Jestem w Związku – lipiec 2013

Archiwum / Andrzej Walusiak / 07.07.2013

Przegląd harcerskich newsów starszych i młodszych od dawno niesłyszanego pępka świata. Zachęcam do komentowania, dyskutowania i niezgadzania się z autorem.

Stołeczna będzie super! Tylko kiedy…

„Nowa” moda na harcerskich wysokich szczeblach to zapewnianie pracy sądom harcerskim. Instruktorzy w Chorągwi Stołecznej, nie chcąc pozostać w tyle za Hufcem Myszków, postanowili skierować kilka spraw do naszych organów sądowniczych. I tak instruktorzy popierający starą ekipę ścierają się z tymi nowymi. Oskarżeni oskarżają, a oskarżyciele nagle muszą się bronić. I jak to zazwyczaj w takich sytuacjach bywa, to ci najbardziej doświadczeni umykają organom. Grube ryby, dla których zawiłości prawne przez lata były codziennością, potrafią uniknąć sieci, a sądowniczy rybak wyciąga płotkę. W efekcie stanowisko skarbnika Chorągwi stracił Bartosz Kowalewski. W trakcie debaty „Otoczenie prawne funkcjonowania harcerstwa” pan Jakub Wygnański zwrócił nam uwagę, że nie powinniśmy dla osiągnięcia celów wychowawczych obchodzić istniejących przepisów. Rzecz jasna jest to prawda, jednak mam wątpliwości, czy dałoby się znaleźć faktycznie działającego instruktora, któremu nigdy nie zdarzyło się nagiąć prawa państwowego lub związkowego w celu urzeczywistnienia jakiegoś harcerskiego przedsięwzięcia. Oczywiście nie należy wypisywać lewych delegacji dla ułatwienia pracy komendy hufca, ale ciężko to porównywać z rozkradaniem majątku dla osobistych korzyści. Druh Bartosz Kowalewski pozostał w składzie komendy Chorągwi, a na funkcji skarbnika zastąpiła go Sylwia Chwedorczuk

Trochę lepszych wieści. Rozkazem z 20 czerwca tego roku w naszej stolicy powołany został hufiec Warszawa Wawer. Ponad 300 harcerzy odłączyło się od Hufca Warszawa Praga-Południe, żeby w swojej dzielnicy móc zacząć działać samodzielnie. Oby udało się szybko zażegnać konflikt między nowo powstałym a macierzystym hufcem. Mimo to dobrze po latach złych wiadomości o rozwiązywaniu kolejnych hufców, usłyszeć o powstaniu nowej jednostki. Życzymy powodzenia!

Składki 2014

Tym razem nie o podwyżce, ale o zmianie sposobu naliczania. I to nie na chwilę przed Nowym Rokiem! Od 1 stycznia 2014 roku składka naliczana będzie kwartalnie na podstawie danych z ewidencji. Zniknie więc problem pobierania składki za nieistniejących harcerzy i naliczania 48 złotych od tych, którzy dołączyli do drużyny w grudniu. Roczna kwota składki i jej podział pozostaną takie same. Więcej na ten temat można przeczytać w Uchwale Rady Naczelnej ZHP w sprawie podstawowej składki członkowskiej.

Płuca dla Justyny

Wątpię, że wśród czytelników znajdzie się ktoś, kto nie słyszał o wielkim zrywie zbiórki pieniędzy dla instruktorski z Hufca Oława. To, co początkowo wydawało się niemożliwe, udało się osiągnąć w rekordowym czasie. W przeciągu 9 dniu intensywnej akcji organizatorzy zdołali zebrać całość kwoty niezbędnej do przeprowadzenia kosztownej operacji przeszczepu płuc w Wiedniu. Teraz pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie Justyny!

R.I.P. forum.zhp.pl

Jeszcze kilka tygodni temu pisaliśmy w Na Tropie o braku ruchu i botach rejestrujących się na głównym forum ZHP. Dzisiaj strona wita nas informacją o wyłączeniu forum do odwołania. Szkoda, że nie ma możliwości obejrzenia starych wątków. Na Facebooku, w grupie dotyczącej zbliżającego się Zjazdu, otworzono kuchnię masowo odgrzewającą kotlety i przydałoby się móc odnieść do dyskusji, w których już lata temu przedstawiono wszystkie argumenty. Pozostaje nadzieja, że forum jest przebudowane, aby dopasować się do mającej wkrótce wystartować odświeżonej strony zhp.pl.

Zjazdowo

W związku z chwilowym brakiem innego medium zachęcam wszystkich delegatów na zbliżający się Zjazd ZHP i innych zainteresowanych do dołączenia do grupy 38. Zjazdu na Facebooku. Tam będziemy mogli porozmawiać o tym, co może nas spotkać w grudniu. Już można wyciągnąć wniosek, że nasza puszka Pandory – jaką jest statut – znów zostanie otwarta i śmiało będziemy próbowali przeforsować różne jego zmiany. Może nawet uda się wepchnąć do niego zmianę dotyczącą wprowadzania zmian, co powinno znacząco wpłynąć na jakość pracy z naszym najważniejszym dokumentem. A sam Zjazd odbędzie się w dniach 5 do 8 grudnia, najprawdopodobniej w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie.

Woodbadge

Kursy Woodbadge w ZHP będą zgodne ze standardami WOSM-u. Przy Centralnej Szkole Instruktorskiej ma zostać powołany Zespół Woodbadge czuwający nad jakością tych szkoleń poprzez przyznawanie uprawnień instruktorom oraz organizację szkoleń i warsztatów dla kadry. Absolwenci kursów będą mieli prawo noszenia drewnianych koralików „woodbadge” oraz chust Gilwell.

Ustawa o Harcerstwie

Jakiś czas temu w internecie pojawił się projekt ustawy. I słowo „projekt” jest tu kluczowe, o czym najwyraźniej niektórzy zapomnieli, wywołując medialną burzę. Ciężko traktować zapisy przygotowane przez garstkę parlamentarzystów jako dokument, który jest nagle obowiązującym prawem. Dlatego jest projektem i dlatego został upubliczniony, żeby móc o nim podyskutować. Uważam, że jest jakaś nić porozumienia między organizacjami i jesteśmy w stanie się dogadać w taki sposób, że powstanie dokument, który przyniesie korzyść wszystkim. Można zaproponować zmiany niepokojących zapisów o nadzorze państwa nad harcerstwem. Przeformułować fragmenty dotyczące przyjmowania do harcerstwa osób różnych wyznań. Moim zdaniem w harcerstwie powinni być wszyscy zainteresowani bez względu na wyznanie lub jego brak, ale to nie znaczy, że chcę zmusić do tego wszystkie organizacje. Jeśli wolą, niech działają tylko w obrębie swoich religii. Oby zapowiadany na wspomnianej wcześniej debacie Zespół Harcerski, składający się z przedstawicieli największych organizacji harcerskich w Polsce, potrafił się dogadać dla dobra całego ruchu.

Andrzej Walusiak - członek Rady Naczelnej ZHP i hufcowej KSI, przez 3 lata prowadził drużynę wędrowniczą, student towaroznawstwa, fan fotografii analogowej, autor bloga vandrey.tumblr.com.