Harcerski Rajd Radziejewski

Wydarzenia / Nina Kot / 13.06.2014

Harcerski Rajd Radziejewski to coś dla tych, którzy pomiędzy zbiórkami w harcówkach zatęsknili za rzeczywistym obcowaniem z przyrodą, wyjściem w teren oraz chcieliby posłuchać dobrej muzyki.

Termin: 13-15 czerwca 2014

Miejsce: teren kompleksu leśnego „Las Radziejewski” (okolice Żyrardowa)

Termin zgłoszeń: 1 czerwca 2014, formularz zgłoszeniowy

Koszty:

• patrole, które zgłoszą się do 25.05.2014 – wpisowe wynosi 25 zł od osoby,
  • patrole, które zgłoszą się do 01.06.2014 – wpisowe wynosi 30 zł od osoby

Kontakt: [email protected], tel. 605 527 207

Więcej informacji: www.radziejewski.77mdh.pl (zobacz też regulamin)

Fanpage: www.facebook.com/rajd.radziejewski

Nie wiesz, czym jest Rajd Radziejewski? Twój błąd! To harcerskie wydarzenie z długą historią. Jeśli chcesz się przekonać, to weź udział w kolejnej, VI edycji, która odbywa się między 13 a 15 czerwca tego roku w kompleksie “Las Radziejewski” koło Żyrardowa. W poprzednich latach 77 Mazowiecka Drużyna Harcerska – organizatorzy rajdu – przygotowali dla uczestników przeprawy linowe, jazdę na quadach, a wieczorami ogniska, a nawet koncerty słynnych wykonawców muzyki turystycznej i poezji śpiewanej: Ciszy Jak Ta i Na Bani.

harcerski rajd radziejewski 02

Początki Rajdu sięgają ubiegłego wieku, jednak po pierwszej edycji w 1986 roku długo trzeba było czekać na kolejną. Idea została odkurzona 4 lata temu, jednak plany reaktywacji rajdu przerwała niespodziewana śmierć druha Roberta Komonia, wieloletniego drużynowego  77 MDH. Drużyna jednak nie pokpiła sprawy i w 2011 roku zorganizowała Rajd Radziejewski w nowej odsłonie, której patronem zostaje phm Robert „Wódz” Komoń. Podczas tegorocznej, wyjątkowej edycji, 77 MDH będzie obchodziła swoje 85 urodziny oraz 30-lecie wznowienia działalności.

Tyle z historii, teraz garść informacji praktycznych. Rajd przygotowany jest przede wszystkim dla harcerzy starszych i wędrowników, choć organizatorzy zachęcają też do udziału harcerzy. Co Cię spotka, jeśli zdecydujesz się uczestniczyć w Rajdzie? Przede wszystkim – brak monotoni. „Zadania rajdowe układane są tak, aby nikt z uczestników się nie nudził. Nocleg w namiotach, terenoznawstwo, samarytanka, podchody, zabawy z wykorzystaniem nowych technologii (np. GPS)” – pisze pwd. Mariusz Gmurek, organizator. Inne zadania to przeprawy linowe, paintball, nadawanie alfabetem Morse’a, pływanie łódką. Słowem – każdy znajdzie coś dla siebie. Czy to jedyne zalety tego wydarzenia harcerskiego? Ależ skąd! Rajd odbywa się w malowniczej okolicy, z dala od zgiełku miasta, gdzie harcerze pokonują kilkunastokilometrowe trasy piesze przez wsie i lasy.

W sobotni wieczór uczestników czeka  klimatyczny koncert w Harcerskiej Operze Leśnej. „Uroczy, leśny, naturalny amfiteatr, zasłuchane grono harcerzy, a wszystko spowite ciemnością i ciszą gęstego lasu. Za naszymi plecami delikatny szum przepływającej tuż za sceną rzeki i płynące nią miniaturowe łódeczki ze świeczkami…” tako swoich wrażeniach pisze Michał Łangowski z zespołu Cisza Jak Ta.

Jak przygotować się do udziału w Rajdzie? To jest banalnie proste. Musisz jedynie zgłosić się do 1 czerwca. W cenie wpisowego (od 19 do 30 zł, w zależności od terminu zgłoszenia), masz zapewniony m.in ciepły posiłek w sobotę, miejsce pod namiot i dyplom uczestnictwa. Zanim przybędziesz na rajd, należy wykonać zadanie przedrajdowe, które jest punktowane – razem z zadaniami na trasach oraz wizerunkiem patrolu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TU.

Na Rajd Radziejewski dali się skusić harcerze z Żyradowa, Łodzi, Sokołowa Podlaskiego. „Nie do opisania, po prostu każdy, kto chce pojechać na dobry rajd, powinien wybrać się właśnie na HRR organizowany przez 77MDH”pisze pwd Sylwia Golińska, zeszłoroczny uczestnik. Czy to prawda? Pojedź i sam się przekonaj! Tylko pamiętaj:

„Minister Zdrowia Ostrzega! Rajd Radziejewski może powodować ataki euforii i być przyczyną uzależnienia! Przygoda  – albo nuda, wybór należy do Ciebie!”

harcerski rajd radziejewski 01

Nina Kot - fascynuje się filozofią i teatrem. Lubi podróżować i poznawać nowych ludzi. Z wykształcenia zuchowiec.