Harcerskie fair play na 500 osób
Wędrownicy potrafią zrobić wiele – zdobywają górskie szczyty, mogą uratować ofiarę wypadku a nawet znajdą sposób na dostanie się do Anglii. Potrafią też organizować duże imprezy – grupa wędrowników z Hufca Warszawa Żoliborz organizuje co roku zawody piłkarskie dla kilkuset osób.
![]() |
W poprzednim numerze mieliście okazję przeczytać krótką zapowiedź wielkiego harcerskiego piłkarskiego święta, jakim jest Memoriał Piłkarski im. Generała Maczka. Większości lakoniczne informacje pewnie nie zadowoliły, więc oferujemy zapoznanie się z tym, dlaczego projekt powstał.
Harcerstwo powinno umożliwiać wszechstronny rozwój, dlatego warto robić z harcerzami coś więcej niż pląsanie i nauka alfabetu Morse’a – uważają wędrownicy organizujący co roku Warszawski Memoriał Piłkarski im. generała Maczka. Ich impreza ma umożliwiać uczestnikom nie tylko rozwój fizyczny, ale i społeczny. Grający uczą się zasad fair play i zdrowej rywalizacji zamiast dążenia do zwycięstwa za wszelką cenę. A widzowie na trybunach – kulturalnego dopingu i kibicowania bez agresji.
Wszystko zaczęło się jesienią 2003 r., kiedy Wojtek Puchacz, od niedawna uczeń XCIV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Maczka w Warszawie wszedł do ogromnej, nowo zbudowanej szkolnej hali sportowej. Wojtek interesował się sportem i od dawna marzył o zorganizowaniu jakiś zawodów sportowych dla harcerzy, a duża hala sportowa wydała mu się wręcz idealna do zorganizowania turnieju piłkarskiego. Jak się okazało, także dyrektor szkoły zastanawiała się wtedy jak wykorzystać halę sportową w dni wolne od nauki i przy okazji upamiętnić patrona szkoły, generała Stanisława Maczka. Razem ustalili że najlepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie imprezy sportowej dla harcerzy, nazwanej imieniem generała. W ten sposób powstał Warszawski Memoriał Generała Stanisława Maczka Drużyn harcerskich w Piłce Nożnej, zwany potocznie Memoriałem Maczka.
W pierwszym Memoriale uczestniczyło kilkanaście zespołów wystawionych przez hufce ZHP Wola, Żoliborz i Centrum. Impreza, choć niewielka, wszystkim bardzo się spodobała. W ten sposób na boisku zaczęli się spotykać przedstawiciele ZHP i ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego i SHK „Zawisza”. I to właśnie ten „ekumeniczny” charakter stał się główną atrakcją Memoriału. Jest to jedna z nielicznych imprez w których mogą wziąć udział osoby ze wszystkich organizacji harcerskich. Zamiast się ze sobą spierać i szukać różnic pomiędzy organizacjami, na Memoriale mogą zrobić coś wspólnie, lepiej się poznać i przełamać dotychczasowe uprzedzenia.
Jednak Memoriał Maczka to nie tylko promowanie braterstwa pomiędzy wszystkimi harcerzami, ale przede wszystkim dobra zabawa. Organizatorzy dbają o dodatkowe atrakcje dla uczestników i z roku na rok mają coraz więcej pomysłów. W przerwach pomiędzy meczami występują świetne cheerleaderki prezentujące układy taneczne. Oprócz tego podczas Memoriału odbywają się liczne konkursy – między innymi na najmłodszego uczestnika memoriału (najmłodszego z 10-ciolatków), drużynę grającą najbardziej fair, quiz wiedzy na temat generała Maczka itp. Dzięki temu mają co robić wszyscy uczestnicy – patrole grające na boisku, patrole czekające na swoją kolej i kibice którzy tylko obserwują mecze. To dzięki temu Memoriał Maczka z roku na rok się rozwija. Na pierwszy przyszło kilkadziesiąt osób, w czwartym – w zeszłym roku – grało już około 400, a w tym roku organizatorzy spodziewają się nawet 500 zawodników.
Oczywiście zorganizowanie tak dużej imprezy nie jest proste. Wojtkowi Puchaczowi, który pozostaje głównym organizatorem Memoriału, pomaga grupa wędrowników i instruktorów z macierzystego szczepu Wojtka i z innych środowisk Hufca Żoliborz. Razem udaje im się wypromować imprezę, zorganizować mecze (sędziowane przez zawodowego sędziego piłkarskiego), zadbać o dodatkowe atrakcje, znaleźć patronów medialnych i sponsorów. A tych ostatnich jest dosyć dużo – wiele poważnych firm w zamian za umieszczenie swojego logo na plakatach reklamowych i w hali sportowej daje swoje wyroby albo gadżety reklamowe jako nagrody dla uczestników. Dzięki temu udział w Memoriale jest bezpłatny, a mimo to każdy patrol biorący w nim udział ma szanse na przynajmniej symboliczne nagrody. (A zwycięzcy zamiast symbolicznych nagród otrzymują całkiem realne puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe.) To pokazuje jak dużo potrafią zdziałać wędrownicy – wystarczy ze mają dobry pomysł i chęć by go zrealizować.
W Memoriale Maczka mogą wziąć udział patrole harcerzy, harcerek lub koedukacyjne ze wszystkich organizacji harcerskich, podzielone na dwie kategorie: 10-15 oraz 16-wzwyż. Zgłoszenia przyjmowane są od 1. października do 11. listopada. Organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku, w Memoriale wezmą udział patrole także spoza Warszawy, tak by stał się on imprezą ogólnopolską.
W tym roku Memoriał odbywa się w dniach 17. i 18. listopada. Jest to impreza dwudniowa, więc patrole spoza Warszawy będą mogły na miejscu przenocować (we własnych śpiworach i na karimatach).
Więcej informacji na temat memoriału i zgłoszenia na niego można uzyskać na stronie internetowej zawodów: www.memorialmaczek.prv.pl lub pod adresem email: [email protected]
Zapraszamy wszystkich wielbicieli piłki nożnej w wydaniu fair play, żądnych wrażeń i nowych doświadczeń!
phm. Michał Piotrowski – instruktor Hufca Warszawa Żoliborz, były drużynowy 120. WDH „Śmiałkowie Przestrzeni". Obecnie w harcerstwie zajmuje się promocją i PR-em oraz działalnością radiową (Radio Zlotowe na zlocie Kielce 2007, transmisja obrad 35. Zjazdu Nadzwyczajnego). Absolwent pedagogiki na UW, pracuje jako dziennikarz radiowy.