Harcerskie Stand Up

Archiwum / 23.10.2006

Harcerze z tarnobrzeskiego Hufca ZHP razem z 10,959,786 osobami z całego świata w ramach akcji " Stand Up" bili rekord Guinnesa. Akcja odbyła się w dniach 15 – 16 października 2006. Na całym świecie została podjęta wtedy próba ustanowienia Rekordu Guinnesa. Była to forma protestu przeciw biedzie.

Akcja "Stand Up", która odbyła się tuż przed Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem, ma na celu promocję międzynarodowych działań w ramach Kampanii Milenijnej ONZ. Państwa z całego Świata, w tym Polska, zobowiązały się do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, zapewnienia powszechnej edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego, a także budowania globalnego partnerstwa na rzecz rozwoju.

Harcerze ze szczepu „Gniazdo”, z 11 Tarnobrzeskiej Drużyny Harcerskiej „Wrzosowisko: i 23 Tarnobrzeskiej Drużyny Harcerskiej „Echo” wzięli udział w biwaku w Kaczakach, właśnie o haśle „Stand Up”. W ramach przedsięwzięcia odbyły się dyskusje poruszające tematy głodu, równouprawnienia, poprawy stanu zdrowia. Ale nie zabrakło także typowo harcerskich zajęć, jak podchody, bieg patrolowy, gra nocna, budowa latawców czy wieczorne „świeczkowisko”. Odbył się też pokaz filmów harcerskich.

Bicie rekordu Guinessa polegało na zebraniu jak największej liczby osób, które wezmą udział w proteście. Swoje poparcie okazywały wstając na dany sygnał osoby prowadzącej spotkanie. Lokalne meetingi odbywały się na całym świecie. Po podliczeniu uczestników wszystkich spotkań udało się ustalić liczbę 10,959,786 osób, i ten wynik zostanie wpisany do księgi rekordów Guinessa.

Informacja nadesłana przez Krzysztofa Makowskiego i Joannę Bereś z Hufca Tarnobrzeg.

phm. Przemysław Cynkier – podkarpacki korespondent serwisu regiony.zhp.pl