Czas zrobić Jamboree!

Jestem w Związku / Olga Junkuszew / 16.01.2022

Czasem trudno zobaczyć efekty swojej pracy – zdarza się, że są mocno odroczone, niemożliwe do namacalnego doświadczenia. Jednak te problemy nie dotyczą International Service Team w czasie Jamboree! Dlaczego?

Teraz wszystkie ręce na pokład! Czas zorganizować niesamowite przeżycie

Dla przypomnienia – International Service Team, to sztab wolontariuszy z całego świata, którzy przyjeżdżają na Jamboree, aby wspólnie tworzyć największe wydarzenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Przez dwa tygodnie zlotu potrzebni są dosłownie wszyscy – programowcy, logistycy, ratownicy, specjaliści ds. bezpieczeństwa, promocji, relacji, zaopatrzenia, i to nie koniec – tu każda umiejętność ma znaczenie! Jamboree to miejsce, gdzie ludzie z całego świata, którzy jeszcze się nie znają, mówią: Teraz wszystkie ręce na pokład! Czas zorganizować niesamowite przeżycie dla 35 000 dzieciaków! To dzięki nim funkcjonuje miasteczko zlotowe, codziennie odbywają się tysiące zajęć edukacyjnych, a uczestnicy mogą czuć się bezpiecznie, świetnie się bawić i mieć pełne brzuchy!

Najbliższe Jamboree odbędzie się od 1 do 12 sierpnia 2023 roku w w SaeManGeum (Jeollabuk-do) w Korei Południowej, pod hasłem Draw your dream! Właśnie trwają zgłoszenia dla IST i uczestników!

Efekty pracy tu i teraz

To wszystko dzieje się z pomocą instruktorów i kadry wspierającej

Jamboree to wielkie wydarzenie. Niewątpliwie jedno z najważniejszych dla świata skautowego. W końcu uosabia dokładnie to, czym jest skauting – miejscem, w którym dzieci i młodzież, niezależnie od tego, kim są i skąd pochodzą, poznają przyjaciół, przeżywają niesamowite przygody i uczą się nowych umiejętności na całe życie! To wszystko dzieje się z pomocą instruktorów i kadry wspierającej. Dokładnie tych samych mechanizmów doświadczamy w naszym lokalnym harcerstwie. Jamboree to szansa na zobaczenie ich na ogromną skalę – w końcu, w jednym miejscu spotka się 10 000 osób z tym samym celem – stworzeniem i przeżyciem skautowej przygody dla każdego.

Członkowie IST widzą efekty swojej pracy tu i teraz – w końcu na bieżąco tworzą każdy aspekt wydarzenia, w którym uczestnicy mogą wziąć udział tylko raz w życiu. To od ich codziennej pracy w czasie Jamboree zależy, jakie doświadczenia z wydarzenia wyniosą uczestnicy i co opowiedzą w swoich rodzinnych stronach – Anglii, Japonii, Czechach, Hiszpanii, Kenii, Brazylii, Egipcie i wielu innych miejsc na całym świecie! Niecodziennie możemy mieć bezpośredni wpływ na międzynarodowe wydarzenie. Warto skorzystać z tej okazji! Jeśli nadal macie wątpliwości, czy dołączenie do International Service Team, to coś dla was – koniecznie przeczytajcie krótki wywiad, dostępny na fanpage’u reprezentacji.

Jak zgłosić się jako IST na Jamboree 2023?

Jest to bardzo proste! Jeśli w 2023 r. będziesz mieć ukończone 18 lat, możesz zostać członkiem International Service Team. Aby się zgłosić, wystarczy, że wypełnisz ankietę, w której podasz kilka najważniejszych informacji o sobie, twojej motywacji do udziału w 25. Jamboree oraz swoim dotychczasowym doświadczeniu. Po wypełnieniu ankiety otrzymasz maila z prośbą o przesłanie opinii potrzebnych do dokończenia rejestracji. Po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów dostaniesz informację o tym, czy będziesz mógł uczestniczyć jako IST w 25. Jamboree. Pamiętaj, że z Polski jako IST może jechać jedynie 75 osób! Liczy się kolejność zgłoszeń (przesłania ankiety, opinii oraz podpisania umowy).

Wszystkie informacje na temat zostania wolontariuszem w czasie 25. Jamboree w Korei Południowej, znajdziesz na stronie polskiej reprezentacji w zakładce International Service Team.

Jeśli masz więcej pytań, koniecznie wejdź na naszą stronę lub fanpage. Możesz obejrzeć też webinar, na którym komenda opowiada o tym, jak zacząć swoją przygodę z Jamboree, lub napisać wiadomość ze swoimi pytaniami na: [email protected]!

Rozbiegówka przed kolejnym Jamboree

Warto zobaczyć, jak takie wydarzenie wygląda w innym kraju

Ważna sprawa! Nie wiem, czy pamiętacie, ale kolejne, 26. Jamboree odbędzie się w Polsce! Oznacza to, że już w 2027 roku, każdy z nas, członków Związku Harcerstwa Polskiego, będzie gospodarzem największego wydarzenia w świecie skautingu! Jeśli planujecie dołączyć również do tej przygody, warto wcześniej zobaczyć, jak takie wydarzenie wygląda w innym kraju. A to ostatnia taka okazja – w końcu Jamboree odbywa się co 4 lata!

Olga Junkuszew - była zastępczyni kierowniczki Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP. Zawodowo pracuje w reklamie. Prywatnie miłośniczka serii The Sims, marząca o tym, aby czasem kody działały w prawdziwym życiu.