Google w Twojej drużynie!
ZHP jest już ponad 100-letnią organizacją. Często jesteśmy postrzegani jako mało nowocześni. Czy rzeczywiście? Podążamy za nowinkami technologicznymi, potrafimy je wykorzystać w harcerskiej pracy. Dobrym tego przykładem jest usługa zhp.net.pl – czyli nic innego, jak harcerskie Google.
Wybór internetowych narzędzi, jakie w swojej pracy może wykorzystać drużyna jest imponujący – od konta pocztowego po trasę biwaku do wydrukowania. Usługa Witryny Google w bezpieczny sposób bazuje na Internecie, dzięki czemu możemy uzyskiwać dostęp do stron czy innych narzędzi w podróży, w domu i z telefonu komórkowego – generalnie zawsze i wszędzie.
Jak to działa ?
Konta poczty elektronicznej w ramach usług zhp.net.pl są przyznawane instruktorom, drużynowym, osobom pracującym w zespołach instruktorskich oraz wszystkim jednostkom podstawowym w ZHP, w ramach opłaconych składek członkowskich, czyli za darmo. Konta dla instruktorów i jednostek w domenie @zhp.net.pl są tworzone na podstawie zbiorczego zgłoszenia hufca lub chorągwi. Ponadto dla drużyny/klubu/patrolu etc. możesz uzyskać unikalną harcerską subdomenę dla swojej strony internetowej.
Ponadto dla drużyny/klubu/patrolu etc. możesz uzyskać unikalną harcerską subdomenę dla swojej strony internetowej.
Na zhp.net.pl można przekierować stronę danego wydarzenia – rajd, biwak, kurs przewodnikowski, które są stworzone na przykład na blogach – warunek jest jeden – spełnianie minimów www.
Co dostajesz w zamian?
GMAIL to konto pocztowe, pojemne, przejrzyste, z masą dodatków, które możesz sam dobrać dla siebie. Poczta może być bardziej intuicyjna, efektywna i użyteczna: spam jest ograniczony, reklam prawie wcale, porządek panuje dzięki systemowi filtrów i etykiet. Dla bardziej wymagających kolorowe gwiazdki, wykrzykniki czy priorytety.
CZAT – komunikator umożliwia prowadzenie rozmów tekstowych oraz głosowych, bezpłatnie w ramach wszystkich posiadaczy kont @zhp.net.pl, a także @gmail.com.
KALENDARZ
Założenie swojej drużynie kalendarza ułatwia organizację pracy całej struktury: drużynowy w swoim kalendarzu widzi imprezy hufca, więc łatwiej mu z nich korzystać. Harcerz, który jest niepewny terminu wyjazdu może go łatwo sprawdzić na stronie drużyny. Fakt, że wszystkie terminy związane z harcerską działalnością drużyny znajdują się w jednym miejscu i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, ułatwia pracę.
Najlepiej założyć jedno, źródłowe konto kalendarza, nie na koncie osobistym.
Najlepiej założyć jedno, źródłowe konto kalendarza, nie na koncie osobistym. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że zmienność i rotacja w harcerstwie to sprawa codzienna. Kiedy zmienia się drużynowy, trudno, aby drużyna traciła cały swój kalendarz w związku z np. usunięciem przez niego konta, podobnie w zastępach czy też hufcach.
Kiedy do kalendarza wprowadzimy już nasze terminy stałe czy cykliczne, możemy taki kalendarz udostępnić innym użytkownikom za pośrednictwem standardu iCalendar (ical), dzięki czemu osoba korzystająca z kalendarza internetowego może zassać informacje z innego kalendarza. Informacje takie przez użytkownika mogą być przekazywane jedynie do wglądu lub też z możliwością edycji wydarzeń. Warto zaznaczyć, że jeśli ktokolwiek dokona zmiany w kalendarzu głównym (źródłowym) wtedy automatycznie wszyscy użytkownicy pobierający treści z tego kalendarza zobaczą zmiany.
Możemy w kalendarzu umieszczać informacje np. o zbiórkach, imprezach czy urodzinach poszczególnych osób, dzięki czemu wszyscy użytkownicy od razu zobaczą zmiany. Oczywiście na koncie można utworzyć dowolną ilość kalendarzy, dzięki czemu oddzielny może być dla drużynowych, a oddzielny dla członków komendy hufca czy namiestnictwa. Kalendarze zarządzane z jednego konta jednak redagowane przez wielu użytkowników zapewniają bogatą treść i możliwość szybkich zmian. Dobry kalendarz musi posiadać szeroką gamę powiadomień. W różnych aplikacjach możemy otrzymać powiadomienie mailem, smsem czy wiadomością przesłaną na gadu gadu – często dodatkowa możliwość powiadamiania wymaga opłaty.
DOKUMENTY
Przy założeniu rozproszonej działalności śródrocznej drużyny wędrowniczej, wyzwaniem dla drużynowego może być nadzór nad pracami zespołów zadaniowych czy realizacją prób.
Aplikacja dokumentów i arkuszy to potężne narzędzie umożliwiające pracę grupową nad przygotowaniem dokumentów, arkuszy, prezentacji. Nie drukuj – po prostu udostępnij go innym. Przy założeniu rozproszonej działalności śródrocznej drużyny wędrowniczej, wyzwaniem dla drużynowego może być nadzór nad pracami zespołów zadaniowych czy realizacją prób.
Wygodną metodą zarówno promowania współpracy, jak i nadzoru nad nią, są dokumenty Google. Jest to usługa umożliwiająca tworzenie dokumentów w sposób podobny do tego z Microsoft Worda, czy OpenOffice Writera. Jednak dokument może być edytowany przez wiele osób w tym samym czasie.
Zalety:
- Dokument się „nie zgubi” („Druhno, nie wiem gdzie jest moja próba…” – nie mam mowy o takim argumencie)
- Dokumenty są na serwerach Google
- Wiele osób może edytować dokument jednocześnie
- Każdy, kto zaloguje się na odpowiednią stronę, od razu widzi najnowszą wersję
- Drużynowy łatwo może sprawdzić podstępy prac, służyć radą i pomocą etc.
ZDJĘCIA
Nic nie jest tak dobrą reklamą harcerstwa, jak zdjęcia z imprez harcerskich. Zatem drużyna może posiadać konto – zdjęcia są zawsze dostępne, w jednym miejscu i nie trzeba ich zgrywać na inne nośniki. Aplikacja Picasa umożliwia:
- Podstawową obróbkę graficzną zdjęć
- Ułatwia ich organizowanie
- Pozwala umieścić do 1GB zdjęć na serwisie http://picasaweb.google.com
STRONA DRUŻYNY
By założyć stronę drużyny, wcale nie trzeba mieć żadnych zdolności programistycznych, a jedynie niewielkie informatyczne. Każdy, kto jest w stanie odebrać pocztę przez webowy interfejs Gmaila, jest w stanie stworzyć stronę swojej drużyny korzystając z gotowych, a przede wszystkim darmowych, rozwiązań. Wydział Nowych Technologii w ramach usługi zhp.net.pl umożliwia tworzenie stron w oparciu o silnik Google Sites. Największą zaletą jest to, że strona jest na hostingu Google, więc w 99,9% czasu jest dostępna z każdego miejsca na świecie i o każdej porze.
GOOGLE VIDEO
Jest to najpełniejszy indeks internetowy, zawierający miliony zindeksowanych i dostępnych do oglądania filmów wideo. Za pomocą Google Video można przeszukiwać i oglądać kolekcję audycji telewizyjnych, klipów filmowych, teledysków, filmów dokumentalnych, produkcji amatorskich itd. z całego Internetu.
Drużyna może:
- subskrybować kanał, aby można było otrzymywać powiadomienia o tym, czy użytkownik dodał jakiś nowy filmik
- zaistnieć na YouTube, podać dane podstawowe: nazwę kanału, adres naszej witryny, można opisać swój kanał i użyć go jako narzędzia promocyjnego
- udostępniając swój kanał – drużyna daje innym komentować swoje filmy
- prowadzić biuletyn, czyli krótkie newsy do swoich subskrybentów
- połączyć swoje konto z Facebookiem, czyli automatycznie udostępniać informacje o swojej aktywności (przesyłanie, dodawanie ulubionych, ocenianie itp.) w swoim profilu w innych witrynach
GOOGLE HARC-MAPS
Jak wykorzystać mapy z serwisu Google w realiach harcerskich? To tak, jakby ktoś zapytał się, jak w pracy harcerskiej można wykorzystać: mapy, serwisy fotograficzne czy filmowe, programy do planowania trasy, wirtualne przestrzenie wizualizujące realne otoczenie, itp. Ile osób, tyle pomysłów, a co najlepsze, każdy z nich jest dobry. Trzeba zrozumieć, że jest to odejście od czystej mapy na rzecz zintegrowanej platformy informacyjnej.
Jej podstawowe zalety to wysoka dokładność, zależny od przybliżenia stopień generalizacji mapy, a także wybór pomiędzy wektoryzowaną mapą, zdjęciami satelitarnymi oraz wersją hybrydową.
Oczywiście podstawową cechą musi być tutaj mapa! To ona jest bazą całej tej imprezy. Jej podstawowe zalety to (względnie do potrzeb eksploracji świata) wysoka dokładność, zależny od przybliżenia stopień generalizacji mapy (w wersji papierowej trzeba osobno kupić mapę Polski i osobno mapę miasta), a także wybór pomiędzy wektoryzowaną mapą, zdjęciami satelitarnymi oraz wersją hybrydową (nakładającą pewne elementy mapy wektorowej na obraz satelitarny).
Wyszukiwarka Google pozwala w szybki i łatwy sposób znaleźć dowolne miejsce na świecie (nie tylko miasto, ale także dokładny adres). Jeśli chcemy dojechać w konkretne miejsce, mapa jest w stanie przekazać nam informacje o ulicach jednokierunkowych, dzięki czemu wiemy, od której strony mamy możliwość się dostać, a zdjęcia satelitarne dają nam pogląd na otoczenie, dzięki czemu intuicyjnie łatwiej jest nam się odnaleźć w terenie. Będąc już w konkretnym miejscu możemy znaleźć np. interesujące nas punkty usługowe zlokalizowane w sąsiedztwie. System nawigacyjny, znajdujący się na tym serwisie, nie tylko wyznaczy nam optymalną drogę do konkretnego miejsca, ale także poda charakterystyczne miejsca trasy (skręty wraz z odległością do nich) oraz przybliżony czas osiągnięcia celu. Akurat, co do tej ostatniej funkcji, przy naszych drogach, radziłbym na to mocno przymknąć oko, ale poglądowo daje to pewną informację. Przesuwając wskaźniki lub dodając punkty pośrednie trasy (jeśli po drodze musimy o coś zahaczyć) możemy modyfikować trasę, a wskazówki nawigacyjne zostaną automatycznie zmodyfikowane.
Poruszając się po wirtualnym modelu 3D można wstępnie obejrzeć i ocenić trudność planowanej trasy, a także obejrzeć szczegóły terenowe, które mogą być przydatne w planowanych zajęciach.
Obecnie dostępna jest nakładka „Google Earth”, która wyprowadza obraz z ujęcia dwuwymiarowego i dzięki możliwości rotacji nadaje charakter reprezentacji trójwymiarowej. W mieście pozwala ona oglądać przede wszystkim modele budynków, natomiast jeśli chodzi o formy naturalne – świetnie pokazuje wszelkie deniwelacje terenu, czyli wszystkie nierówności. O ile tę pierwszą możliwość traktuję bardziej jako bajer (ciekawy, a dla niektórych wręcz fascynujący, ale jednak bajer), o tyle drugie udogodnienie jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, którym warstwice nigdy nie przekazywały żadnej informacji, a ich wyobraźnia przestrzenna nie pozwalała odróżnić szczytu od kotła górskiego. Poruszając się po wirtualnym modelu 3D można wstępnie obejrzeć i ocenić trudność planowanej trasy, a także obejrzeć szczegóły terenowe, które mogą być przydatne w planowanych zajęciach.
Google Maps umożliwia zamieszczenie mapy na Waszej stronie internetowej. Możecie na niej zaznaczyć miejsca: zbiórek, spotkań przed wyjazdami, obszar gry terenowej, itp. Jak każda mapa, tak i serwis Google Maps, umożliwia zapisanie współrzędnych dowolnej lokalizacji na świecie. Taką informacje można podać rodzicom Waszych harcerzy, dzięki czemu będą mogli zobaczyć, gdzie ich dzieci się wybierają na wyjazd.
Jak każda mapa, tak i serwis Google Maps, umożliwia zapisanie współrzędnych dowolnej lokalizacji na świecie.
Czy są wśród Was miłośnicy fotografii? Chcielibyście podzielić się z innymi Waszymi dziełami? A może przy okazji ktoś, dzięki Waszym zdjęciom, będzie mógł zobaczyć jak piękne są niektóre zakątki świata? Dzięki geotaggingowi, czyli przypisywaniu zdjęciom lokalizacji, możemy wymieniać informacje odnośnie tego, co jest wokół nas – nie odwiedzając tych miejsc.
Dzięki geotaggingowi, czyli przypisywaniu zdjęciom lokalizacji, możemy wymieniać informacje odnośnie tego, co jest wokół nas – nie odwiedzając tych miejsc.
Taka opcja jest możliwa na serwisie Google Maps. Funkcja ta daje możliwość wrzucenia czegoś od siebie dla całej wirtualnej społeczności. Jeśli marzyła się komuś publikacja swoich zdjęć i prezentacja swoich umiejętności, to większej publiki niż użytkownicy sieci nie znajdziecie. Funkcja ta możliwa jest również dla filmów. Oczywiście wykorzystać można to na milion sposobów. Możecie wykorzystać to w grach, zwiadach terenowych i warsztatach… Pomyślcie jak można wykorzystać to jako materiały promocyjne drużyny.
GRUPY DYSKUSYJNE GOOGLE
Prosty sposób na komunikację w drużynie, dyskusje czy wymiany poglądów. Grupy najlepiej sprawdzają się w przypadku danego przedsięwzięcia czy problemu. Drużyna wędrownicza może wykorzystać to narzędzie do tworzenia swojej konstytucji. Wrzucamy projekt, a potem omawiamy wszystkie jego punkty. Każdy członek grupy otrzymuje powiadomienia mailowe – jest na bieżąco. Grupy oczywiście doskonale działają z pozostałymi aplikacjami Google
NOWOŚĆ!
Android, czyli aplikacja na telefon komórkowy lub dla innych urządzeń takich jak: tablety PC czy netbooki. Android jest rozwijany przez Google i oparty na jądrze Linux. Dla systemu operacyjnego Android jest obecnie dostępnych ponad 100 tys. aplikacji, które poszerzają wachlarz możliwości naszego konta mailowego w telefonach.
Google ma wiele zalet (wad zapewne też):
- jest darmowy,
- wszystkie narzędzia doskonale ze sobą współpracują,
- firma ciągle ulepsza swoje narzędzia,
- do każdego z nich dostępna jest szczegółów instrukcja w CENTRUM POMOCY. Dlatego nie trzeba być specjalistą, by posługiwać się opisanymi narzędziami w pracy harcerskiej.
Podobnie z zhp.net.pl – nad całą usługą czuwa niezastąpiony Zespół Wsparcia Technicznego „Helpdesk”.
Wędrownicy pracują diametralnie inaczej niż drużyny harcerskie. Może nie być stałych zbiórek, dominują nieregularne (z samej swojej istoty) akcje i wyjazdy. W dzisiejszych czasach Internet może stanowić doskonałe narzędzie koordynujące rozproszone działania drużyny. A zatem zapraszamy do korzystania z zhp.net.pl, bo ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia.
Ważne:
Samouczek zhp.net.pl – http://pomoc.zhp.net.pl/
Autorzy (wszyscy pracują w oparciu o aplikacje Google!):
– phm. Hanna Musur, szefowa zespołu merytorycznego WNT GK ZHP, drużynowa 49 DSH Harmattan,
– phm. Jasiek Kazak, „nowy nabytek” zespołu merytorycznego WNT GK ZHP, student geodezji i kartografii i jeszcze kilku innych kierunków (gospodarki przestrzennej i pedagogiki),
– pwd. Bartosz Mońka, członek zespołu merytorycznego WNT GK ZHP, student, drużynowy,
– Jacek Bzdak, PO szefa programistów WNT GK, programista, fizyk, filozof.