Internationale Musische Werkstatt

Archiwum / 10.03.2012

Ludzie z różnych kultur i społeczności znajdują wspólny język wyrażając się poprzez muzykę, teatr, rękodzieło, malarstwo, rzeźbę oraz inne aktywności, poprzez które mogą wyrazić siebie. Nie są oceniani na podstawie pochodzenia, znane wszystkim hasło: każdy inny, wszyscy równi sprawdza się tu doskonale!

IMWe czyli Międzynarodowy Warsztat Kreatywności – brzmi ciekawie? Temat IMWe nie po raz pierwszy pojawia się na łamach Na Tropie. Impreza odbywa się rok rocznie i nie bez powodu po raz kolejny o niej przypominam. Korzystajcie z tak fantastycznych okazji! Takie warsztaty dają pozytywnego kopa!

IMWe to program szkoleniowy dla skautów i liderów. Ludzie z różnych kultur i społeczności znajdują wspólny język wyrażając się poprzez muzykę, teatr, rękodzieło, malarstwo, rzeźbę oraz inne aktywności, poprzez które mogą wyrazić siebie. Nie są oceniani na podstawie pochodzenia, znane wszystkim hasło „każdy inny, wszyscy równi” sprawdza się tu doskonale. Uczestnicy podczas warsztatów nabywają nowe umiejętności, odkrywają samych siebie i poznają innych.

Dlaczego IMWe jest jedyne w swoim rodzaju? Oto cztery przyczyny:

1. Każdego roku IMWe odbywa się na inny temat. Temat nakreśla ramy programy, tworzona jest całą fabuła z postaciami i kostiumami. Wszystko to powoduje, że warsztaty są nie tylko świetną zabawą dla uczestników, ale także dają możliwość oderwania się od szarej codzienności.

Kilka tematów z lat poprzednich:

„Bazar na Al’ Maschewa”

„Zaginął Sherlock Holmes – Londyn Panikuje!”

„Ciało od wewnątrz”

„Król Ogórek”

„Zaginiona Ekspedycja – Sekrety Zapomnianego Pamiętnika”

W tym roku temat brzmi: „Grand Hotel Chicago”. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową , a można przekonać się że fabuła cofnie nas do Chicago z lat 20-tych.

2. Program skupia się na sztuce kreatywnego myślenia i sztukach pięknych oraz rozbudowanych grach. Nie znaczy to jednak, że uczestnicy muszą być uzdolnieni plastycznie. Sztuka ma być medium porozumienia między ludźmi. Uczestnicy często odkrywają ukryte talenty, ale nie jest to głównym celem warsztatów.

Cel:

Odkrycie grupowej dynamiki wewnątrz, której każdy może odnaleźć swoje ja i kształtować własne relacje z innymi.

Sztuka wolna jest od językowych i politycznych ograniczeń i tym samym staje się medium otwartym na wszystkie nacje, kultury i zależności socjo-polityczne.

3. Nie ma hierarchii warunkowanej językiem. Obowiązującym w czasie warsztatów jest język angielski, który dla niewielu uczestników jest jednocześnie językiem ojczystym. Nawet kilka osób „native speaker’ów” obowiązanych zostało do wolniejszego i wyraźnego mówienia, czyli oni także muszą zrezygnować z dotychczasowych nawyków. Tuczy to umiejętności porozumiewania się grupie.

4. Wydarzenie odbywa się na zamku Rieneck Castle prowadzonym przez Związek Niemieckich Skautów Protestantów VCP. Zamek wznosi się w pięknej, wiejskiej okolicy w regionie Spessant, na wschód od Frankfurtu. Okoliczności stymulują rodzinną atmosferę, uczestnicy czują się jak w domu.

Ile państw uczestniczy w warsztatach?

Zazwyczaj są to uczestnicy z 16 krajów, również z Polski. W ostatnich latach byli to głównie uczestnicy z Niemiec, Austrii, Słowenii, Kosowa, Chorwacji, Czech, Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Irlandii, Holandii, Luxemburga i Włoch.

Termin: 1.04 – 9.04.2012

Miejsce: 150 EUR

Koszt: Rieneck Castle, Niemcy

Temat: “Grand Hotel Chicago”