Harcerstwo siedzi na fejsie

Archiwum / Marta Szewczuk / 08.05.2013

Harcerstwo można dziś nie tylko lubić, ale też udostępniać, szerować, linkować i śledzić. To z Facebooka najszybciej się dowiemy o każdej ciekawej inicjatywie. Co zlajkować, żeby być na bieżąco?

Na serio

Jeśli coś istnieje, to najprawdopodobniej ma fanpage. Tak samo zaczyna być z jednostkami ZHP. Jeśli chcą docierać do ludzi – muszą to robić przez Facebooka. I część z nich to robi, dzięki czemu bez wchodzenia na ich strony internetowe (które – powiedzmy sobie szczerze – są często martwe) dowiadujemy się o wszelkich imprezach harcerskich, warsztatach, kursach, szkoleniach, konkursach i innych akcjach. Celem prowadzenia tego rodzaju fanpage’a jest głównie informowanie – budowane społeczności schodzi na dalszy plan.

Zatem co śledzić, żeby wiedzieć?

ZHP

Liczba fanów: 20 939*
Częstotliwość dodawania postów: 1 dziennie, czasem kilkudniowe przerwy

Oficjalny fanpage Związku Harcerstwa Polskiego. Czyli zdecydowanie na serio – znajdziecie tu wyłącznie treści związane z harcerstwem. Jeśli kochacie inspirujące zdjęcia i harcerskie obrazki z Demotywatorów – tu się raczej na nie nie natkniecie. Dowiecie się za to o najważniejszych akcjach Głównej Kwatery ZHP, ale nie tylko. Warto.

Wędrownicy

Liczba fanów: 1 703
Częstotliwość dodawania postów: różnie; czasem 1 dziennie, ale często kilkudniowe przerwy

Oficjalny fanpage Wydziału Wędrowniczego GK. Znajdziecie tu informacje o najważniejszych akcjach skierowanych do wędrowników, o imprezach wędrowniczych, propozycjach programowych. Od czasu do czasu pojawiają się posty bardziej na luzie (np. „Jak się bawiliście w Sylwestra? Jakie macie wędrownicze plany na kolejne 365 dni?”), ale na szczęście bardzo rzadko. Obowiązkowy lajk od wszystkich wędrowników.

CZUWAJ – miesięcznik instruktorów ZHP

Liczba fanów: 1 454
Częstotliwość dodawania postów: 1 post na 2-3 dni

Fanpage CZUWAJ tworzy własne, harcerskie demotywatory (zgodne z nową identyfikacją wizualną ZHP!) i za to należą się brawa. Może nie wszystkie są porywające, ale biorąc pod uwagę liczbę udostępnień – harcerze to lubią. CZUWAJ kładzie nacisk na promowanie własnych treści, więc… właściwie rzadko kiedy pojawia się coś innego niż wspomniane wyżej obrazki.

Centralna Szkoła Instruktorska

Liczba fanów: 348
Częstotliwość dodawania postów: nieregularnie; często kilkudniowe przerwy

Fanów ma niewiele, ale warto zlajkować, jeśli od czasu do czasu szukacie informacji o ciekawych warsztatach lub kursach i chcecie znaleźć jakąś ścieżkę rozwoju. CSI promuje akcje organizowane przez różne jednostki i przypomina o terminach zgłoszeń. Raczej nie ma tu treści pozaharcerskich, sama esencja.

Wydział Inspiracji i Poradnictwa Głównej Kwatery ZHP

Liczba fanów: 617
Częstotliwość dodawania postów: 1 post raz na kilka dni, ale chyba się to zmieni

Wydział Inspiracji i Poradnictwa to stosunkowo młody wydział GK, więc i fanpage musi się jeszcze rozkręcić. Na razie promuje akcje zewnętrzne (sporo propozycji programowych, warsztaty, konferencje), ale mamy nadzieję, że z czasem zacznie nas zasypywać inspiracjami. Będziemy obserwować!

ZHR

Liczba fanów: 7 417
Częstotliwość dodawania postów: 1-4 posty dziennie

Oficjalny fanpage Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej (facebook.com/harcerstwo – nieźle!). Teoretycznie nie nasze podwórko, ale warto obserwować, jeśli chcecie wiedzieć, co się dzieje w ZHR (a większość z Was pewnie nie ma o tym pojęcia). Wśród postów są zapowiedzi ZHR-owskich imprez, ale też prywatne zdjęcia poszczególnych drużyn, które chcą się pochwalić swoimi zbiórkami, biwakami i innymi akcjami. Swojsko.

Rozrywkowo

Dobra, harcerstwo to nie tylko kursy, warsztaty, szkolenia i konferencje. Oprócz działań metodycznych mamy też w naszej organizacji trochę zabawy. Mamy, prawda? I po to powstają fanpage’e, które nie tylko informują o ciekawych akcjach, ale też dają pole do budowania harcerskiej społeczności. Rzućcie okiem, bo jest co śledzić.

ZHP Fun

Liczba fanów: 5 870
Częstotliwość dodawania postów: ok. 2-4 posty dziennie

„Chcemy, aby była to strefa rozrywki dla harcerek i harcerzy, miejsce do luźnych rozmów, dyskusji, dzielenia się opowieściami o harcerskich przygodach i przemyśleniami z daleka od poważnych harcerskich spraw” – takie jest założenie strony. Fanpage ma błogosławieństwo GK ZHP, więc nie ma tam głupot. Zajawki ciekawych akcji bardziej i mniej harcerskich, ale zdecydowanie dla harcerzy. Fun jest.

Harcerze

Liczba fanów: 13 565
Częstotliwość dodawania postów: maks. 2 posty dziennie, często rzadziej

[harcerze]n to młody zespół muzyczny składający się z harcerzy i harcerek występujących w mundurach. Mają grubo ponad 13 tysięcy fanów, czyli praaawie dwa razy więcej niż całe ZHR! Jeśli ktoś lubi zespoły Dom o Zielonych Progach i Cisza Jak Ta, to polubi też [harcerzy]n. Chłopaki i dziewczyny promują na swoim fanpage’u swoje występy (kto by pomyślał) i nakręcają atmosferę wrzucając zdjęcia, nagrania i własne grafiki (bardzo zgrabne zresztą). Koniecznie dołączcie, jeśli lubicie harcerskie śpiewanie. Lub jeśli kręcą was muzycy w mundurach.

Po Prostu

Liczba fanów: 1028
Częstotliwość dodawania postów: 1-2 posty dziennie

Po Prostu to internetowa harcerska telewizja tworzona przez harcerzy z Chorągwi Krakowskiej. To właśnie oni są autorami filmiku promującego ZHP pt. „Każdy dzień jest niezwykły!”, który spodobał się chyba wszystkim. Nowe filmy powstają raz w miesiącu, dlatego reszta postów to zdjęcia ekipy Po Prostu z przygotowań do nagrań, ale też informacje o ciekawych imprezach, warsztatach i spotkaniach w Małopolsce i nie tylko. Harcerska telewizja to akcja, jakich potrzebujemy, więc śledźcie, co oni tam wyprawiają!

„Jaramy się harcerstwem”

Trzecia grupa harcerskich fanpage’y to strony, które powstały dlatego, że ktoś kocha harcerstwo, żyje harcerstwem, chce harcerstwo pokazywać, uważa, że harcerstwo jest super. Nie ma tu wielu cennych informacji, za to kolejne posty chętnie będą śledzić wszyscy ci, którzy uśmiechają się na widok czegokolwiek związanego z harcerstwem. Niezależnie od tego, czy jest to ubrane w mundur czy nie. To właśnie na tych stronach najbardziej widać, że lubimy harcerstwo.

Fajna? Pewnie harcerka

Liczba fanów: 8 722
Częstotliwość dodawania postów: 1 post dziennie, ale często kilkudniowe przerwy

Dla wszystkich tych, którzy lubią oglądać fajne i niefajne harcerki, w mundurach i bez. To znaczy w mundurach i w zwykłych ubraniach. Okej, dużo osób to lubi. Niby żadna idea temu nie przyświeca, ale czasem znajdą się dowody na to, że nie tylko brzydkie dziewczyny idą do harcerstwa. Miło popatrzeć. Grupą docelową niech pozostanie jednak pion harcerzy młodszych.

Fajny, pewnie harcerz

Liczba fanów: 3 880
Częstotliwość dodawania postów: rzadko (1 post na kilka, kilkanaście dni)

Harcerzy już nie oglądamy tak chętnie, jak harcerki. Posty pojawiają się też dużo rzadziej. Nie mamy tylu fajnych harcerzy? Jeśli ktoś chciałby tu dostać dowód na to, że w harcerstwie można znaleźć swojego Davida Beckhama albo Leo DiCaprio, to niestety pudło. Za to pojawia się sporo młodych chłopców w wieku piętnaście minus. Wędrownicy raczej nie mają tu czego szukać – chyba że prowadzą badania socjologiczne.

HARCERSTWO MNIE KRĘCI

Liczba fanów: 1 715
Częstotliwość dodawania postów: post co kilka dni

Kogoś kręci harcerstwo i postanowił zrobić fanpage o harcerstwie. Jeden z wielu. Prawie wszystkie posty to udostępniona treść pochodząca z innych harcerskich facebookowych stron. Czyli same powtórki. Jeśli kogoś kręci harcerstwo, to może dołączyć, ale nie bardzo jest po co. No chyba że waszych znajomych kręci to, że was kręci harcerstwo.

To je harcerz, tego nie ogarniesz

Liczba fanów: 2 654
Częstotliwość dodawania postów: 2-3 posty dziennie, ale czasem kilkudniowe przerwy

„Czekamy na wasze zdjęcia ze zbiórek, rajdów, zjazdów itp.” – właśnie po to jest ten fanpage. Został stworzony dla ludzi działających na poziomie drużyn. dla wszystkich, dla których harcerstwo jest codziennością, a dla niektórych nawet sensem życia. Znajdziecie tu zdjęcia przypadkowych harcerzy z przypadkowych drużyn podczas przypadkowych akcji. Możecie też wysłać swoje i na pewno dostaniecie dużo lajków. Strona się kręci, bo ludzi to kręci.

Po co być normalnym? Skoro można być harcerzem

Tak nazywa się kolejny fanpage (ponad 1 700 fanów), ale to także świetne podsumowanie tendencji widocznej w harcerskiej sferze w Facebooka. Nastolatki „jarające się harcerstwem” mnożą kolejne strony: „Harcerstwo? Jestem na tak” (ponad 1 500 fanów), „Być harcerzem to nie wada” (ponad 1 200 fanów), „Jeśli pokocham Cię jak ZHP, będziesz najszczęśliwszą osobą na świecie” (prawie 1 900 fanów), „Być harcerzem fajna rzecz” (prawie 1 000 fanów) – tak można bez końca. Najprawdopodobniej zanim skończę pisać ten tekst powstanie już z 7 nowych stron. Po co? Po nic. Wszystkie te strony – z naszego punktu widzenia: dojrzałych wędrowników i światłych instruktorów – są bez sensu. Najlepiej byłoby je wszystkie skasować i zostawić tylko kilka tych najmądrzejszych, prowadzonych przez instruktorów GK albo przedstawicieli poszczególnych chorągwi. Prawda?

Nieprawda. Dzieciaki w drużynach naprawdę „jarają się harcerstwem” i to najlepsza rzecz, jaka może być. Niech tak zostanie!

No to widzimy się na fejsie.

*wszystkie dane ilościowe pochodzą z maja 2013 roku

Marta Szewczuk - zrobiła licencjat z edukacji medialnej, kończy magisterkę z filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, pisze, biega, pisze i biega. Tak. Pisze i biega.