Gdzie czytać o sztuce?

Na Tropie Kultury / Aleksandra Tarczydło-Ostasz / 21.12.2023

W grudniu chciałabym się z Wami podzielić kilkoma miejscami w Internecie, które od dawna znam i śledzę, a treści, które tam się pojawiają, pomagają mi otwierać głowę na sztukę we wszystkich jej wymiarach!

Przed Wami moje topowe konta o kulturze i sztuce, czyli odpowiedź na pytanie – gdzie czytać, czego słuchać i co oglądać?

Blogi 

Minervablog tworzony przez Justynę Stasiek-Harabin, historyczkę sztuki i muzealniczkę. Znajdziecie tu najświeższe informacje ze świata polskich muzeów i galerii oraz zastawienia tematyczne, dzieła sztuki ilustrujące naszą rzeczywistość. Świetnym uzupełnieniem jest strona na Facebooku, na której praktycznie codziennie otrzymacie potężną dawkę sztuki. 

Znajdziecie tu najświeższe informacje ze świata polskich muzeów i galerii sztuki

Niezła Sztukablog tworzony przez fundację o tej samej nazwie. Tutaj również znajdziecie relacje z wydarzeń bieżących (także zagranicznych) oraz artykuły eksperckie, w tym ciekawie napisane życiorysy artystów oraz historie najpopularniejszych dzieł sztuki. Polecam zacząć od artykułów z „Top10!”. 

Wernisażeria blog Kamili Tuszyńskiej, doktorki nauk humanistycznych. Jak sama autorka pisze „wernisaże to jej naturalne środowisko”, a na blogu oprócz relacji z aktualnych wydarzeń znajdziecie też recenzje (w tym albumów wystawowych) i felietony. 

Na Facebooku 

Zwierz popkulturalny – Katarzyna Czajka o szeroko pojętej popkulturze. Tutaj znajdziecie szybkie „wrzutki” na bieżące tematy, ale też dowiecie się, że na blogu autorki została opublikowana recenzja. A są to recenzje długie, wyczerpujące i… wspaniałe. 

Polish Masters of Art – prowadzący konto Kamil Śliwiński prezentuje dzieła polskich mistrzów. Praktycznie codziennie zobaczycie inny obraz. Dające do myślenia i inspirujące do zobaczenia na żywo.   

Do oglądania (i nie tylko!) 

Kulturalnie po godzinach – Magda i Agnieszka pokazują kulturę brytyjską nie tylko w formie recenzji, ale też pokazując własne „wypady” do Londynu. Okazuje się, że teatralne sceny są bliżej niż nam się wydaje. I da się oglądać najpopularniejszych aktorów świata w mistrzowskich rolach, nie wydając fortuny. Uwaga! Zaobserwowanie konta grozi szybką wycieczką do stolicy Wielkiej Brytanii! 

Metpaintingsconservation dzięki temu profilowi na Instagramie zajrzycie do pracowni konserwacji malarstwa nowojorskiego Muzeum MET. Prezentowane prace konserwacyjne są naprawdę niesamowite! Zobaczycie między innymi jak czyści się drogocenne płótna, dorabia fragmenty ram czy naprawia ubytki. 

Konto Muzeum Narodowego w Warszawie – to instagramowy profil, dzięki któremu nie tylko dowiecie się co słychać w muzeum, jakie wystawy są aktualnie prezentowane i jakie działania edukacyjne prowadzi placówka, ale też często sami będziecie mogli wziąć udział w kreatywnej zabawie! Konto muzeum jest wybitnie „niemuzealne” – chyba najgłośniejszą akcją, dzięki której zasłynęło, było udostępnienie filtra „zamieniającego” zdjęcia w prace Witkacego.

Konto na YouTube The Museum of Modern Art – znajdziecie tutaj krótkie materiały wprowadzające do wystaw, interpretacje dzieł i instalacji, krótkie wywiady z artystami. Materiały tutaj nie pojawiają się często, a pozwalają bardzo łatwo wejść w świat sztuki współczesnej, prosto z Nowego Jorku. 

Do posłuchania 

Sztuka Poza Ramami  – podcast Mai Michalak, która zaprasza do niego wyjątkowych gości: artystów, kuratorów, muzealników. Każdy odcinek trwa około godziny, nie tylko pozwala lepiej zrozumieć niuanse zawodów związanych ze sztuką, ale też pomaga odczytać jeszcze bardziej dokładnie dzieła, które spotykamy w galeriach. 

Każdy odcinek pozwala jeszcze dogłębniej odczytać dzieła, które spotykamy w galeriach sztuki

Przed obrazem – muzeum w słuchawkachpodcast Joanny Żelazińskiej, historyczki sztuki. To bardzo wyjątkowa propozycja – każdy odcinek to opowieść o innym dziele sztuki, obrazie lub rzeźbie, jeśli planujecie wybrać się do Luwru, Rijskmuseum czy Muzeum Narodowego w Gdańsku sprawdźcie koniecznie, czy na kanale „Przed obrazem” nie znajdziecie historii dzieła tam się znajdującego. A może podcast zainspiruje Was do podróży? 

SpoilermasterMichał Oleszczyk opowiada o filmach i nie boi się spoilerów. Czasami zaprasza gości. Odcinki podzielone są na serie, obecnie publikowana jest 5. Bardzo Wam zazdroszczę, jeśli jeszcze nie mieliście okazji tego podcastu słuchać. Dużo dobra przed Wami! 

Radio Kraków Kultura – to kulturalna odsłona lokalnej rozgłośni, a oprócz standardowych audycji, na stronie internetowej można odsłuchać także podcastów na tematy dotyczące wystaw, spektakl, koncertów – wszystkiego, co dzieje się w tych sferach w Krakowie i Małopolsce. Może lokalna rozgłośnia w Twoim mieście też posiada taką odnogę?  

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować do zanurzenia się w kulturalnych mediach społecznościowych i nie tylko. Kultura i sztuka zawsze i wszędzie! 

Przeczytaj też:

Aleksandra Tarczydło-Ostasz - skarbniczka Hufca Kraków - Nowa Huta, instruktorka Szczepu Unia. Zawodowo zajmuje się marketingiem w Nowohuckim Centrum Kultury, po godzinach ściga z czasem, żeby zobaczyć wszystkie wystawy, spektakle, filmy, seriale i koncerty, których jest tylko coraz więcej i więcej...