Harcerska służba Lednicka

Wydarzenia / Piotr Górniak / 06.06.2014

Lednickie Spotkanie Młodych świętuje osiemnastkę. A harcerze po raz kolejny wyruszają, by „nieść chętną pomoc bliźnim”.

Kiedy: 6-8 czerwca

Gdzie: Pola Lednickie

Zgłoszenia: do 30 maja

Koszt: 12 zł

Strona: lednica.zhp.pl/

Facebook: www.facebook.com/pages/HS-LEDNICA-ZHP/349535963840

Większość z nas słyszała pewnie o Lednicy2000. Prawda? Czy nie? Więc w telegraficznym skrócie: Lednica to coroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży katolickiej odbywające się, od 1996-tego, na Polach Lednickich – łąkach położonych nad jeziorem Lednickim. (województwo wielkopolskie, na zachód od Gniezna)

Ok, a co my tam robimy? Ano, jak zwykle ratujemy świat, bo przecież ktoś musi. Wędrownicy i instruktorzy już od kilku lat wystawiają służbę, która udziela wsparcia organizatorom oraz zapewnia uczestnikom możliwość spokojnego udziału w nabożeństwach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby członkowie służby sami w nich uczestniczyli, ale najpierw obowiązek, potem przyjemność

Zróżnicowane służby na pewno pozwolą każdemu znaleźć coś dla siebie. Zarówno medycy, jak i służba liturgiczna mogą wykazać się swoimi umiejętnościami, a przy okazji zrobić coś dla innych.

Do wyboru mamy 5 służb:

Porządkowa

Trzon sił HSL (rany, jak to oficjalnie brzmi), robiący wszystko i jeszcze trochę. To oni pilnują, żeby uczestnicy zachowywali się jak należy, torują drogę dla karetek i tworzą szpaler pochodni podczas zakończenia.

Medyczna

Coś dla tych, którym niestraszny widok krwi i udary słoneczne. Głównym zadaniem medyków jest udzielanie pierwszej pomocy oraz transport poszkodowanych do punktów medycznych. Żeby móc założyć na Lednicy koszulkę z dumnym napisem „Ratownik ZHP”, wymagana jest odznaka o tej samej nazwie, bądź wykształcenie medyczne (ratownik medyczny, lekarz)

Liturgiczno-reprezentacyjna

Lednica to przede wszystkim spotkanie religijne, więc służba liturgiczna jest dość istotnym elementem uroczystości. A poza tym, przecież jesteśmy najlepsi w pięknym prezentowaniu się, prawda?

Ruchu drogowego

Harcerska drogówka. Tutaj trzeba zarówno umieć powiedzieć ”Ju szel not pas”, jeżeli pojazd nie ma zgody na wjazd, jak i uprzejmie poprowadzić go na parking, jeżeli takową posiada.

Wewnętrzna

Super-ultra-mega komandosi. To oni dbają o to, żeby pozostałe służby działały jak należy i wkraczają do akcji w sytuacjach kryzysowych, np. przy braku łączności.

Zgłoszenia kończą się 30 maja, wpisowe wynosi 12 zł od osoby plus, jeżeli ktoś sobie życzy, 23 zł za transport z i do Poznania.

Piotr Górniak - Uczeń 1-wszej klasy Liceum. W harcerstwie od 10 lat. Lubi czytać(Wszystko. Naprawdę wszystko), interesuje sie ratownictwem medycznym oraz historią. A tak w ogóle to lubi żelki.