na wędrowniczym szlaku.




„Powinniśmy realnie wpływać na to, co aktualnie dzieje się w wędrownictwie” – padło w czasie jednej z redakcyjnych dyskusji. I trudno się z tym nie zgodzić. Dlatego z marszu przystąpiliśmy do pracy. Bo choć wielu członków redakcji Magazynu jest też członkami Zespołu Wędrowniczego Wydziału Metodycznego GK ZHP, to dotarło do nas, że za pośrednictwem gazety także wiele możemy wywalczyć.


A zatem ruszamy. W tym numerze pojawiło się w Na Tropku kilka nowych działów. Przede wszystkim „Prawo według Na Tropie”. Stajemy się platformą do dyskusji nad Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim. Od tego numeru, aż do Zjazdu Programowego ZHP (który, jak wszyscy pamiętamy, odbędzie się w czerwcu) chcemy pokazać Wam różne spojrzenia na rotę Przyrzeczenia i konkretne punkty harcerskiego kodeksu. Nie mamy monopolu na rację, jednak wspieramy się autorytetem bardzo starannie dobranych autorów, którzy publikować będą w tym dziale. To harcerskie autorytety, specjaliści, ludzie, którzy wiedzą co i jak chcą powiedzieć. Notki biograficzne pod każdym z tekstów mówią same za siebie. W tym numerze teksty wprowadzające do dyskusji napisał Ryszard Polaszewski, Katarzyna Krawczyk, Joanna Nestorowicz oraz Adrian Łaskarzewski. Ich artykuły, jak wszystkie w Na Tropie, można komentować, dyskutujcie więc, gorąco do tego zachęcamy. Po to stworzyliśmy ten dział.


Kolejną nowością jest dział Watra Płonie Wszędzie. Już w styczniu, z inicjatywy Na Tropie, ruszy specjalny portal internetowy dla tych wszystkich harcerzy, którzy aktualnie znajdują się za granicą. Wyjechali tam pracować albo uczyć się, dla wielu decyzja o opuszczeniu Polski była jednocześnie decyzją o zawieszeniu pracy w harcerstwie. Dzięki portalowi akcji Watra Płonie Wszędzie będziecie mogli znaleźć polskich harcerzy, którzy być może mieszkają tuż obok Was – w Dublinie, Glasgow, Barcelonie czy Madrycie.
W tym miesiącu prezentujemy założenia akcji oraz rozmawiamy z Mirkiem Karczmarczykiem – jego e-mail przysłany do naszej redakcji z Irlandii stał się impulsem do powołania tej akcji.


Chcemy też, byście lepiej poznali najciekawsze środowiska wędrownicze w Polsce. Dlatego stworzyliśmy dział „Na tropie środowisk”. Co zrobić by się tu znaleźć? Wystarczy ciekawie i szczerze wypełnić specjalną ankietę. W tym miesiącu jak to zrobić podpowiada Magda Grześkowiak.


W Ważnym Tropie zajmujemy się rolą, jaką wędrownik powinien pełnić w swoim szczepie, hufcu czy społeczności, w której żyje. Szczególnie polecam historię Pawła Królika, który swoją pasję do cyrku przekształcił w działanie na rzecz dzieci. O innych sposobach na służbę piszą jak zwykle świetne Anna Błaszczak i Monika Marks (Dla siebie, dla innych). Gorąco zachęcam też do lektury kolejnej części cyklu „Harcerstwo jako firma” Michała Góreckiego (Batonik zbożowy smaczny i zdrowy).


Oczywiście nie zapominamy o treściach lżejszego kalibru. Choć śniegu za oknem niewiele to Kuba Król już teraz poleca ubieranie stuptutów na styczniowe wędrówki (Prawie jak opinacze). Ze swojej strony gorąco chciałbym Was zaprosić do poznania historii poznańskiego podróżnika Kazimierza Nowaka – reportaż o jego niezwykłym wyczynie, jednej z największych polskich wypraw rowerowych oraz o poszukiwaniu jego śladów znajdziecie w dziale „Byłem, widziałem”.

Jak więc widzicie wraz z Nowym Rokiem wiele się w Na Tropku zmienia. Wydaje nam się, że to dobry kierunek. Czy mamy rację? Oceńcie to Wy i koniecznie dajcie nam znać.


A tymczasem życzę miłej lektury i tego, by rozpoczynający się rok był jeszcze lepszy od poprzedniego.


Filip Springer – redaktor naczelny
[email protected]