InterCamp – Such an Honour
„IC – InterCamp – InterCamp is OK!” – taki okrzyk rozbrzmiewał w Nysie od 22 do 25 maja. Ponad 2,5 tysiąca skautów spotkało się na zlocie, który był jednocześnie pierwszym testem dla ZHP przed Jamboree 2023.
Przez cztery dni w Forcie II, będącym częścią pochodzących z XIX wieku umocnień Twierdzy Nysa, bawiło się ponad 2500 skautów z 19 krajów. Polacy, Czesi, Niemcy, Francuzi… Spotkać można było nawet przedstawicieli Kenii czy Japonii. Wszystkich zgromadził InterCamp – międzynarodowy zlot skautowy, w tym roku odbywający się w Polsce pod hasłem przewodnim „Such an honour” (ang. prawdziwy zaszczyt).
Podczas czterech intensywnych dni uczestnicy brali udział w dwóch zasadniczych formach programu. Pierwszą z nich były zajęcia na miejscu zlotu, czyli tak zwany on-site. Na punktach, których było w sumie 84, skauci mieli szansę między innymi spróbować swoich sił w kowalstwie, postrzelać z łuku pod okiem profesjonalistów i zbudować własne, niepowtarzalne konstrukcje przy użyciu jedynie kawałków drewna i gumek recepturek.
Drugą formą, w której wzięli udział uczestnicy, był hike – wędrówką połączona z grą miejską. W jej trakcie biorący udział w zlocie poznawali historię Nysy w czterech najważniejszych okresach: średniowieczu, okresie Księstwa Nyskiego, czasach napoleońskich i współczesności. Przejścia korytarzami Bastionu św. Jadwigi zamienionego na trasę turystyczną, a poszukiwanie starej Nysy z przedwojennych pocztówek ukazało wszystkim bogactwo historii miasta i całej Polski.
Jednak zlot to nie tylko program. Czas wolny można było spędzić w sklepach skautowych, na wieczornych koncertach albo po prostu rozmawiając z pozostałymi uczestnikami zlotu. Nieodłącznym elementem była też wymiana chust, wśród których prym wiodły te biało-czerwone z napisem „Poland”. Ostatniego dnia trudno było o patrol, w którym przynajmniej jedna osoba nie miałaby na sobie naszych barw.
Podczas InterCampu nie tylko komitet organizacyjny ciężko pracował. Niedaleko podobozów uczestników znajdował się namiot, w którym wszędzie można było zobaczyć hasło „Be the spark!”. Był to namiot promujący polską kandydaturę do organizacji Jamboree w 2023 roku. Odwiedzający go skauci poznawali polski skauting i brali udział w konkursach. InterCamp jest pierwszą z imprez, które ZHP traktuje jako wydarzenie przygotowujące do organizacji Jamboree 2023. Sprawdzamy swoje umiejętności programowe i logistyczne, jedncześnie pokazując światowi skautowemu, że umiemy robić międzynarodowe zloty i można nam zaufać. Przed Światową Konferencją Skautową, która w 2017 roku podejmie decyzję o miejscu największego zlotu na świecie, czeka nas jeszcze Central European Jamboree, które odbędzie się w sierpniu przyszłego roku we Wrocławiu.
InterCamp spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem polskich mediów. Na zlocie działało biuro prasowe, a informacje o wydarzeniu pojawiały się między innymi w TVP Info, Gazecie Wyborczej czy na stronie Onetu.
Na zlocie wydarzyła się jeszcze jedna, smutna i niespodziewana rzecz. W nocy z 22 na 23 maja zmarł Willy Poradny, 68-letni członek Międzynarodowej Służby Pomocniczej. Jego pamięć uczczono minutą ciszy podczas ceremonii otwarcia, a flaga InterCampu przez cały zlot pozostawała opuszczona do połowy masztu.
Więcej informacji o InterCampie:
- międzynarodowa strona internetowa imprezy:www.intercamp.info
- fanpage na Facebooku: www.facebook.com/intercamp
- blog polskiego kontyngentu na InterCamp 2015: www.intercamp.zhp.pl
Autorzy zdjęć: Konrad Kmieć, Kamil Jasiński
Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH „Niewidzialni” i zastępca szefa HKR „Puls” z hufca Kraków-Nowa Huta. Prywatnie uczeń drugiej klasy liceum. W wolnym czasie czyta, biega, filozofuje i snuje plany napisania książki.