HALO? CZY SĄ NA SALI STUDENCI?

Instruktorski Trop / Kinga Szołczyńska / 17.10.2016

Co dalej z moim harcerstwem? Czy jestem w stanie wciąż pełnić służbę w środowisku macierzystym? Czy znajdę czas i motywację do dalszego rozwoju, zdobywania stopni, nowych funkcji? A może studia to już harcerska emerytura i czas sobie ‘odpuścić’?

Świeżo rozpoczęty rok akademicki niejednego skłoni do przemyślenia swojej harcerskiej drogi. Kto pierwsze dni na uczelni ma już za sobą, wie doskonale jak studia potrafią odwrócić nasze życie do góry nogami – zwłaszcza jeśli wiążą się z przeprowadzką do innego miasta. Większa samodzielność, często więcej możliwości spędzania wolnego czasu, nowe środowisko, nowi ludzie. Ale też test dla starych przyjaźni, nowa odpowiedzialność za swoje życie, poczucie anonimowości wśród setek studentów na wykładzie, czasem nawet zmagania z samotnością, zagubieniem, zachwianym poczuciem bezpieczeństwa – teraz to nawet mi ciarki przeszły po plecach. W każdym razie, w tym mniej lub bardziej (jednak częściej bardziej) wesołym czasie, wędrownik staje przed pytaniem: co dalej z moim harcerstwem? Czy jestem w stanie wciąż pełnić służbę w środowisku macierzystym? Czy znajdę czas i motywację do dalszego rozwoju, zdobywania stopni, nowych funkcji? A może studia to już harcerska emerytura i czas sobie ‘odpuścić’? Otóż nic bardziej mylnego! O tym chciałabym ci dzisiaj opowiedzieć.

Studenckie życie nie musi oznaczać rezygnacji z przygody w ZHP czy wyłącznie harcerstwa „dojazdowego”. W większości miast studenckich w Polsce działają kręgi akademickie – jednostki zrzeszające harcerzy studiujących

Akademikami mogą być harcerze, którzy wciąż działają w środowiskach macierzystych, ale chcą także kontynuować harcerską przygodę w grupie rówieśniczej w miejscu gdzie studiują. Akademicy to również osoby, które utraciły kontakt z drużyną, nigdy wcześniej harcerzami nie były, a dopiero przymierzają się do szarego czy zielonego munduru, ale też takie, które nie wyprowadziły się z domu na studia, ale właśnie wśród akademików chcą realizować swój rozwój, pełnić służbę, przeżywać braterstwo. Akademicy nie są kolejną metodyką. Częściowo są wędrownikami – ci, którzy nie ukończyli jeszcze 21 lat, dlatego w swojej pracy opieramy się głównie o formy i instrumenty wędrownicze. Mamy jednak określone własne obszary działania: ja-harcerz, ja-student specjalista, ja-hobbysta i ja-obywatel, których źródeł należałoby szukać zarówno w potencjale tej właśnie grupy, jak i potrzebach, celach, dążeniach. Jesteśmy wędrownikami, czasem instruktorami ze sporym doświadczeniem w ZHP. Jesteśmy studentami, specjalizującymi się w określonych dziedzinach, ukierunkowującymi swoje drogi zawodowe. Jesteśmy hobbystami, rozwijamy pasje
i odkrywamy nowe możliwości. Jesteśmy dorosłymi, świadomymi obywatelami, z wolą kreowania rzeczywistości i wiarą, że mamy wpływ na nasze dziś i jutro. To nas napędza i inspiruje, nadaje ton naszym zbiórkom, i podejmowanym inicjatywom. Jako harcerz akademik możesz kontynuować harcerską drogę rozwoju, zdobywać stopnie harcerskie i instruktorskie. Możesz też zacząć od początku – złożyć Przyrzeczenie Harcerskie, zrealizować próbę wędrowniczą. Praca w zespole, realizacja projektów, wymiana doświadczeń, dyskusje instruktorskie, stawianie wyzwań, służba lokalnej społeczności – tego nie powinno zabraknąć podczas akademickiej przygody. W akademickim kalendarzu niezwykle ważne są spotkania z innymi harcerzami – akademikami. Stałe imprezy to Zlot Wędrowników i Akademików „Diablak”, Warsztaty Akademickie, „Skipper”, „Setka z Hakiem”, nietrudno też spotkać akademików na Wędrowniczej Watrze.

Dla wielu osób krąg akademicki to szansa na kontynuowanie harcerskiej przygody, to nowa inspiracja i motywacja do pracy nad sobą

Zdarza się, że jest to początek instruktorskiej drogi dla tych, którzy do tej pory nawet o niej nie myśleli. To grupa rówieśnicza osób, które myślą podobnie jak ty, wyznają te same wartości i mają zbliżone doświadczenia. Harcerstwo akademickie to raczej krótka przygoda – kilka lat i już jesteś absolwentem – ale jest to przygoda, która może pomóc ci ukierunkować się na dalszą wędrówkę nie tylko harcerskim szlakiem. Z akademikami nie zagubisz się w nowej rzeczywistości studenckiego życia, zyskasz przyjaciół w całej Polsce i naprawdę rozwiniesz skrzydła!

Kinga Szołczyńska - szefowa Zespołu Harcerstwa Akademickiego