Kielce dla wędrownika

Archiwum / 01.07.2007

Wybrany obrazW tym roku nie ma Wędrowniczej Watry, nie oznacza to jednak, że wędrownicy nie spotkają się w szerszym gronie. Już 10 sierpnia tysiące harcerzy i harcerek spotkac się na terenie zlotu ZHP w Kielcach. Na co może liczyć w czasie zlotu wędrownicza brać? 

„Nie wystarczy znać ideę wędrownicze, trzeba ją urzeczywistniać w praktyce dnia codziennego. Prawdziwi wędrownicy tak czynią właśnie.”

 

 

Jak trwający 10 dni zlot, w jednym miejscu, z „dziećmi”, może być atrakcyjny dla wędrowników? Otóż może. Szefowie poszczególnych miejsc programowych zadbali, aby podczas przebywania na kieleckim „Stadionie” uczestnicy znaleźli coś dla siebie w szerokiej gamie zajęć o zróżnicowanym poziomie.

 

Przedsięwzięciem najbardziej odróżniającym wędrowników od innych grup wiekowych są zorganizowane tylko i wyłącznie dla nich wędrówki po Górach Świętokrzyskich i regionie. Podczas trzydniowych wypraw przemierzać oni będą szlaki na sześciu trasach o różnorodnej tematyce. Największą popularnością cieszą się wędrówki „Łysogóry” przebiegająca przez pasmo główne Gór Świętokrzyskich oraz „Geologiczna” obrazująca jedne z najbardziej charakterystycznych elementów regionu – kamieniołomy, jaskinie, skały, rezerwaty. Świętokrzyskie to także zamki, pałace oraz ogromne obszary historycznych działań partyzantów, m.in. „Ponurego” czy „Robota”. W promieniach zachodzącego słońca trzeciego dnia wędrówek wędrownicy z wszystkich tras spotkają się na zamku Krzyżtopór w Ujeździe skąd po ogniobraniu udadzą się na teren zlotu na specjalnie dla nich przygotowany, we współpracy z miejscem programowym "Sprawności na całe życie", koncert zespołu „Perły i Łotry”.

 

Spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia wspinaczkowe, przyrodoznawstwo – te i inne atrakcje znajdziecie w miejscu programowym „Przygoda i przyroda”. Miejsce to podzielone jest na trzy grupy zajęć: praktyczne, teoretyczne, i kulturalno-artystyczne – mówi hm. Marcin Binasiak – szef miejsca. W pierwszym bloku będą organizowane zajęcia, podczas których uczestnicy zapoznają się w praktyce z różnorodnymi formami turystyki i wypoczynku oraz będą mogli zdobyć doświadczenie lub spróbować swoich sił w zawodach na orientację, surwiwalu, wspinaczce oraz różnego rodzaju wycieczkach (samochodowych, rowerowych, etc.). Na blok drugi składać się będą spotkania z ciekawymi ludźmi: żeglarzami, himalaistami, przedstawicielami parków narodowych, ludźmi przygody i wieloma innymi. Celem tych spotkań jest zachęcenie do ochrony przyrody, uprawiania sportu i turystyki oraz zwrócenie uwagi na specyfikę organizowania imprez sportowych i ekologicznych. W części kulturalno-artystycznej na uwagę zasługują wernisaże fotografii, pokazy zdjęć i kina turystycznego oraz wieczory tematyczne. Centrum kulturalnym miejsca „Przygoda i przyroda” jest „Schronisko”, gdzie przy smacznej herbacie wyniknie na pewno nie jedna ciekawa dyskusja.

 Na zlocie wędrownicy będą mogli również aktywnie uczestniczyć w zajęciach miejsca programowego „Sprawności na całe życie”. Prowadzony tam kasztel oraz karczma „Głodówka” staną się na pewno miejscem wieczornych wymian doświadczeń i plotek. Zajęcia w „Sprawnościach na całe życie” to wystawa oraz miejsce czasu wolnego, a w nim między innymi plaża, książki, prasa… Kuchcik, technik obozowy to sprawności dla harcerzy, lecz sprawności na całe życie „zdobywamy” przez cały Nasz rozwój w ZHP, toteż jest to także doskonałe miejsce dla wędrowników.

 

Interesującą propozycję dla wędrowników ma także miejsce programowe „Braterstwo”. Wśród różnorodnych zajęć na pewno znajdziemy tematykę problemów świata, równości szans, ale także solidarności i tolerancji. Osoby zainteresowane wolontariatem również powinny znaleźć interesujące je kwestie zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Elementem, którego na pewno również nie zabraknie są tematy związane z komunikacją i rozwojem, a wszystko to, aby uczestnicy zlotu lepiej zrozumieli znaczenie słowa „braterstwo”.

 

Wśród szerokiego wachlarza zajęć nie zabraknie też konferencji. Podyskutować można będzie o wychowywaniu instruktorów, programie ZHP, czy o miejscu młodych ludzi w zarządzaniu organizacją. Zespół Wędrowniczy Wydziału Metodycznego GK ZHP poprowadzi konferencję rozpoczynającą nowy ogólnopolski projekt „Wędrownik w hufcu”. Na tę konferencję zaproszeni są wędrownicy i instruktorzy w wieku wędrowniczym.

 

 

phm. Kuba Juszyński –  współpracownik Zespołu Wędrowniczego Wydziału Metodycznego GK ZHP. Organizator tras wędrowniczych podczas tegorocznego zlotu ZHP w Kielcach. Studiuje geografię.