III Czarny Szlak
Rajd „będący wyzwaniem i wyczynem, stawiający na rozwój w każdej płaszczyźnie, będący wreszcie złazem wędrowniczej i instruktorskiej Braci czującej klimat i Harcerską Ideę”. Zgadzasz się?
pwd. Kuba Król
W roku, w którym świętować będziemy setną rocznicę stworzenia skautingu i odnowimy przyrzeczenie harcerskie, 8 Kielecka Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego zaprasza już po raz trzeci wszystkie środowiska wędrownicze na III Zimowy Rajd Wędrowników CZARNY SZLAK, odbywający się w Górach Świętokrzyskich.
26 czerwca 2006 roku 8 Kielecka Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego oficjalnie zainaugurowała prace nad III Zimowym Rajdem Wędrowników CZARNY SZLAK. Tegoroczny rajd odbędzie się tradycyjnie w pierwszy weekend przed Dniem Myśli Braterskiej, czyli w terminie 16-18 lutego 2007 roku.
Bo jak wędrownicy, to specjalności
Zadanie przed III Zimowym Rajdem Wędrowników CZARNY SZLAK wiąże się ze specjalnościami ZHP.
Pierwszym etapem zadania jest wybór specjalności opracowywanej podczas zadania. Podczas rejestracji internetowej patrolu, w specjalnym formularzu wybiera się jedną z następujących specjalności:
Artystyczna, Ekologiczna, Jeździecka i kawaleryjska, Służby granicznej, Służby ruchu drogowego, Lotnicza, Łącznościowa i informatyczna, Proobronna, Poczty Harcerskie, Ratownicza, Pożarnicza, Sportowa, Turystyczna, Żeglarska.
Każda specjalność w jednej turze rejestracji może zostać wybrana tylko raz. Co oznacza że po każdym rejestrującym się patrolu do dyspozycji kolejnych rejestrujących się, będzie pozostawała o jedną specjalność mniej, z kolei 15 rejestrujący się patrol będzie miał do dyspozycji ponownie całą listę specjalności. Wybór specjalności jest ostateczni i nie zmienny.
Nie tylko flamastry!
Następnie patrol będzie miał za zadanie przygotować reklamę danej specjalności w formie prezentacji multimedialnej. Wskazane jest, aby w toku przygotowywania reklamy patrol nawiązał kontakt z instytucją publiczną lub prywatną związaną z działalnością danej specjalności, czyli na przykład dla specjalności pożarniczej Państwowa Straż Pożarna i dowiedział się, jak może wyglądać współpraca specjalnościowej drużyny harcerskiej z daną instytucją. Dodatkowo zaleca się nawiązanie kontaktu z drużyną harcerską pracującą dana specjalnością i dowiedzenie się, jak wygląda jej współpraca. W prezentacji mogą być ponadto ujęte dowolne materiały wybrane przez patrol.
Prezentacja zadań przedrajdowych przez patrole odbędzie się wieczorem pierwszego dnia rajdu.
Impreza w imprezie
Impreza „Znajdź swoją drogę” odbywa się pierwszego dnia Rajdu. Czas jej trwania określa harmonogram Rajdu. Impreza polega na przemieszczeniu się z miejsca startu do szkoły w Tumlinie dowolnie przez siebie opracowaną trasą, przy czym nie może się ona pokrywać z trasą przewidzianą na drugi dzień Rajdu. Podczas przejścia patrol powinien zwiedzać ciekawe obiekty turystyczne. Następnie po dotarciu na miejsce noclegu patrole w kolejności docierania otrzymają dostęp na czas 15 minut do komputera w celu przejrzenia swoich zdjęć, po czym na wieczornym kominku będą musiały przedstawić sprawozdanie ze swojej wycieczki.
Na III Zimowy Rajd Wędrowników CZARNY SZLAK zgłosiło się do tej pory ponad 100 uczestników w 15 patrolach. Zgłoszone patrole będą reprezentować 7 chorągwi i 13 hufców.
Komenda Rajdu:
• phm. Krzysztof Synowiec, HO – komendant rajdu;
• pwd. Paweł Majka, HO – z-ca komendanta ds. organizacyjnych;
• pwd. Emil Misztal, HO – z-ca komendanta ds. programowych;
• pwd. Piotr Wychowaniec, HO – kwatermistrz;
• pwd. Wojciech Wychowaniec, HO – członek komendy ds. promocji i sponsoringu;
• pwd. Maciej Surgiel, HO – szef biura rajdu;
Rajd współfinansowany ze środków Funduszu Małych Grantów im. Michała Grażyńskiego
Opinia niezależnego rzeczoznawcy
Jeżeli zapytasz się mnie, który rajd będzie wyzwaniem i wyczynem, będzie stawiał na rozwój w każdej płaszczyźnie, będzie wreszcie złazem wędrowniczej i instruktorskiej Braci czującej klimat i Harcerską Ideę, odpowiem od razu. Są dwa takie rajdy w Polsce. Latem – I Trasa "Rajdu Świętokrzyskiego", a zimą wyłącznie "Czarny Szlak". Do zobaczenia na zaśnieżonych czarnych (i nie tylko) szlakach Gór Świętokrzyskich! – uważa hm. Marek Jedynak (Członek Chorągwianego Zespołu Kadry Kształcącej, Przewodniczący Harcerskiej Sekcji Spadochronowej)
Tekst i zdjęcia na podstawie:
http://www.zrwczarnyszlak.prv.pl/