Debata XXI wieku – PiPH

Jestem w Związku / Piotr Górniak / 16.06.2015

Rozmowy o Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim ciąg dalszy. Tym razem czeka nas coś innego niż standardowa konferencja. Czas wkroczyć do internetu!

harcerskie-wartosci-05-850x468

Najważniejsza obecnie dla naszej organizacji debata trwa nadal. Rozpoczęliśmy od dyskusji prowadzonych w hufcach, z których wnioski zostały przesłane do Głównej Kwatery. Dyskutowano też na organizowanych przez Radę Naczelną trzech konferencjach „W kręgu rady”: konferencji „Miejsce Boga w harcerstwie” i dwóch ogólnopolskich konferencjach, które odbyły się w ostatni weekend – w Kutnie (13 czerwca) i Warszawie (14 czerwca). Pora na kolejny etap – ogólnopolską debatę online.

Debata „Nasza Tożsamość” odbędzie się w czwartek 18 czerwca w godzinach 20:00–22:00. Eksperci, liderzy opinii i harcerskie autorytety zgromadzeni w studiu w Warszawie oraz zabierający głos za pośrednictwem Skype’a instruktorzy postarają się odpowiedzieć na trzy kluczowe dla naszej organizacji pytania: Kim jesteśmy? Dokąd Zmierzamy? Kogo wychowamy?

W studiu zobaczymy między innymi:

• Teresę Tiszberek – członkinię Rady Działalności Pożytku Publicznego;
  • Annę Wittenberg – publicystkę, dziennikarkę, drużynową drużyny żeńskiej w jednym z warszawskich hufców;
  • Annę Gieniusz – socjolożkę, członkinię Polskiego Instytutu Badań Społecznych, autorkę badań o ZHP;
  • Sylwię Wesołowską – twórczynię projektu edukacyjnego „Radość bycia rodzicem”;
  • Martę Tittenbrun – redaktor naczelną „Na Tropie”, felietonistkę, która na łamach gazety zabiera głos w ważnych dla organizacji sprawach;
  • Wiktora Jasianowskiego – politologa, drużynowego gromady zuchowej w jednym z warszawskich hufców;
  • ks. Przemysława Przekopa – członka zespołu ds. Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego;
  • Magdalenę Jaworską – inicjatorkę wielu projektów obywatelskich, członkinię komendy Chorągwi Mazowieckiej ZHP;
  • Małgorzatę Sinicę – naczelniczkę ZHP;
  • Dariusza Supła – Przewodniczącego ZHP;
  • Adama Massalskiego – przewodniczącego ZHP w latach 2007–2013, byłego senatora i rektora Uniwersytetu Świętokrzyskiego.

To dyskusja dotycząca każdego instruktora w naszej organizacji, a zwłaszcza drużynowych. Każdy będzie mógł zabrać głos i podzielić się swoim zdaniem zresztą Związku, dzwoniąc przez Skype’a na jedną z dziesięciu linii przygotowanych na tę okazję.

Transmisja na żywo będzie dostępna pod tym linkiem. Istnieje też możliwość zajęcia miejsca na widowni. W tym celu należy zgłosić się wcześniej i zjawić się w studiu o godzinie 19:30. Znajduje się ono w Głównej Kwaterze przy ulicy Konopnickiej 6 w Warszawie.

Program poprowadzi trójka instruktorów z trzech różnych chorągwi: hm. Sonia Jaworska (Stołeczna), hm. Artur Grendzicki (Kujawsko-Pomorska) i pwd. Marek Zajkowski (Gdańska). Warto wspomnieć, że Marek prowadził także tegoroczną galę „Niezwyczajnych”.

Wszystkie informacje na temat debaty znajdują się tutaj: www.zhp.pl/harcwartosci

Czwartkowa debata nie będzie końcem rozmów o Prawie i Przyrzeczeniu. Czeka nas jeszcze ogólnopolska dyskusja na Zlocie Kadry, na którą już teraz serdecznie zapraszamy!

Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH „Niewidzialni” i zastępca szefa HKR „Puls” z hufca Kraków-Nowa Huta. Prywatnie uczeń drugiej klasy liceum. W wolnym czasie czyta, biega, filozofuje i snuje plany napisania książki.