Co w tym roku na DMB?

Jestem w Związku / Julia Gierasimiuk / 07.02.2023

22 lutego zbliża się wielkimi krokami. Co oferuje nam w tym roku propozycja programowa stworzona przez WAGGGS, a co możemy sami zorganizować? Oto garść informacji w pigułce – co w trawie piszczy i może być ciekawą alternatywą dla twojej zbiórki. 

No tak, mamy już luty. Okres ferii zimowych, wyjazdów harcerskich, sesji. Podobno czas odpoczynku, a w rzeczywistości jedna wielka gonitwa z czasem i deadline’ami. Przychodzimy zatem my – cali na biało – z przeglądem propozycji na Dzień Myśli Braterskiej. A jeśli nic was z tego nie usatysfakcjonuje, możecie przejrzeć propozycje sprzed roku.

Nie da się zaprzeczyć faktowi, że urodziny założyciela skautingu to ważne wydarzenie dla harcerzy. Od zucha wpaja się nam wartości związane z braterstwem, które to ma się pielęgnować cały rok i pięknie podsumować właśnie 22 lutego. Jeśli więc nie chcemy, aby był to tylko pretekst do zmiany profilowego, warto zorganizować coś swoim podopiecznym, co zostanie w ich pamięci na dłużej niż pięć serduszek pod zdjęciem z chustą i hashtagiem #dmb2023.

Na pierwszy ogień pójdzie główna apteczka ratunkowa – Centralny Bank Pomysłów ZHP, w którym to umieszczono materiały przetłumaczone z propozycji programowej WAGGGS. Znajdziemy więc bardzo dokładnie rozpisany (i przeuroczo zilustrowany) gotowiec z instrukcją krok po kroku. Tegorocznym hasłem World Thinking Day jest…

Nasz świat, Nasza bezpieczna przyszłość

Jest to kontynuacja programu obejmującego lata 2022-2024. W poprzednim roku poruszony był temat środowiska i równości płci, a za rok głównym tematem będzie również środowisko, ale i globalne ubóstwo. 2023 rok ma uczynić naszych harcerzy i harcerki świadomymi ekologicznie liderami i liderkami.

Jak czytamy w propozycji, zrealizowanie jej pozwoli harcerkom i harcerzom, skautkom i skautom na całym świecie:

  •   Połączyć się ze światem przyrody w ich własnym codziennym życiu,
  •   Dostrzec znaczenie harmonii w przyrodzie i potrzebę zrównoważonych ekosystemów,
  •   Odkryć, czego możemy się nauczyć od świata przyrody w zakresie zarządzania, pokoju i budowania wspólnoty,
  •   Działać w swoim własnym życiu, w swojej społeczności i poza nią, aby wprowadzać pokój poprzez naturę.

Cała propozycja prowadzi nas krok po kroku, tłumacząc wszystko bardzo dokładnie

Nie trzeba się martwić o to, jakie oceny miało się z przyrody, bo na samym początku znajduje się słowniczek wyjaśniający tajniki ekosłownictwa. Cała propozycja prowadzi nas krok po kroku, tłumacząc wszystko bardzo dokładnie, a przyjemna szata graficzna tylko umila zapoznawanie się z treścią, i zachęca nawet tych najmłodszych do zainteresowania się tematem.

Jeśli dla kogoś taka propozycja programowa to za mało, twórcy przygotowali jeszcze jeden segment, który może być realizowany razem z zadaniami, jak i zupełnie osobno. Są to dokumenty, gdzie wymienione, zgodne z nowym SIM-em, są sprawności, odpowiadające tegorocznemu tematowi przewodniemu. Nie jest to tylko sama sucha lista, ale i przykładowe zadania, które mogą pomóc w zdobyciu stopnia. Zastanów się, kiedy ostatnio drużyną zaangażowaliście się w zdobywanie sprawności? Może to jest właśnie coś dla was.

Przygoda last minute

Wydział Zagraniczny Głównej Kwatery ZHP organizuje akcję łączenia drużyn

W związku z powyższą propozycją programową Wydział Zagraniczny Głównej Kwatery ZHP organizuje akcję łączenia drużyn. Podczas tej akcji drużyny z całego świata połączone w zespoły będą wykonywać razem zadania z tegorocznej propozycji programowej, wymieniając się doświadczeniami. Zapisy trwają tylko do 12 lutego, więc to ostatnia szansa żeby się załapać!

Patrz trochę szerzej

Zawsze warto się też rozejrzeć, czy okoliczne (lub nie) środowiska czegoś nie organizują. Może uda wam się wkręcić w rajd jakiegoś innego hufca? A może zaangażujecie się razem z innym szczepem w akcję charytatywną? Zarzuć ogłoszenie na grupie chorągwi, czy by nie zebrać więcej osób i razem oddać krew. Z całą pewnością znajdą się też inni instruktorzy, którzy nie wiedzą gdzie się podziać i z chęcią razem stworzą coś ciekawego. Możliwości jest mnóstwo – ogranicza cię tylko twoja głowa (no i ewentualnie czas).

Wszystko fajnie, ale…

Postaraj się aby ten, jak i następne dni były czymś więcej w twoim życiu, jak i życiu twoich harcerzy. Niech to nie będzie tylko kolejny dzień, w którym przy ognisku odśpiewacie trzy piosenki, zostanie przeczytana znana już dobrze na pamięć gawęda, a wszystko byle tylko wrzucić fotkę na social media. Ponieważ powstał już tekst o komercjalizowaniu tego dnia, to nie będę więcej na ten temat ględzić. Idea tego dnia jest piękna i chciałabym, aby piękna pozostała, poprzez pielęgnowanie tradycji, w której harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza. Niech te słynne Be prepared lub jak kto woli Czuwaj zostanie wam w sercu na zawsze.

 

Przeczytaj też:

Julia Gierasimiuk - instruktorka szukająca miejsca, gdzie jeszcze jej nie ma, a gdzie mogłaby być. Studentka polonistyki zafascynowana mnóstwem rzeczy, ale zbyt podekscytowana nimi, by zdecydować się na tylko jedno. Lubi tylko czerwone dżemy.