IST – Jedź na obóz po więcej

Archiwum / 12.12.2009

Dla wędrowników nie ma dziś w ZHP propozycji. Kończysz 18 lat i jedyny obóz, na jaki możesz pojechać, to Twój własny obóz. Dodajmy do tego imprezy ogólnozwiązkowe, na których nie ma dla Ciebie miejsca. Czy jest aż tak źle? Nie, nie, nie! Są przecież fantastyczne skautowe zloty międzynarodowe, na które każdy z nas powinien jeździć. Najbliższe już w te wakacje.

 

 

Masz 18 lat i ominęła Cię skautowa przygoda? Organizatorzy Światowego Jamboree Skautowego, zlotów skautów środkowoeuropejskich, InterCampów i innych nie zgodzą się na Twój udział? W końcu zasada jest prosta: masz 12-18 lat – jedziesz na zlot. Masz więcej – na zlot nie jedziesz. Chyba że…

IST: International Service Team

Choć nazwa sugeruje, że na zlot pojedziesz jako człowiek „od brudnej roboty”, to rozwiązanie może się okazać dużo lepsze niż zwykły, bierny udział w imprezie. Stajesz się członkiem najważniejszego zespołu zlotu. Zespołu, od którego wszystko zależy. Czy zajęcia się odbędą, czy będą atrakcyjne, czy posiłki będą wydane na czas, czy ich nie zabraknie, czy wszyscy uczestnicy dobrze się bawią – to wszystko zależy od IST. Stając się częścią service teamu, automatycznie zostajesz współorganizatorem imprezy, której powodzenie zależy również od Ciebie.

Każda międzynarodowa impreza jest tworzona przez członków IST. Równolegle rekrutowani są zarówno uczestnicy, jak i chętni do pracy w ramach międzynarodowego zespołu obsługi. Podczas rejestracji samemu wybiera się zajęcia, które Ci najbardziej odpowiadają. Rejestracja na przyszłoroczny zlot InterCamp w Niemczech ruszyła 1 listopada.

– Do wyboru są trzy działy – mówi Agnieszka „Perła” Pospiszyl, reprezentantka ZHP w InterCamp Committee. – Wypełniając formularz, ustala się swoje priorytety: czy bardziej chce się udzielać w programie, czy na przykład w security. Można się zgłaszać do prowadzenia zajęć programowych, pracy kwatermistrzowskiej, obsługi podobozów, ochrony i kilku innych służb. Organizatorzy InterCampu nie szufladkują IST. Skauci, którzy mają na siebie własny pomysł, mogą dodatkowo wpisać inne, lepsze ich zdaniem, zadanie. I co ważne – nie ma ograniczeń wiekowych. Dlatego na przykład w kuchni pracuje 80-letni Belg ramię w ramię z 19-latkiem z Irlandii. Liczą się umiejętności i pasja do tego, co się robi – chwali.

Concordia: wiele serc – jeden rytm

Bezpośrednio przed krakowskim zlotem jubileuszowym w sierpniu do Budapesztu zjadą skauci z Europy Środkowej. To będzie wielkie wydarzenie, wszyscy bowiem będziemy hucznie świętować dziesiąty z kolei tego typu zlot. Pierwszy z nich odbył się w 1931 roku w Pradze, kolejny 4 lata później w Polsce (Spała). W zeszłym roku ZHP było organizatorem zlotu Silesia, 9. edycji imprezy. W 2010 roku 3 tysiące skautów, wśród nich ekipa IST, wezmą udział w ConCordii. Program już dziś zapowiada się ciekawie: turnieje, kursy, koncerty, wycieczki i Hi-Ho (Home Hospitality) – słowem wszystko to, z czego międzynarodowe zloty są znane.

Na Concordię mogą pojechać harcerze między 14 a 18 rokiem życia. Ale! „Jeśli w sierpniu 2010 będziesz miał więcej niż 18 lat, a nie jesteś na zlocie drużynowym czy przybocznym, możesz wybrać się na X Zlot Skautów i Skautek Europy Środkowej ConCordia 2010 jako członek międzynarodowej obsługi – IST”, czytamy na stronie głównej polskiej reprezentacji. To właśnie propozycja dla nas, wędrowników. Każdy z członków IST na ConCordię sam określa, za co na zlocie chciałby być odpowiedzialny.

– Zakres profilów pracy dla IST jest naprawdę szeroki – ocenia László Szubert, członek komendy węgierskiego kontyngentu. – Można się wypróbować jako organizator najróżniejszych zajęć programowych, pracownika logistyki, członka zespołu podobozu, tłumacza czy członka służby porządkowej. Szubert zwraca uwagę, że dla IST będą też organizowane specjalne zajęcia, uwzględniające ich wiek i zainteresowania. Udział w zlocie kosztuje 90€, ale najlepsi z teamu obsługi mogą liczyć na zwrot 25€! Każdy z Was otrzyma specjalnościowy trening i pakiet polskiego kontyngentu z naprawdę ciekawymi gadżetami. Organizatorzy przygotowali przeznaczony tylko dla IST zestaw: chustę IST (o którą zwykli uczestnicy naprawdę się biją!), T-shirt IST i inne.

– Zlot Silesia pozwolił mi realizować się w czymś, co lubię, czyli robieniu zdjęć – mówi Grażyna Manda, członkini zespołu prasowego IX Zlotu Skautów Środkowoeuropejskich Silesia 2008, jednego z najpopularniejszych zlotów w naszym regionie. Jako International Service Team, na zlot patrzy się z innej perspektywy.

– Udział w międzynarodowych zlotach jest fantastycznym przeżyciem. – zachwyca się Ewa Pawełczyk, która na Silesię pojechała jako IST. – To zupełnie inna forma niż obozy czy nawet zloty ogólnopolskie. Tu przede wszystkim liczą się różnorodności, które dzięki przebywaniu razem zamieniamy w siłę!

Concordia: zgłoś się już dziś

Rejestracja na X Zlot Skautów i Skautek Środkowoeuropejskich ConCordia 2010 trwa. Ze zgłoszeniem nie warto zwlekać, liczba miejsc jest bowiem ograniczona. ZHP będzie reprezentowane przez 600 uczestników. Sto miejsc czeka na IST. Wśród nich możecie znaleźć się także Wy! Ja po Silesii mam nie tylko świetne wspomnienia, lecz także certyfikat. Jest on świadectwem mojej pracy, zdobytych umiejętności i kompetencji. Słowem: warto!

Przydatne adresy:
http://concordia.skauting.zhp.pl/
http://concordia2010.hu/
http://www.intercamp.info/pl/

 

 

  pwd. Wojtek Puchacz – członek komendy polskiego kontyngentu na ConCordię 2010, członek komendy polskiego kontyngentu na InterCamp 2010, wydawca radia na Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego Kraków 2010. Pełnomocnik Komendanta Chorągwi Stołecznej ds. zagranicznych, szef promocji Szczepu Rzeka, organizator Warszawskiego Memoriału Generała Stanisława Maczka Drużyn Harcerskich w Piłce Nożnej. Student polityki społecznej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.