Harcerski Rajd Świętokrzyski

Wydarzenia / Piotr Górniak / 29.05.2014

Żeromski być może nie był zapalonym turystą, ale gdyby mógł zobaczyć, co po raz 56 wyczyniać będą harcerze na jego rodzinnej ziemi, pewnie z radości napisałby kolejne dzieło na miarę „Przedwiośnia”.

świętokrz

Podstawowe informacje:

Termin: 29.05-1.06
Miejsce: Świętokrzyskie, a jakże!
Strona rajdu: www.rajdswietokrzyski.zhp.pl i Facebook
Zgłoszenia: do 23 maja mailowo ([email protected]) lub pocztą
Koszt: 25-60 zł (w zależności od trasy)

56, a jakby 1

Pewnego słonecznego dnia roku 1958 dwudziestu harcerzy z Hufca Starachowice postanowiło przejść się do lasu. I tak się przeszli, że od ponad półwiecza ich szlakiem (oraz paroma innymi) podążało już kilkadziesiąt tysięcy ludzi młodych ciałem i duchem.

Pomimo że impreza jest organizowany już od hohoho, każda kolejna edycją tchnie świeżością. Nie jest to jedynie zaliczenie kolejnej marszruty i wszystkich punktów kontrolnych, ale za każdym razem nowa, niezapomniana przygoda na świętokrzyskich szlakach.

Na każdej z siedmiu tras (zuchowej, seniorów, dwóch biwakowych i trzech zagospodarowanych) każdy z pewnością odnajdzie coś, co sprawi, że nie będzie mógł się doczekać powrotu i szansy pokonania jej ponownie za rok.

oooo
Nocleg w szopie. I życie staje się piękniejsze.

Sprzęty, punkty i reszta, czyli informacje bardziej praktyczne

Co by tu spakować jadąc na HRŚ? Na pewno przydałyby się namioty, mundury, apteczka, busola i mapa Gór Świętokrzyskich. Jeżeli chcecie mieć zawsze ciepłe „papu”, musicie pomyśleć nad kuchenką turystyczną. Jednak z racji, że komenda rajdu też wie, co to znaczy głodny harcerz, na mecie każdy ma zapewniony obiad.

Dobra wiadomość także dla zdobywających odznaki PTTK (OTP i GOT) – zostanie wam zapewniona weryfikacja punktów. A jeżeli ktoś jeszcze nie zaczął ich sobie nabijać – może najwyższy czas to zmienić?

Każdy patrol, coby się zbytnio nie nudził oczekując na 29 maja, ma do wykonania 2 zadania przedrajdowe. Pierwsze: zlokalizować najbliższego leśniczego, zaangażować się w akcję sadzenia drzew i nakręcić z niej film (ponadto pan leśniczy musi potwierdzić wasz udział). Drugie: wybrać cytat z Żeromskiego i sfotografować się z nim (tak, z cytatem!) w charakterystycznym miejscu swojej miejscowości. Na przykład pod Wawelem.

szlachtahśr
Jako że HRŚ to impreza na wysokim poziomie, nie może zabraknąć na niej wysoko urodzonych.

Piotr Górniak - uczeń pierwszej klasy liceum. W harcerstwie od 10 lat. Lubi czytać (wszystko, naprawdę wszystko), interesuje się ratownictwem medycznym oraz historią. A tak w ogóle to lubi żelki.